Arçelik DGK 20 HP LCD Hata Kodları

Bu başlık altında sunulan bilgiler; DGK 20 HP LCD, DGK 26 HP LCD, DGK 20 HPT LCD model Arçelik kombiler için geçerlidir.

E01 Arızası Başarısız ateşleme problemi

Çözüm Arçelik kombide ateşleme problemi yaşandığı süre ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda ilk olarak gaz girişlerine bakmalısınız. Gaz vanalarının açık olması gerekir. Arkasından aleti resetlemelisiniz. Mesele hala çözümlenmedi ise bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan servis çağırmaktır. Bundan dolayı kombide elektronik kart, iyonizasyon-ateşleme elektrodu problemi, gaz valfi problemi yaşanıyor olabilir. Bu durum da sadece uzman servis ekibi tarafınca tespit edilerek çözümlenebilir.

E02-F02 Arızası Hatalı alev oluşum problemi

Çözüm Bu hata kodunda cihazın ateşlemeyi hatalı yaptığını anlayabiliriz. Alevin sönmesi gerekirken sönmediğini ve cihazın ateşlemeye devam ettiğini belirtir. Bu durumda ilkin kombinize birkaç kez reset atmalısınız. Maksimum 3 resetleme sonrasında da problem düzelmiyorsa Arçelik Sercisi’nden yardım alınmalıdır. Kombinizde; anakart yada gaz valfi problemi olabilir. Bilhassa de gaz valfinin kapanmaması şeklinde durumlarda bu problem yaşanabilmektedir. Gene de net tespit ve müdahale için arızayı yerinde görmekte fayda vardır.

E03 Arızası Aşırı ısınma problemi

Çözüm Kombi tesisatındaki su sıcaklığının yükselmesi sebebi ile meydana gelen bir arıza durumudur. Yüksek ısı sebebi ile güvenlik termostatı (limit termostat) devreye girerek aleti aşırı ısınmaya karşı koruma altına alır. Bu durumda aleti bloke eder. Bu arıza durumu ile karşılaştığınızda aleti resetlemenizi tavsiye ederiz. Resetleme sonrasında problem düzelmezse eğer cihazınızın hangi konumda olduğu önemlidir. Kış konumunda ise petek vanalarına bakın, kapalı ise vanaları açın ve bu hususta minimum 3 petek vanasının açık olduğundan güvenli olun. Peteklerin tümü ya da 3 petekten fazlası açık durumda ise Arçelik Servisi’ni arayarak yardım alın. Bu durumda; kalorifer filtresi tıkalı, döşem tıkalı, üç yollu vana konum değiştiriyor, üç yollu vana ortada kalıyor, ana eşanjör kireçlenmiş yada devir daim pompası sıkışmış olabilir. Net teşhis ve müdahale için problemi yerinde görmekte fayda vardır.

E04-E05-E06-F23 Arızası Prosestat problemi

Çözüm Prosestat problemi olarak malum bu arıza durumunda aygıt hava akışını tam anlamı ile yapamıyor diyebiliriz. Bilhassa de prosestatın arızalanması, fanın arızalanması yada anakartta problem olması şeklinde durumlarda ekranda bu hata kodu yer alabilmektedir. Tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

E08-E82 Arızası İyonizasyon problemi

Çözüm Bu problem kombide alevin algılanmadığını belirtmektedir. Bu şeklinde arıza durumları ile karşılaştığınız süre Arçelik kombinize reset atmalısınız. Birkaç resetleme uygulaması sonrasında problem gene de düzelmez ise; İyonizasyon elektrodu, gaz valfi yada anakart şeklinde parçalarda problem olabilir. Tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

E09 Arızası Gaz valfi geri besleme problemi

Çözüm Bu durumda gaz valfi problemi karşımıza çıkabilir. Gaz valfi geri besleme problemi yaşandığı süre parçada problem var anlama gelir. Probleminin çözümlenmesi servis müdahalesi sonrası sağlanabilir. Bundan dolayı de bu şekilde bir durumda kesinlikle servis yardımı almalısınız.

E12-E21-F25 Arızası Elektronik kart problemi

Çözüm Kombide tüm parçaların yönetimini üstüne alan, parçaların çalışabilmek adına komut almış olduğu beyin kartında problem olduğu süre ekranda bu hata kodları belirir. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız ihtiyaç duyulan herhangi bir uygulama olmamaktadır. Gene de kombinizi birkaç kez resetlemenizi tavsiye ederiz. Mesele düzelmezse eğer parçanın onarım ya da değişiklik uygulanması gerekeceğinden Arçelik Servisi’ni arayarak yardım istemeniz gerekmektedir.

F13 Arızası Reset kilitleme problemi

Çözüm Kombide bulunan reset düğmesinde kilitleme durumu söz mevzusu olduğu süre ekranda bu hata kodu yer alır. Reset düğmesine olması gerekenden fazla bastığınızda yada uzun süre basılı tuttuğunuzda bu problem yaşanabilir. Çözüm için aleti elektrik beslemesinden (şalterinden) kapatarak tekrardan çalıştırmalısınız. Mesele düzelecektir.

F22 Arızası Düşük voltaj problemi

Çözüm Kombi şebeke voltajı ile iş koşturmacasındadır. Bilhassa de kış dönemlerinde voltajların dengesiz olması şu demek oluyor ki bir düşük bir yüksek gelmesi sebebi ile bu problem yaşanır. Bir süre kadar voltaj düzelir düşüncesi ile beklemelisiniz. Mesele düzelmez ise servisi çağırmanız gerekmektedir. Cihazın parçaları bilhassa de elektronik kartı yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Bu sebeple de soruna müdahale edilmesi adına servis desteği almanızda yarar vardır. Bu problemi tekrar yaşamamak ya da asla yaşamamak için de düzelteç aleti kullanabilirsiniz.

F31 Arızası Merkezi ısıtma sensör problemi

Çözüm Isı algılayıcı özellikteki kalorifer sensöründe problem olduğu süre Arçelik kombi ekranında bu hata kodu yer alır. Kalorifer sensöründe problem olabilir, kalorifer sensörü kablolarında kopma yada kısa dönem olabilir, kalorifer sensör borularında nemlenme olabilir. Tespit ve müdahale için kesinlikle servisi aramalısınız.

F32 Arızası Dış hava sensör problemi

Çözüm Dış hava sensörü konut dışına takılarak dış ortam sıcaklığına bakılırsa kombiyi çalıştıran bir parçadır. Bazı konutlarda yada kombilerde olmaz. Olduğu durumda arızalıdır ve değişimi gerekir. Olmadığı durumlarda ise problem genel anlamda elektriksel olmaktadır. Tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

F33 Arızası Kullanım suyu sensör problemi

Çözüm Sıcak su sensörü problemi olarak da adlandırabileceğimiz bir arıza kodudur. Bu durumda sıcak su problemi yaşarsınız yada su beklediğiniz sıcaklıkta olmaz. Bu arıza durumunda sıcak su ntc sinde, sıcak su ntc kablolarında kopma-kısa dönem, sıcak su ntc borularında nemlenme olabilmektedir. Teşhis ve müdahale için kesinlikle servisi aramalısınız.

F37 Arızası Düşük su tazyik problemi

Çözüm Döşem içinde yer edinen suyun azaldığını yada bittiğini belirten arıza kodudur. Bu durumda kombiye alt kısmında yer edinen doldurma musluğu ile su basmanız gerekmektedir. Su bar basıncı 1,5 değerine gelene kadar su basma işlemi uygulayın. Uygulama sonrasında problem düzelecektir. Sorunda düzelme olmaz ise birkaç kez resetleme işlemi yapmalısınız. Gene de netice aynı ise yada işlemi yapamıyorsanız Arçelik Servisi yardımı alabilirsiniz.

F59 Arızası Gaz valfi problemi

Çözüm Kombide ateşleme ihtiyacı olduğunda gaz yolunu elde eden mühim bir parça olan gaz valfinde problem bulunduğunu anlayabileceğimiz arıza kodudur. Bu durumda parçada bir arıza durumu söz mevzusudur. Mesele anakart ile ilgili da olabilmektedir. Probleminin tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına Arçelik Servisi yardımı almanızı tavsiye ederiz.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x