Ariston Clas Evo Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Ariston Clas Evo 24 FF/28 FF hermetik model kombiler, Ariston Clas Evo 24 CF bacalı model kombiler için geçerlidir. Arıza kodlarından ilkin ekranda Err yazısı daha sonrasında arıza kodu (mesela; 501 arıza kodu) yanıp söner.

101 Arızası Aşırı ısı problemi.

Çözüm Genel anlamda sıkça karşılaştığımız arıza kodlarından biri olmaktadır. Aygıt içindeki su sıcaklığının en yüksek kıymeti de aştığını belirtir. Bu durum birçok sebeple yaşanabilir. Kombi altındaki bilhassa de kalorifer sistemine ilişik olan vanaların kapalı olması, petek vanalarının kapalı olması benzer biçimde durumlarda yaşanabilir. Servis öncesi vanaları denetim ederek kapalı olanları açabilir, bilhassa de konut içinde minimum 3 kaloriferi kullanabilirsiniz. Vanaları denetim ettikten sonrasında kombiye reset atmanız gerekir. Panelde yer edinen “Reset” düğmesine basarak cihaza reset atabilirsiniz. Resetleme sonrasında arıza düzelmezse eğer; ana eşanjör, pompa, üç yollu vana, kart, sensör benzer biçimde parçalar arızalı olabilir. Döşem tıkalı yada filtrede (kalorifer dönüş borusu içindeki filtrede) tıkanıklık olabilir. Arıza tespit ve onarımı için servisi aramanız gerekmektedir.

103-104-105-106-107-108 Arızası Yetersiz dolaşım problemi.

Çözüm Bu arıza kodlarından biri ekranda belirdi ise ilk olarak açık oturum solunda yer edinen tazyik göstergesine bakmalısınız. Tazyik göstergesi ibresi eğer 1 barın altında duruyor ise tesisata su basmanız gerekir. Ariston Clas Evo model kombinin sağ altında monteli olan mavi renkte, çiçek şeklindeki doldurma musluğunu ilkin yavaşça aşağı doğru çekmeli hemen sonra sola çevirerek tazyik göstergesi 1,5 i gösterene kadar su basmalısınız. İşlem sonrasında doldurma musluğunu açık bırakmayın. Uygulamadan sonrasında arıza düzelir sadece düzelme olmaz ise “Reset” düğmesine basabilir ve kombiyi resetleyebilirsiniz. Resetleme sonrası da arızada düzelme durumu olmaz ise su dolaşımı sağlanmıyor anlamına gelir. Doğrusu döşem içinde su olmasına rağmen dolaşım sağlanmıyordur. Bu durumda; ana eşanjörde, pompada mesele olabilir. Kalorifer filtresi tıkanmış olabilir ya da döşem tıkalı olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi için kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

305-306-307 Arızası P.C.B problemi.

Çözüm Doğrusu elektronik kart arızası olarak adlandırabiliriz. Bu benzer biçimde arıza durumlarında kullanıcı olarak isterseniz servis öncesi resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Açık oturum üstünde yer edinen “Reset” düğmesine basarsanız eğer aleti resetlemiş olmuş olursunuz. Arıza durumu düzelmezse eğer işlemi birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Gene bir netice alamadıysanız eğer bu durumda Ariston Servisi’ni aramanız gerekir. Anakart arızalı ise tamiri ya da değişimi ile mesele çözümlenebilir. Bu yüzden işi uzmanına bırakmanız şarttır.

501 Arızası Alev yokluğu problemi.

Çözüm Ateşleme problemi olarak malum arıza kodudur. Teknik açıdan en sık yaşanmış olan arıza durumlarından biridir. Brülörde yanma olmadığı süre bu mesele yaşanır. Bu durumda kombinize gaz gelip gelmediğine bakabilirsiniz. Kombiye gaz geldiğinden güvenli olmanız gerekmektedir. Gaz vanaları açık ve kombiye gaz gelmekte ise “Reset” butonuna basarak kombiye birkaç kere reset atmalısınız. Resetleme işlemi sonucunda arıza durumu devam etmekte ise; iyonizasyon ve ateşleme elektrotlarında, gaz armatöründe yada elektronik kartta sorun olabilir. Arızanın kati teşhis edilmesi ve onarılması için uzman yardımı almanız gerekmektedir.

601 Arızası Egzos dumanı tahliye problemi (yalnızca bacalı kombilerde).

Çözüm Bir tek bacalı model Clas Evo kombilerde karşılaşılan arıza kodudur. Hava akış arızası olarak adlandırabiliriz. Bu benzer biçimde arıza durumlarında; baca çekmiyor olabilir, baca tıkanmış olabilir ya da baca sensöründe mesele olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman desteği almanız gerekmektedir. Bu mevzuda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem ya da müdahale bulunmamaktadır.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x