Airfel Ecofel Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Airfel Ecofel KB1-24CE model hermetik kombiler içindir.

Airfel Ecofel kombilerin panelinde 2 düğme bulunur. Soldaki düğme sıcak su ayar düğmesidir, sağdaki düğme ise kalorifer ayar düğmesidir. Bu düğmelerin altına bakıldığında 3 led bulunduğunu görünür. Ledlerden birinde sıcak su musluğu resmi, diğerinde uyarı resmi sonuncusunda ise petek resmi olduğu gözlemlenir. Ortadaki uyarı ledi kırmızı, öteki iki led yeşil renkte yanar yada yanıp söner. Airfel Ecofel model kombilerde ekran bulunmaz. Arıza durumları da ledlerin yanmasına yada yanıp sönmesine bağlı değişmiş olur. Buna bağlı oluşan arıza durumları ile alakalı detayları aşağıdaki yazımızda sunmuş bulunuyoruz.

1.yeşil led yanıp sönüyor, 2.kırmızı led yanıyor Düşük su tazyik problemi.

Çözüm Tazyik değerinin 1 barın altında bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda sisteme 1,5 bar kadar su basmanız gerekir. Ecofel kombinin sağ altındaki mavi renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek panelin solunda yer edinen termomanometre 1,5 e gelene kadar su basmalısınız. Su basma işleminden sonrasında ledler düzelecek aygıt çalışmaya kalmış olduğu yerden devam edecektir. İşlem sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmamalısınız.

Bir tek 2.kırmızı led yanıyor ise Alev oluşmuyor.

Çözüm Bu arıza durumunda ilk olarak dairenizdeki gaz girişlerini deneyin. Gaz vanaları kapalı ise ne olursa olsun açın. Kimi zaman vanalar açık olmasına rağmen doğalgaz emek harcaması sebebi ile konut içinde gaz kesintisi olabilir. Bu yüzden dairenizde gaz olduğundan ve kombinize de gaz geldiğinden güvenilir olmanız gerekir. Gaz yoksa eğer doğalgaz şirketi ile görüşün. Gaz var ise da eğer Ecofel kombiyi şalterinden kapatıp açın. Gene düzelme olmuyorsa; anakartın arızalanması, iyonizasyon ateşleme elektrotlarında problem olması yada gaz valfinin arızalı olması sebebi ile bu durum yaşanabilir. Servis yardımı almanız gerekir.

1.yeşil led ve 2.kırmızı led yanıyor ise Güvenlik termostadı kapaması.

Çözüm Kombideki suyun aşırı ısınması sebebi ile güvenlik termostatının sistemi kapadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda ilkin cihazın ayarı yüksek ise düşürün. Kombi altındaki vanaların açık konumda olup olmadığına bakın. Kapalı ise ne olursa olsun açın. Cihazınız kış modunda ise kalorifer vanalarını deneyin, vanalar kapalı ise açın ve en azından 3 kalorifer vanası ne olursa olsun açık olsun. Buna karşın arıza devam ederse aleti şalterinden kapatıp tekrardan açın. Arıza hala düzelmiyorsa ne olursa olsun Airfel Servisi’ni arayın. Ana eşanjörde, üç yollu vanada yada pompada problem olabilir. Kalorifer filtresinin tıkanması ya da kalorifer tesisatında tıkanma olması sebebi ile de bu problem yaşanabilir. Tespit ve müdahale için işi uzmanına bırakın ve cihaza müdahale etmeyin.

2.kırmızı led ve 3.yeşil led yanıyor ise Atık gaz problemi.

Çözüm Airfel Ecofel model kombiler hermetik olduğundan atık gaz sistemi fan ile sağlanır. Atık gaz problemi yaşandığında ise; fan, prosestat ya da elektronik kartta problem olabilir. Net arıza tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.

2.kırmızı led ve 3.yeşil led süratli yanıp sönüyor ise Kalorifer sensör arızası.

Çözüm Kalorifer sistemi sensör sorunudur. Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe arıza, sensör borularında nemlenme, sensör bağlantılarında kısa dönem ya da kopma olabilir. Tespit ve müdahale için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

1.yeşil led ve 2.kırmızı led süratli yanıp sönüyor ise Sıcak su sensör arızası.

Çözüm Sıcak su sensör arızasıdır. Bu arıza durumunda sıcak su sensöründe problem, sensör borularında rutubet, sensör kablolarında kısa dönem, kopma olabilir. Arızanın tespiti ve onarılması adına ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

1.yeşil led ve 3.yeşil led süratli yanıp sönüyor ise Yanlış iyonizasyon problemi.

Çözüm Cihazın alev algılamada problem yaşandığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda iyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde ya da elektronik kartta problem olabilir. Net arıza tespiti için ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

Arıza Olmayan Durumlar

3 led de yanıyor ise Pompa blokajı

Çözüm  Düzgüsel emek verme durumudur. Pompanın olaya müdahale ettiğini belirtir. Arıza değildir.

3.yeşil led süratli yanıp sönüyor ise Kalorifer sistemi talebi.

Çözüm Arıza durumu değildir. Kalorifer sisteminin devrede bulunduğunu belirtir.

1.yeşil led süratli yanıp sönüyor ise Kullanım suyu talebi.

Çözüm Arıza durumu değildir. Kombinin yaz konumunda bulunduğunu belirtir.

1.yeşil led yanıp sönüyor ise OFF/RESET modu.

Çözüm Bu bir arıza durumu değildir. Düzgüsel çalışmadır.

1.yeşil led ve 3.yeşil led yanıyor ise Kış modu + kullanım suyu etken.

Çözüm Arıza durumu değildir. Kombinin kış konumunda olup sıcak su musluğunun açıldığını kısaca sıcak su kullanımının sağlandığını belirtir.

3.yeşil led yanıyor ise Kış modu + kullanım suyu inaktif.

Çözüm Bu bir arıza durumu değildir. Kombinin kış konumunda olup sıcak su musluğunun kapalı bulunduğunu kısaca sıcak suyun kullanılmadığını belirtir.

1.yeşil led yanıyor ise Yaz kodu + kullanım suyu etken.

Çözüm Bu bir arıza değildir. Kombinin yaz konumunda kısaca yalnız sıcak su konumunda olup musluğun açık vaziyette bulunduğunu ve sıcak su beklentisine cevap alındığını belirtir.

3 led de yanmıyor ise Yaz konumu + kullanım suyu inaktif.

Çözüm 3 ledin de yanmıyor olması kombinin yaz konumunda olup sıcak su talebinin olmadığını kısaca sıcak su musluğunun açık durumda olmadığını belirtir. Bu bir arıza durumu değildir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x