Airfel Digifel Premix Arıza Kodları

Makalemizde paylaşacağımız bilgiler Digifel Premix CP1-25SP / Digifel Premix CP1-30SP / Digifel Premix CP1-40SP model yoğuşmalı kombiler içindir.

Airfel Digifel Premix model kombilerde arıza kodları cXXXX olarak gösterilir. Öncesinde cX yanıp söner ondan sonra XX yanıp söner.

C 20 Arızası Kalorifer gidiş sensör problemi.

Çözüm Kalorifer gidiş borusu üstünde bulunan sensörde arıza olduğunda, sensör kablolarında kısa dönem ya da kopukluk olduğunda bu problem yaşanır. Bu arıza durumunda cihaza reset atmaya gerek duyulmaz. Arızanın çözümlenmesi için ne olursa olsun servis yardımı alınmalıdır.

C 40 Arızası Kalorifer dönüş sensör problemi.

Çözüm Kalorifer dönüş borusu üstündeki sensörde arıza bulunduğunu, sensör kablolarında kopukluk-kısa dönem bulunduğunu ya da sensör borularının nemlenme yaptığını belirtir. Bu benzer biçimde arıza durumlarında teknik açıdan servis yardımı almalısınız.

C 28 Arızası Baca gazı sensör problemi.

Çözüm Baca gazı sensörünün arıza olabileceğini ya da baca gazı sıcaklığının okunamadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda tespit ve müdahale için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

C 78 Arızası Tazyik sensör problemi.

Çözüm Tazyik sensöründe problem olabileceğini ve bu sebeple kombinin basıncı okuyamadığını gösteren arıza kodudur. Bu arıza durumunda yapabileceğiniz bir işlem söz mevzusu değildir. Airfel Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.

C 50 Arızası Kullanım suyu sensör problemi.

Çözüm Plaka eşanjörün üstünde yer edinen sıcak su sensöründe arıza olabileceğini, sensör borularında nemlenme, sensör kablolarında kopma-kısa dönem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sıcak su alamazsınız. Arızanın net tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.

C1 05 Arızası Hava atma programı etken.

Çözüm Ekranda anahtar işareti de belirir. Bu bir arıza durumu değildir. Cihazın hava atma programının çalıştığını belirtir. Bir süre bekleme sonrasında kendiliğinden düzelecektir.

C1 11 Arızası Güvenlik ısı seviyesi aşıldı.

Çözüm Isı sensörleri üstünden okunan kıymet limiti aşmış durumda ise ekranda bu arıza kodu belirir. Bu benzer biçimde durumlarda “R” konumlu reset düğmesine basmalı aleti resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda netice değişmezse eğer yada problem çoğunlukla meydana gelir ise Airfel Servisi yardımı almalısınız.

C1 10 Arızası Limit termostat devrede.

Çözüm Kalorifer gidiş suyu 93°C olduğunda ya da bu sıcaklığı aştığında limit termostat güvenlik açısından devreye girer. Digifel Premix model kombiyi kapatarak ekranda bu hata kodunu verir. Bu benzer biçimde durumlarda ilkin kombi altındaki vanalara bakılmalı, kapalı şekilde ise açık konuma çevrilmelidir. Daha sonrasında kalorifer vanalarına bakılmalı minimum 3 tanesi açık olacak şekilde kullanım sağlanmalıdır. Uygulamalardan sonrasında arıza durumunda düzelme olmaz ise “R” konumlu reset düğmesine basılmalı resetleme işlemi maksimum 3 kez uygulanmalıdır. Uygulamalardan sonrasında da netice değişmezse eğer Airfel Servisi’ni aramalısınız. Bu benzer biçimde arıza durumlarında teknik açıdan birçok sebep sıralanabilir: ana eşanjör, üç yollu vana, pompa benzer biçimde parçalarda problem olabilir. Kalorifer tesisatı ya da pislik tutucu görevdeki kalorifer filtresinde tıkanma olabilir. Net tespitin ve çözümün sağlanması açısından ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

C1 33 Arızası Ateşleme problemi.

Çözüm Brülörde alev oluşumunda ya da kontrolünde sorun olduğunda ekranda bu hata kodu yanıp söner. Bu benzer biçimde durumlarda ilkin dairedeki gaz denetim edilmelidir. Dairede gaz var mı? Kombiye gaz geliyor mu? Bu soruların yanıtı alınmalıdır. Dairede gaz var ise, kombiye de gazın gelmesi gerekir. Tüm vanaları deneyin ve vanaları açın. Daire içinde gaz olduğundan da güvenilir olun. Gaz yoksa eğer doğalgaz dağıtım şirketini arayarak informasyon ve yardımları alın. Gaz olmasına rağmen bu problem yaşanıyor ise “R” konumlu reset düğmesine basarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında da netice değişmiyorsa eğer ne olursa olsun Airfel Servisi’ni arayın. Bu benzer biçimde arıza durumlarında; anakartta, iyonizasyon elektrodunda, ateşleme elektrodunda ya da gaz armatöründe problem olabilir. Net tespit ve çözüm için işi uzmanına bırakmalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

C1 17 Arızası Su basıncı yüksek.

Çözüm Kalorifer devresindeki su basıncının yüksek bulunduğunu şu demek oluyor ki 2,5 bar ve üstü bulunduğunu belirten arıza kodudur.

C1 18 Arızası Su basıncı düşük.

Çözüm Kalorifer devresindeki su basıncının düşük bulunduğunu şu demek oluyor ki 1 barın altında bulunduğunu belirtir. Bu durumda basıncı yükseltmeniz gerekir. Digifel Premix kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirmeli ve LCD ekranda bar kıymeti 1.5 olana kadar su basmalısınız. İşlemin arkasından doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı ihmal etmeyin. Problem düzelecektir. Düzelme eğer olmazsa ya da işlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.

C1 54 Arızası Kalorifer dönüş suyu sıcaklığı gidiş suyu sıcaklığından yüksek.

Çözüm Geçici bir arıza durumudur. Bir süre kadar ekranda belirir ve ondan sonra aygıt çalışmaya kalmış olduğu yerden devam eder. Problem sadece sık sık meydana geliyor ise ne olursa olsun uzman yardımı alınmalıdır.

C1 29 Arızası Fan arızası.

Çözüm Fanın çalışmadığını belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumunda problem yalnız fan ile ilgili değil elektronik kart ile ilgili da olabilir. Teknik açıdan probleminin tespiti ve çözümü için ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

C1 30 Arızası Baca gazı güvenlik sıcaklığı aşıldı.

Çözüm Baca gazı sıcaklığının 80-90°C civarında bulunduğunu belirtir. Bu durumda baca tıkalı ya da yoğuşma suyu giderinde tıkanma durumu söz mevzusu olabilir. Arızanın tespit edilmesi ve onarılması adına ne olursa olsun servis yardımı almalısınız.

C1 56 Arızası Hatalı besleme voltaj problemi.

Çözüm Elektronik karta giden besleme voltajında problem olabileceğini belirtir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x