Alarko Harmony-D Arıza Kodları

Makalemizde açıkladığımız bilgiler Alarko markasına ilişik Harmony-D model kombiler için geçerlidir.

F4 Arıza Kodu Ateşleme denemesinden sonrasında alev oluşmuyor.

Çözüm Doğrusu cihazın ateşleme işlemini gerçekleştiremediğini belirtir. Ekranda bu arıza kodu ile birlikte reset yazısı da belirmektedir. Bu şekilde bir sorunla karşılaştığınız süre ilk yapmanız ihtiyaç duyulan uygulama gaz giriş vanalarına bakmak olsun. Vanalar doğrusu gaz vanaları daima açık şekilde kalmalıdır. Vanaları kapalı görürseniz (boru ile aynı hizada değilse) açık konuma getirmeniz (boru ile aynı hizaya getirmeniz) gerekmektedir. Gaz girişlerinin açık olduğundan eminseniz eğer R konumlu düğmeye basarak cihaza reset atabilirsiniz. Resetleme işleminden sonrasında problem düzelebilir.  Olur da arıza durumu devam ederse eğer bu durumda; gaz grubu, anakart ya da elektrotlarda sorun olabilir. Tespit ve çözüm için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

Ekranda F4 arızası ile birlikte anahtar sembolü olur ise bu ateşleme problemi değil düzmece alev sorunudur. Doğrusu gaz vanasının kapalı olmasına rağmen brülörde alevin algılandığını belirtir. Bu şekilde bir sorunda R konumlu düğmeye basarak aleti resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında eğer arıza düzelmez ise başka bir işlem uygulamadan ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız. İyonizasyon elektrodu, gaz valfi ya da anakartta problem olabilir. Teşhis ve müdahale için Alarko Servisi ile görüşmelisiniz.

F1 Arıza Kodu Aşırı ısınma uyarısı.

Çözüm Arıza kodu ile birlikte ekranda hem reset yazısı hem de anahtar sembolü belirmektedir. Bu benzer biçimde arıza durumlarında kombi içindeki su sıcaklığı maksimum kıymeti aşmış diyebiliriz. Doğrusu limit termostat devrededir. Hicaz ise bloke konumdadır. Bu sorunda ilkin R düğmesine basarak cihaza reset atın, hemen sonra petek ve tesisata ilişik vanaları deneyin. Vanalar açık şekilde olmalıdır. Vanalar açık ya da açtınız, kombiyi resetlediniz fakat netice aynı ise; ana eşanjörde problem olabilir, pompada problem olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı ya da tesisatta tıkanma söz mevzusu olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

F5 Arıza Kodu Fark tazyik anahtarı arızası.

Çözüm Harmony-D model kombiler hermetik olduğundan bu sorunda; dışarı uzanan borunun yerinden çıkması, ebatının uzun olması, fanın arızalı olması, prosestatta problem olması ya da anakart arızası benzer biçimde durumlar söz mevzusu olabilir. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapabileceğiniz herhangi bir işlem ya da uygulama yoktur. Arızanın teşhis edilip onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F3 Arıza Kodu Kalorifer sensörü problemi.

Çözüm Arıza kodu ekranda anahtar sembolü ile beraber görünür. Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe problem olabilmektedir. Doğal olarak sensörün bağlı olduğu borunun nemlenmesi, bağlantılarda problem olması halinde de bu problemle karşılaşılabilir. Bu yüzden bu problemi yaşayan kullanıcı cihaza müdahale etmeden servis desteği almalısınız.

F2 Arıza Kodu Sıcak su sensörü arızası.

Çözüm Ekranda anahtar sembolü ile beraber belirir. Bu durumda kombiniz sıcak su vermeyecektir. Sıcak su sensöründe problem olabilmektedir. Ek olarak sensörün bağlı olduğu kablolarda ya da borularda da problem olabilmektedir. Bu benzer biçimde arıza durumlarında teknik açıdan net teşhis ve çözüm için uzman desteği almak gerekir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan Alarko Servisi yardımı almalısınız.

F0 Arıza Kodu Su basıncı düşük durumda.

Çözüm Döşem suyunun azaldığını belirten bu arıza durumu genel anlamda en sık karşılaşılan sorunların önderlik yapar. Bu durumda kombi altında monteli olan bar göstergesine bakarsanız eğer sol alt kırmızı sınırına yakındır, doğrusu düşük anlamına gelir. Basıncı yükselttiğinizde problem düzelebilir. Harmony-D model kombinin altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi yeşil rengin ortasına gelene kadar su eklemelisiniz. Bu değere geldiği süre işlemi sonlandırmalı ve doldurma musluğunu kapatmalısınız. Arıza durumu düzelecektir. Arıza durumunda düzelme olmaz ise R düğmesine basarak resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. İşlemi yapamadığınız, yaptığınız halde arızanın devam etmiş olduğu ya da probleminin çoğunlukla yaşandığı durumlarda servis yardımı almanız gerekir. Cihazın altında siyah doldurma musluğu yoksa bu durumda ne olursa olsun Alarko Servisi ile görüşmeli ve yardım talep etmelisiniz.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x