Alarko Seradens Super/Super Plus Arıza Kodları

Makalemizde sunduğumuz bilgiler Alarko Seradens Super Plus SSP 20/24/28/36 Premiks ve Alarko Seradens Super SRS 20/24/28/36 model Çift Yoğuşmalı kombiler için geçerlidir.

E01 Arızası Alev yok ya da düzmece alev sorunudur.

Çözüm Ilk olarak gaz vanalarına bakmalı dairenize ve kombinize gaz geldiğinden güvenilir olmalısınız. Gaz girişleri açık ve cihazınıza gaz geliyor ise resetleme işlemi yapmalısınız. Resetleme işlemi sonrasında arıza durumu devam etmekte ise resetleme işlemini birkaç kez daha yine etmelisiniz. Mesele gene de düzelmiyorsa; anakart, elektrotlar yada gaz valfinde problem olabilir. Teşhis ve çözüm adına mutlak Alarko Servisi ile görüşmelisiniz.

E02 Arızası Limit termostat sorunudur.

Çözüm Yüksek ısı sebebi ile limit termostatın olaya müdahale ettiğini belirtir. Bu arıza durumunda cihazınızdaki su basıncını denetim ederek düşük ise su basma işlemi uygulamalısınız. Son olarak aleti resetlemelisiniz. Bu uygulamalardan sonrasında netice değişmiyorsa kesinlikle uzman yardımı almalısınız. Limit termostat devreye girip kombiyi bloke etti ise bunun sebepleri; devir daim pompasındaki sıkışma, ana eşanjördeki kireçlenme, kalorifer filtresindeki tıkanma, tesisattaki tıkanıklık, sensör problemi ya da üç yollu vanada oluşan sorundur. Net tespit ve çözüm için kesinlikle işi uzmanına bırakmalısınız.

E03 Arızası Baca sigortası ya da güvenlik sigortası sorunudur.

Çözüm Genel anlamda hava akış problemi olarak da adlandırılabilir. Atık gaz sisteminde problem var anlamına gelir. Bu anlamda vazife alan; fan, anakart ya da prosestat benzer biçimde parçalar arızalı olabilir. Baca yerinden çıkmış olabilir ya da baca sensöründe problem olabilir. Net tespit için kesinlikle servisi aramalısınız.

E04 Arızası Düşük su tazyik sorunudur.

Çözüm Seradens Super Plus kombilerde döşem su basıncı düşük olduğunda ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda düşük olan su basıncını yükseltmeniz gerekmektedir. Basıncı yükseltmek için doldurma musluğunu kullanmalısınız. Seradens Super plus model kombinin sol altındaki mavi yada siyah renkteki doldurma musluğu sola doğru çevirmeli LCD ekrandaki bar kıymeti 1,5 e gelene kadar su basılmalıdır. İşlem sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı dikkatsizlik etmeyin. Mesele düzelecektir. İşlemi yapması imkansız ya da fazlaca sık yapmak zorunda kalırsanız kesinlikle servis yardımı almalısınız.

E05 Arızası Kalorifer gidiş suyu sensör sorunudur.

Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensöründe problem bulunduğunu belirtir. Sensör haricinde kablolarda da problem olabilmektedir. Ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

E06 Arızası Kullanım suyu sensör sorunudur.

Çözüm Sıcak su sensörü ile ilgili bir arıza durumudur. Sensörün yanı sıra kablolarda problem olduğu vakit da bu durum yaşanabilmektedir. Teknik olarak arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.

E15 Arızası Kalorifer dönüş suyu sensör sorunudur.

Çözüm Kalorifer dönüş suyu sensöründe oluşan arızayı belirtir. Bu benzer biçimde durumlarda probleminin her daim yerinde görülmesi gerekmektedir. Probleminin tespiti ve çözümü adına kesinlikle işi uzmanına bırakmalısınız.

E16 Arızası Fan sorunudur.

Çözüm Fan cihazın hava akışına destek olan en mühim parçadır. Teknik olarak fan sorunlarında aygıt ateşleme yapmaz ve çalışmaz. Fan haricinde elektronik kart benzer biçimde parçalarda da problem olabilmektedir. Bu yüzden de kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

E22 Arızası Elektronik kartta mikro işlemci sorunudur.

Çözüm Elektronik kartta meydana gelen problem sebebi ile yaşanmış olan arıza durumudur. Bu durumda elektronik karta müdahale edilmesi gerekir. Elektronik kart bu arıza durumunda onarım de edilir değişimi de yapılır. Bu yüzden uzman yardımı almalısınız.

E31 Arızası Uzaktan kumanda sorunudur.

Çözüm Bu benzer biçimde arıza durumlarında teknik açıdan servis desteği gerekmektedir.

E32 Arızası Ekran kartı sorunudur.

Çözüm Ekran kartında oluşan problemi belirten bir arıza kodudur. Bu durumda yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Teknik açıdan probleminin düzelmesi adına servis yardımı almalısınız.

E35 Arızası Alev idrak etme problemidir.

Çözüm Cihazın alev algılamadığını ve bu sebeple de yanma durumunda bir aksaklık bulunduğunu belirtir. Bu benzer biçimde arıza durumlarında teknik açıdan aleti resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında problem düzelmezse servisi arayarak yardım almalısınız.

E46 Arızası Tazyik sensör sorunudur.

Çözüm Genel olarak döşem basıncı düştüğünde bu problem yaşanmaktadır. Ilk olarak doğal olarak basıncı görüntülemeniz gerekir. Basıncı görüntülemek için için de “info” düğmesine 2 saniye kadar basılı tutabilirsiniz. Ekranda beliren kıymet eğer 1 bardan azca ise kombi altında monteli olan mavi yada siyah renkteki doldurma musluğu sola doğru çevirin. Su sesi duyuyorsanız ekrandaki bar değerinde artış olur. Bar kıymeti 1,5 değerine çıkarsa doldurma musluğunu kapatın ve işlemi sonlandırın. İnfo fonksiyonundan çıkmak için bu tuşa gene 2 saniye basılı tutmanız yeterlidir. Mesele düzelirse aleti kullanmaya devam edebilirsiniz. Sadece tazyik normalse yada işlem sonrası arızada düzelme olmaz, aygıt çalışmazsa servis yardımı almalısınız.

E47 Arızası Yüksek su tazyik sorunudur.

Çözüm Sistemdeki su basıncını denetim etmelisiniz. Basıncın yüksek bulunduğunu görmüş olacaksınız. Tazyik kıymeti muhtemelen 2,5 ya da 3 barı geçmiş durumdadır. Bu benzer biçimde durumlarda teknik açıdan yüksek basıncı düşürmeniz gerekir. Yüksek basıncı düşürmek için tahliye musluğunu açabilir ya da kombinize en yakın kaloriferin havasını alarak basıncı düşürebilirsiniz. Basıncı düşürdüğünüzde problem düzelecektir. Düzelme olmaz ise aleti resetlemelisiniz.

E98 Arızası Ana besleme sorunudur.

Çözüm Ana besleme sorunlarında kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden kesinlikle servisi aramalısınız.

E99 Arızası Güvenlik sorunudur.

Çözüm Ekranda devamlı yanan bir arıza kodudur. Bu benzer biçimde durumlarda cihaza müdahale etmeyiniz. Uzman Alarko Servisi yardımı almalısınız.

— Arızası Ana güç deposu sorunudur.

Çözüm Ekranda devamlı bu simgenin belirdiği durumlarda kullanıcı olarak cihaza müdahale edilmemelidir. Teknik açıdan uzman yardımı almalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x