Airfel İntegrity Plus/İntegrity İnstant Arıza Kodları

Makalemizde anlattığımız bilgiler Airfel İntegrity Plus/İntegrity İnstant KM4-24CE/KM4-28CE model kombilerde oluşan arıza kodları ve anlamları ile alakalıdır.

Er 01-02-03 Arıza Kodu Gaz valfi sürme ya da geri besleme denetim devresi problemi.

Çözüm Bu durumda gaz valfinde ya da elektronik kartta problem olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeksizin servis yardımı almanız gerekir.

Er 04 Arıza Kodu Prosestat devrede.

Çözüm Atık gaz sisteminde ya da prosestatta problem bulunduğunu belirten arıza kodudur. Net teşhis ve çözüm için uzman desteği almanız gerekir.

Er 05 Arıza Kodu Prosestat kontağı kapalı-kararsızlık problemi.

Çözüm Fan devrede değilken prosestat kontaklarının kapalı kalması sonucunda oluşan problemdir. Bu sorunda prosestat, fan yada elektronik kart arızası olabilir. Servis yardımı almalısınız.

Er 06 Arıza Kodu Kalorifer sensörü aşırı ısı yüklemesi problemi.

Çözüm Kalorifer gidiş hattı üstündeki sensörde oluşan ani ısı yüklemesi sonucunda bu problem yaşanır. Arızanın yaşandığı durumlarda cihaza müdahale etmeksizin servis yardımı almanız gerekir.

Er 07 Arıza Kodu Düşük su tazyik problemi.

Çözüm Aygıt ekranda ilkin Er 07 arıza kodunu sonrasında mevcut su tazyik durumunu görüntüler. Kalorifer tesisatındaki su basıncının 0,8 barın altında bulunduğunu belirtir. Bu durumda cihazın sol altında monteli olan kırmızı renkteki doldurma musluğu ile kombiye su basmanız gerekir. Su basma işlemi 1,5 bara getirildiğinde doldurma musluğu kapatılmalıdır. İşlem sonrası problem düzelir. Arızanın sık yine etmiş olduğu durumlarda, probleminin düzelmediği yada işlemin yapılmadığı durumlarda uzman desteği alınmalıdır.

Er 08 Arıza Kodu Limit termostat devreye girmiş.

Çözüm Kalorifer gidiş suyunun 95°C bulunduğunu ya da bu kıymeti aştığını belirtir. Bu durumda limit termostat devreye girerek aleti kapatır ve ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda ilkin kombiye reset atın. Su basıncı düşükse cihaza su basın. Minimum 3-4 kalorifer vanasının açık olduğundan güvenli olun. Kalorifer vanaları kapalıysa açın. Gene de arıza düzelmezse eğer; ana eşanjör, sensör, kart, pompa ya da üç yollu vanada sorun olabilir. Tesisatın tıkanması, kalorifer filtresinin tıkanması yada sistemde hava olması benzer biçimde durumlarda da bu problem yaşanabilir. Uzman yardımı almanız gerekir.

Er 09 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör problemi.

Çözüm Kullanım suyu sensörünün arıza yapması ya da kısa dönem olması sonucunda bu problem yaşanır. Uzman desteği almalısınız.

Er 10 Arıza Kodu Kalorifer sensör problemi.

Çözüm Kalorifer gidiş hattındaki sensörde arıza bulunduğunu yada bağlantılarda kısa dönem olabileceğini belirtir. Hiçbir müdahalede bulunmadan direk servis yardımı almalısınız.

Er 11 Arıza Kodu İyonizasyon problemi.

Çözüm Aygıt alev algılamazsa ya da 3 kez ateşleme denemesi yapmasına karşın alev oluşmazsa ekranda bu hata kodu belirir. Bu benzer biçimde durumlarda ilkin dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden güvenli olmanız gerekir. Gaz vanaları kapalıysa açın. Kombiyi servis öncesi resetleyin. Dairede gaz olup, kombiye gaz gelmesine rağmen gene de sorunda resetleme işlemi sonrası düzelme olmuyorsa servis çağırmanız gerekir. Gaz armatörü, elektronik kart, iyon yada ateşleme elektrotu arızalı olabilir.

Er 12 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi.

Çözüm Cihaza gelen ana şebeke voltajının 185 V altına düşmüş olduğu durumlarda bu problem yaşanır. Belirli bir süre kadar voltajların düzelmesini beklemeniz gerekir. Uzun devam eden bekleme sonucunda sorunda değişim eğer olmazsa düşük gelen voltaj sonucu elektronik kart hasar görmüş olabilir. Bu durumda servis yardımı alarak problemi çözümletmeniz gerekir. Sadece arızanın tekrardan yaşanma olasılığı da olduğundan kombi regülatörü kullanarak voltajı dengede tutmanız gerekir.

Er 13 Arıza Kodu Gaz valfi modülasyon problemi.

Çözüm Gaz valfi bobinlerine kafi oranda voltaj ve akım gitmiyorsa bu problem yaşanır. Gaz valfinde ya da elektronik kartta problem olabilir. Uzman servis yardımı almanız gerekir.

Er 14 Arıza Kodu Donma problemi.

Çözüm Kalorifer sensörü 1°C sıcaklığı algıladığı vakit ana eşanjörde donma durumu tespit eder ve aygıt ekranda bu hata kodunu verir. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden uzman yardımı almalısınız.

Er 15 Arıza Kodu İyonizasyon idrak etme akımının oluşmaması problemi.

Çözüm Servis öncesi cihaza birkaç kez reset atmalısınız. Arıza durumunda gene de düzelme eğer olmazsa eğer; iyon elektrotunda, elektronik kartta ya da gaz valfinde sorun olabilir. Net teşhis yapılması için uzman yardımı almalısınız.

Er 17 Arıza Kodu Yüksek tazyik problemi.

Çözüm Kalorifer tesisatındaki suyun 3,5 bar üstünde bulunduğunu belirtir. Kombinize en yakın kaloriferin havasını alarak basıncı düşürün. İşlem sonrası problem düzelir. Sadece arızanın fazlaca sık yine etmiş olduğu durumlarda servis yardımı almanız gerekir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x