Arçelik Kombi Arıza Kodları DGK Y 20 HP LCD

Arçelik kombi arıza kodları DGK Y 20 HP LCD ve Arçelik DGK Y 26 HP LCD model kombilerde karşılaşılan arıza kodları ve anlamları makalemizde sunulmuştur.

E01 Arızası Başarısız ateşleme problemi.

Çözüm Arçelik kombi arıza kodları bu arızanın ateşleme problemi yaşandığı süre ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda ilk olarak gaz girişlerine bakmalısınız. Kısaca gaz vanalarının kapalı olmadığından güvenli olmalıdır. Kapalı ise kesinlikle açmalısınız. Peşinden aleti resetlemelisiniz. Problem hala çözümlenmedi ise bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan servis çağırmaktır. Şundan dolayı kombide elektronik kart, iyonizasyon-ateşleme elektrodu problemi, gaz valfi problemi yaşanıyor olabilir. Bu durum da sadece uzman servis ekibi tarafınca tespit edilerek çözümlenebilir.

E02-F02 Arızası Hatalı alev oluşum problemi.

Çözüm Bu hata kodunda cihazın ateşlemeyi hatalı yaptığını anlayabiliriz. Bu durumda ilkin kombinizi resetlemeniz gerekmektedir. Maksimum 3 resetleme işlemi sonrasında problem düzelmez de devam eder ise servisi aramanız gerekmektedir. İyonizasyon elektrodunda, elektronik kartta yada gaz valfinde problem olabilmektedir. Çözüm için servisi aramak yardım almak gerekir.

E03 Arızası Aşırı ısınma problemi.

Çözüm Kombide aşısı ısınma durumu söz mevzusu olduğu süre ekranda bu hata kodu yer alır. Limit termostat aşırı ısınma sebebi ile devreye girer ve kombiyi bloke eder. Kısaca kombi bu arıza kodunda emek harcama yapmayacaktır. Bu durumda ilkin kombi basıncını deneyin, tazyik düşük ise kombiye su basın. Petek konumunda iken bu problem yaşandı ise petek vanalarını deneyin, kapalı ise açın. Bu hususta mühim olan minimum 3 petek kullanımıdır. Buna itina gösterin. Problem hala devam ediyor ise kombiyi resetleyin. Reset denemesinden sonrasında da netice değişmiyorsa kesinlikle servis yardımı alın. Üç yollu vananın konum değiştirmesi-ortada kalması, ana eşanjörde kireçlenme-tıkanma olması, devir daim pompasının sıkışması, kalorifer tesisatının tıkalı olması yada kalorifer filtresinin tıkalı olması durumlarında bu problem yaşanabilir. Net teşhis ve çözüm için kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

E04-E05-E06-F23 Arızası Prosestat problemi.

Çözüm Kombide hava akımı kontrolü elde eden parçada problem bulunduğunu belirten arıza kodudur. Prosestat hermetik kombilerde mevcut olan bir parçadır. Fandan almış olduğu pozitif tazyik ile atık gaz sisteminde problem olmadığını anakarta bildirme görevindedir. Arızalı olduğunda bu görevini yapması imkansız ve kombide hava akış doğrusu atık gaz sistem problemi yaşanır. Yalnız tek sebep prosestat ile ilgili da olmaz. Bacanın yerinden çıkması, fanın arızalı olması yada elektronik kartta problem olması şeklinde durumlar da söz mevzusu olabilir. Bu durumda kesinlikle uzman desteği alınmalıdır.

E08-E82 Arızası İyonizasyon problemi.

Çözüm Kombide iyonizasyon problemi demek alevin algılanmaması anlamına gelir. Alev algılanmama problemi yaşanıyor ise iyonizasyon elektrodunda, elektronik kartta yada gaz grubunda problem olabilmektedir. Bu durumda tespit ve çözüm için kesinlikle uzman Arçelik Servisi yardımı almalısınız.

E09 Arızası Gaz valfi geri besleme problemi.

Çözüm Bu durumda gaz valfi problemi karşımıza çıkabilir. Gaz valfi bilhassa de ateşlemede mühim parçalar içinde gelir. Geri besleme problemi var ise aygıt ateşleme işlemini başarı göstermiş bir halde yapması imkansız. Bu durumda problem gaz valfi ile beraber elektronik kartta da olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

E12-E21-F25 Arızası Elektronik kart problemi.

Çözüm Kombide tüm parçaların yönetimini üstüne alan, parçaların çalışabilmek adına komut almış olduğu beyin kartında problem olduğu süre ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız ihtiyaç duyulan herhangi bir uygulama olmamaktadır. Parçanın onarım ya da değişiklik uygulanması gerekeceği için Arçelik Servisi’ni arayarak yardım istemeniz gerekmektedir.

F13 Arızası Reset kilitleme problemi.

Çözüm Kombide bulunan reset düğmesinde kilitleme durumu söz mevzusu olduğu süre ekranda bu hata kodu yer alır. Bu hata durumunda cihazın reset düğmesine yanlışlıkla uzun süre basıldı ya da düğme takılı kaldı diyebiliriz. Çözüm için aleti elektrik beslemesinden (şalterinden) kapatarak tekrardan çalıştırmalısınız. Problem düzelecektir.

F22 Arızası Düşük voltaj problemi bulunduğunu bildirmektedir.

Çözüm Kombi şebeke voltajı ile iş koşturmacasındadır. Bilhassa de kış dönemlerinde voltajların dengesiz olması doğrusu bir düşük bir yüksek gelmesi sebebi ile bu problem yaşanır. Bir süre kadar voltaj düzelir düşüncesi ile beklemelisiniz. Problem düzelmez ise servisi çağırmanız gerekmektedir. Cihazın parçaları bilhassa de elektronik kartı yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Bu sebeple de soruna müdahale edilmesi adına servis desteği almanızda yarar vardır. Bu problemi tekrar yaşamamak ya da asla yaşamamak için de düzelteç aleti kullanabilirsiniz.

F31 Arızası Merkezi ısıtma sensör problemi.

Çözüm Kalorifer su sıcaklığını ölçme görevinde olan sensörün arızalandığını, kablolarda kopma-kısa dönem durumlarının hem de borularda nemlenme durumu söz mevzusu olabilir. Bu şeklinde durumlarda yerinde tespit gerekir. Kesinlikle servisi aramalısınız.

F32 Arızası Dış hava sensör problemi.

Çözüm Dış hava sensörü her kombide olmayan bir parçadır. Genel anlamda dışarı takılır ve kombiyi dış hava koşullarına nazaran çalıştırır. Kombinizde dış hava sensörü var ise arızalı diyebiliriz. Yoksa da olası sebep elektrik aksağındadır. Yerinde tespit ve müdahale gerekeceğinden servis yardımı almanızı öneriyoruz.

F33 Arızası Kullanım suyu sensör problemi.

Çözüm Kombide sıcak su alımında suyun sıcaklığını ölçme görevde olan sensörde problem olduğu süre ekranda beliren hata kodudur. Bu durumun tek sebebi sensör arızası da olmaz. Sensör kablolarındaki problemler yada sensör borusunun nemlenmesi sebebi ile de bu arıza kodu ekranda belirebilir. Bu şeklinde durumlarda kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

F37 Arızası Düşük su tazyik problemi.

Çözüm Kombide tesisatındaki suyun düşük bulunduğunu ve kombinin suya ihtiyacı bulunduğunu belirten hata kodudur. Bu durumda servis desteği almanıza gerek kalmamıştır. Sol alttaki mavi doldurma musluğu ile cihaza su basmanız gerekmektedir. Su basımı 1 ile 2 bar içinde olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu şekilde su bastığınızda kombinin normale döndüğünü görmüş olacaksınız. Gene bir düzelme durumu olmaz ise aleti resetlemeli problem hala devam ederse Arçelik Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.

F59 Arızası Bu arıza için gaz valfi problemi bulunduğunu belirtmektedir.

Çözüm Arçelik kombi arıza kodları kombide ateşleme ihtiyacı olduğunda gaz yolunu elde eden mühim bir parça olan gaz valfinde problem bulunduğunu anlayabileceğimiz arıza kodudur. Bu durumda parçada bir aksama söz mevzusudur. Yada anakartta da problem olabilmektedir. Bu durumda kesinlikle uzman yardımı alın. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz herhangi bir işlem yada müdahale bulunmamaktadır.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x