Ariston Egis Arıza Kodları

Yazımızda sunacağımız bilgiler Ariston Egis 24 FF ve 24 CF model ledli kombiler için geçerlidir. Ariston Egis model kombiler ledlidir. Panele bakacak olursanız 40 dan başlayarak 90 a kadar devam eden ledler bulunur. Bu ledlerin yalnız yanıyor olması cihazın içindeki su sıcaklığının derecesini ifade eder. (Mesela 50 ledine kadar yanıyor ise cihazın su sıcaklığının 50° civarında bulunduğunu belirtir) Ledler yanıp sönüyor ise bu bir arıza durumudur.

On/off ve reset düğmesinin altına bakarsanız eğer 3 led daha bulunduğunu görmüş olacaksınız.

  •  1.led açma-kapama ledi (yeşil ışık durağan(durgun) yanar)
  •  2.led duman sensörü ledi (sarı led yanar yada yanıp söner)
  • 3.led ateşleme arızası (kilitlenme) ledi (kırmızı led yanar yada yanıp söner)

Aşağıdaki yazımızda bu ledleri renklerine gore adlandıracağız. Ona gore arızanın sebebi yada sebepleri hakkında sizi bilinçlendirmiş olacağız.

90 ledi + kırmızı led yanıyor ise Aşırı ısınma problemidir.

Çözüm Genel anlamda sık karşılaşılan arıza durumlarından biridir. Bu arıza durumunda kombi altındaki vanaların ve petek vanalarının kapalı olmadığından güvenli olun. Vanalar kapalı şekilde ise kesinlikle açın. Daha sonrasında panelde yer edinen “reset” düğmesine basmalısınız. Resetleme sonrasında da mesele devam etmekte ise bu durumda başka bir müdahalede bulunmadan direk servisi arayın. Üç yollu vananın konum değiştirmesi-ortada kalması, ana eşanjörde tıkanma olması yada kireçlenmesi, devir daim pompasında sıkışma olması, sensör arızası, kart arızası, kalorifer filtresinin tıkanması yada kalorifer tesisatında tıkanma olması benzer biçimde durumlar sebebi ile bu mesele yaşanabilir. Mühim olan problemi yerinde görmek, tespit sonrası müdahale etmektir. Bunun için de kesinlikle Ariston Servisi’ni aramalısınız.

50 ve 60 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Yetersiz su basıncı.

Çözüm Kombi tesisatında kafi basınçta su olmadığı için aygıt bu arızayı veriyor.

60  ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Kalorifer sensörü arızası.

Çözüm Merkezi ısıtma sensörü yada ntc si olarak adlandırabileceğimiz bu parçada mesele olduğunda karşımıza çıkan arıza durumudur. Bu sorunda kalorifer sensörü arızasının yanı sıra sensör kablolarında ya da borularında da sorun olabilmektedir. Arızanın kati tespiti ve çözümü için de kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

50 ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Sıcak su sensörü arızası.

Çözüm Kulanım suyu sensörü ya da ntc si olarak adlandırabileceğimiz parçada sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensörünün yanı sıra sensör kablolarında yada borularında mesele olabilir. Tespitin yapılması ve arızanın çözümlenmesi için kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Eeprom problemi.

Çözüm Elektronik kartın üstünde bulunan entegrede mesele bulunduğunu belirten arıza durumudur. Bu durumda cihaza müdahale etmeyin. Servisi arayarak kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

80 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Anakart-kumanda panosu yazışma problemi.

Çözüm Pano elektronik karta informasyon yollayamıyor yada informasyon yollasa da kart bunu algılayamıyor. Hangisinde mesele meydana geldiğini anlayabilmek için Ariston Servisi tarafınca teşhis gerekir. Cihaza müdahalede bulunmadan kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

40, 50, 60, 70 ve 80 ledi + sarı led yanıp sönüyor Maksimum reset problemi.

Çözüm Bu arıza durumu reset düğmesine 15 dakika içinde birçok kez basıldığında şu demek oluyor ki kombi 15 dakika içinde olması gerekenden fazla resetlendiği vakit oluşur. Bir süre kadar bekleyin. Düzelme olmaz ise aleti şalterinden kapatıp açın. Düzelme olacaktır.

70 ledi yanıp sönüyor + kırmızı led yanıyor Dahili elektronik kart problemi.

Çözüm Elektronik kartta bir mesele bulunduğunu ve bu sebeple cihazın bloke durumda bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda aygıt çalışmayacaktır. Probleminin tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

Bir tek kırmızı led yanıyor ise Alev algılanmıyor.

Çözüm Ateşleme problemi olarak bilinir. Bu arıza durumunda ilkin konutunuzdaki gazı deneyin. Gaz vanaları kapalı şekilde ise kesinlikle açın. Gaz vanaları açık durumda ise şu demek oluyor ki dairenize gaz gelmekte ise kombiye de gaz geldiğinden güvenli olun. Egis kombi tarafındaki gaz vanası kapalı ise kesinlikle açın. Vanalar açık durumda ve buna karşın mesele yaşanıyor ise kombiye reset atın. Mesele gene de düzelmiyorsa Egis model kombinizin; ateşleme iyonizasyon elektrodunda, anakartıda yada gaz valfinde mesele olabilir. Tespit ve çözüm için işi uzmanına bırakmalısınız.

50, 60 ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor Gaz valfi kapalı fakat alev var.

Çözüm Gaz valfinin kapalı olmasına karşın alevin algılanmaya devam ettiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda gaz valfinde, anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda mesele olabilir. Net tespit ve arızanın çözümlenmesi amacı ile Ariston Servisi’ni aramalısınız.

60, 70 ve 80 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Aygıt çalışırken alev sönüyor.

Çözüm Bu arıza durumunda ilkin “reset” düğmesine bir kez basarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme işlemini arıza devam ederse 3 kez yeniden edebilirsiniz. Uygulama neticesinde netice alamıyorsanız eğer kesinlikle uzman yardımı alın. Elektrotlarda, elektronik karta, gaz armatöründe sorun olabilir.

Bir tek sarı led yanıyor ise Atık gazı tahliye problemi.

Çözüm Bu durumda aygıt hava tahliyesi yapamıyor anlama gelir. Doğrusu atık gaz sisteminde mesele bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Bacalı Egis model kombilerde; baca sensöründe mesele olması, bacanın tıkalı olması, bacanın çekmiyor olması benzer biçimde durumlarda bu mesele yaşanabilir. Hermetik Egis model kombilerde ise; hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir, fan arızalı olabilir, prosestatta mesele olabilir ya da anakart arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için Ariston Servisi’ni aramalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x