Alarko Trendy Arıza Kodları

Makalemizde yer edinen bilgiler Alarko Trendy TY 20 HE/ TY 20 AE model kombiler için geçerlidir.

Alarko Trendy model kombilerde ekran bulunmaz. Ledler yer alır ve arıza durumları ledlerin yanma durumlarına göre farklılık gösterir. Ledler içinde alev simgesi olan (en üstteki led) aygıt açık durumda olduğu sürece durağan(durgun) yanar. Öteki ledler yalnız yanıyor ise bu cihazın içindeki su ısı derecesi anlama gelir, şu demek oluyor ki arıza değildir.  Arıza ledleri 1 saniye ara ile yanıp söner ise bu bir arıza durumudur.

80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Alev yok.

Çözüm Bu arıza durumu ile karşılaştığınız süre dairenizde gaz olduğundan güvenilir olmak adına gaz vanalarına bakmalısınız. Dairenizde gaz var ise Trendy model kombi tarafındaki gaz vanasını denetim edebilir, kapalı ise açabilirsiniz. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz eğer “R” butonuna bir kez basarak resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Arıza durumu devam etmiş olduğu sürece resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Uygulama neticesinde netice alınamıyorsa eğer; anakartta, gaz armatöründe yada elektrotlarda (iyonizasyon-ateşleme) problem olabilir. Tespit yapılması ve probleminin çözümlenmesi adına Alarko Servisi’ni aramalısınız.

70 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Aşırı ısı.

Çözüm Bu şekilde bir arıza durumu ile karşılaştığınız an ilk olarak kombinin altındaki döşem vanalarının açık durumda olup olmadığını deneyin, kapalı ise açın. Daha sonrasında kalorifer vanalarına bakın, kapalı ise açın. Vanalar açık şekilde ise “R” konumlu reset düğmesine basarak problem düzelmediği sürece birkaç resetleme işlemi uygulayın. Resetleme peşinden arıza durumu devam etmekte ise kesinlikle Alarko Servisi’ni arayın. Aşırı ısınma sorunlarında; kalorifer tesisatında, kalorifer filtresinde yada ana eşanjörde tıkanma olabilir. Ana eşanjör kireçlenmiş olabilir. Üç yollu vana konum atlıyor ya da ortada bir yerde kalıyor olabilir. Devir daim pompasında sıkışıklık olabilir. Net tespit ve müdahale yerinde yapılmalıdır.

60 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Atık gaz sistem kilitlenmesi.

Çözüm Bu arıza durumunda aygıt kilitlenmiş anlama gelir. Trendy model kombilerin hermetik ve bacalı çeşidi olduğundan bu arıza durumunda arızalı parçalar da değişim gösterir. Hermetik kombiler ve bacalı kombilerde atık gaz sistemi değişmektedir. Bu iki kombi türünü birbirinden ayıran en mühim özellik de atık gaz sistemi olmaktadır. Hermetik kombilerde fan ile sağlanan hava akışı bacalı kombilerde baca ile sağlanır. Bu yüzden hermetik kombilerde bu şekilde bir arıza durumu ile karşılaşılmış olduğu süre; fan, anakart ya da prosestat arızalı olabilir, hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir. Bacalı kombilerde ise; baca tıkanmış, baca çekmiyor olabilir ya da baca sensörü arızalanmış olabilir. Tespitin yapılması ve probleminin çözümlenmesi için servis yardımı almalısınız.

60 Ledi Yanıp Sönüyor ise Atık gaz sistemi sorunudur.

Çözüm Bu arıza durumu atık gaz sisteminde problem bulunduğunu belirten bir uyarıdır. Cihaza müdahale etmeden servisi aramalısınız. Atık gaz sistemi Trendy model kombilerin çeşidine göre farklılık gösterir ve arızalı parçalar da ona nazaran değişmektedir. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

60 ve 70 Ledi Yanıp Sönüyor ise Tesisatta su yok yada su dolaşımı yok.

Çözüm Bu arıza durumunda tesisatta kafi değerde su basıncı olmadığı için aygıt bloke konuma geçer ve çalışmaz.

50 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kullanım suyu ntc problemi.

Çözüm Sıcak su sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Yalnız bu arıza durumunda direk sensör arızalı diyemeyiz. Sensörün bağlı olduğu borularda rutubet, bağlantılarda kopma-kısa dönem durumu olabilir. Probleminin tespit edilmesi ve çözüme erişmesi adına Alarko Servisi’ni aramalısınız.

40 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kalorifer ntc problemi.

Çözüm Kalorifer sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Yalnız gene de bu sorunda direk kalorifer sensöründe problem var diyemeyiz. Sensörün bağlı olduğu boruların nemlenmesi, kablolarında kopma yada kısa dönem durumlarında da bu problem yaşanabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x