Baymak Baxi Luna 5 Arıza Kodları

E01 Arızası Ateşleme başarısızlığı.

Çözüm Ateşleme sistemi ile ilgili bir sorundur.

E02/F02 Arızası Hatalı alev problemi.

Çözüm Brülörde algılanan ateşte problem bulunduğunu belirtir. Bu arıza durumunda ilkin reset butonuna basın ve kombiyi resetleyin. Resetleme işlemi sonrasında probleminin devam etmiş olduğu durumlarda servisi arayarak yardım isteyebilirsiniz.

E03 Arızası Aşırı ısınma hatası.

Çözüm Kısaca limit termostat devrede ve aygıt bloke durumda.

E04/E05/E06/F23 Arızası Hava akış anahtarı problemi.

Çözüm Bu arıza durumları hava akış anahtarı kısaca prosestat ile alakalıdır.

E08 Arızası İyonizasyon problemi.

Çözüm Alev denetiminde bir problem bulunduğunu belirtir. Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer ilkin reset düğmesine basın ve kombinizi resetleyin. Arıza gene mi devam ediyor? O halde servis yardımı almanız gerekir. İyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde yada anakartta problem olabilir. Arıza tespiti ve çözümünü uzmanına bırakmalısınız

E09 Arızası Gaz valfi geri besleme problemi.

Çözüm Gaz valfi bobinlerinde problem olabilir. Ek olarak anakart da arızalı olabilir. Cihaza müdahalede bulunmayın ve kesinlikle servisi arayarak yardım talebinde bulunmalısınız.

E12/E21/F25 Arızası Elektronik kart hatası.

Çözüm Anakart ile ilgili bir problem bulunduğunu belirten bu arıza durumunda aygıt çalışmaz ve arızaya geçer. Kullanıcı olarak cihaza bir müdahaleniz de söz mevzusu olamayacağından arızanın onarılması için servis yardımı almanız gerekir.

F13 Arızası Reset kilitlenme hatası.

Çözüm Kısa süre içinde reset butonuna olması gerekenden fazla bastığınızda ekranda belirir. Reset butonuna tekrardan basıldığında ya da aygıt şalterinden kapatılıp tekrardan açıldığında problem düzelecektir. Düzelme olmaz ise başka bir müdahalede bulunmadan servisi arayın ve servis yardımı almalısınız.

F22 Arızası Düşük şebeke gerilim problemi.

Çözüm Kombiye gelen voltajın düşük olması sebebi ile cihazın bloke bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bu sorunla karşılaşırsanız eğer cihaza müdahale etmeden bir süre beklemelisiniz. Şebeke geriliminde düzelme olur ise kısaca voltajlar düzelir ise arıza durumunda da düzelme olabilir. Sadece arıza durumu uzun süre bekleme sonucunda düzelmez de devam ederse eğer; bu voltaj sebebi ile anakartın yandığı ya da hasar görmüş olduğu anlamına gelir. Anakart tamiri ya da değişimi olmadan problem düzelmez. Müdahale için (*5*) Servisi yardımı alabilirsiniz. Yalnız bu problemi yaşıyorsanız eğer müdahale sonrası tekrardan yaşayabilirsiniz. Bunun için de Kombi Regülatörü aleti kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

F31 Arızası Merkezi ısıtma ntc si problemi.

Çözüm Kısaca kalorifer sensörü arızalı anlamına gelir. Sensörlerin bağlı olduğu kablo ya da borular ile ilgili problem da olabilir. Arızanın teşhisinin yapılması ve onarılması için kesinlikle servisi aramalısınız.

F32 Arızası Dış hava termostatı arızası.

Çözüm Her tür kombide bulunmayan sadece işlev açısından mühim olan dış hava sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Dış hava sensörü olan kombilerde sensör arızası yada kablolar ile ilgili problem olabiliyorken dış hava sensörü olmayan kombilerde elektriksel bir arıza durumu söz mevzusu olabilmektedir. Teknik açıdan arıza durumunda tespit ve onarım işini, uzmanına bırakmalısınız.

F33 Arızası Kullanım suyu ntc si problemi.

Çözüm Kısaca sıcak su sensör arızası anlamına gelir. Sıcak su sensörü kombilere kablolar ve borular ile bağlantılıdır. Bu yüzden kablolardaki kopma, kısa dönem durumlarında, borulardaki nemlenme durumlarında da bu problem yaşanabilmektedir. Arızanın teşhis edilip onarılması açısından kesinlikle (*5*) Servisi yardımı almalısınız.

F37 Arızası Düşük döşem devresi su basıncı hatası.

Çözüm Sistemdeki suyun kafi seviyede olmadığını ve bu sebeple cihaza su basmak icap ettiğini belirtir. Genel anlamda oldukça sık karşımıza çıkan bu arıza durumunda cihaza servis desteği olmaksızın müdahale ederek problemi çözümleyebilirsiniz. (*5*) Baxi Luna 5 model kombinin altında monteli durumda olan doldurma musluğunu sola çevirip bar göstergesi 1,5 değerine vardığında işlemi sonlandırıp doldurma musluğunu kapatmalısınız. İşlem sonrası ekranda “AP uyarısı” belirir.

F59 Arızası Gaz armatörü hatası.

Çözüm Ateşleme devresindeki en mühim parçalardan kabul edilen gaz valfinde problem olabileceğini belirten bir arıza kodudur. Bu durumda problem yalnız gaz valfi ile ilgili değil anakart ile ilgili da olabilir. Arıza yerinde görülür ise net informasyon ve yardımlar sunulabilir. Bu yüzden cihaza müdahale etmemeli ve arızanın çözümü için servisi aramanız gerekmektedir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x