Ariston Genus Premium Evo HP Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız tüm bilgiler Ariston Genus Premium Evo HP model duvar tipi kalorifer kazanı ile ilgili olmaktadır.

101 Arıza Kodu Aşırı ısınma arızası.

Çözüm Bu şeklinde arıza durumlarında ilkin aygıt altındaki döşem vanalarına bakılmalıdır. Vanalar açık olmalıdır. Dairede kaloriferler var ise kalorifer vanalarına bakabilirsiniz. Yerden ısıtma sistemi ise esasen kaloriferler yer almaz ve bu sebeple vanaları denetim etmenize gerek kalmaz. Bu kontrollerden sonrasında gene de sorunda düzelme olmaz ise açık oturum üstünde yer edinen “Reset” düğmesine basarak kazanı resetlemeniz gerekir. Resetleme sonrasında da arızada düzelme durumu eğer olmazsa eğer Ariston Servisi yardımı almanız gerekir. Bu şeklinde arıza durumlarının birçok sebebi bulunmaktadır. Ana eşanjörde kireç olması, tıkanması, üç yollu vananın arızalanması, devir daim motorunun sıkışması, sensör arızası, kart arızası, kalorifer pislik tutucu filtrenin pislik ile tıkanması, tesisatta tıkanma olması şeklinde durumlarda bu sorun yaşanabilir. Net arıza tespiti ve onarımı için işi uzmanına bırakmanız gerekir.

103-104-105-106-107 Arıza Kodu Akış denetim problemi.

Çözüm Bu durumda aygıt su devir sürekli yapamıyor anlama gelir. Ilk olarak su basıncını denetim etmeniz gerekir. Tazyik düşükse eğer kısaca 1 bar değerinin altını gösteriyor ise 1,5 bara kadar su basmanız gerekir. Su basma işlemi ile problem çözümlenir ise kullanmaya devam edebilirsiniz. Su basma işleminden sonrasında düzelme eğer olmazsa ya da döşem içindeki su kıymeti ideal konumda ise bu durumda pompa arızalı olabilir, döşem tıkalı olabilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir ya da problem ana eşanjör ile ilgili olabilir. Bu şeklinde durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan işi uzmanına bırakmak şarttır.

108 Arıza Kodu Su basıncı düşük.

Çözüm Cihazın suya ihtiyacı bulunduğunu belirten arıza kodudur. Basıncı gözlemlerseniz eğer 1 barın altında bulunduğunu görebilirsiniz. Bu şeklinde arıza durumlarında teknik açıdan cihaza su basmak gerekir. Su basma işlemi basittir. Kazanın altında mavi yada siyah doldurma musluğu olması gerekir. Doldurma musluğunu sola çevirdiğiniz an su basma işlemi adım atar. Tazyik kıymetini 1,5 e getirdiğiniz vakit arıza durumunu çözümlemiş olmuş olursunuz. İşlemi yaptıktan sonrasında doğal olarak doldurma musluğunu kesinlikle kapatmalısınız. Zira açık kalırsa tazyik yükselmeye devam eder ve kazan altından su gelebilir. İşlemi yaptıktan sonrasında arıza düzelmezse eğer “Reset” düğmesine basarak cihaza reset atmalısınız. Resetleme sonrasında problem düzelmezse, arıza çoğunlukla yeniden ederse ya da işlemi yapamadıysanız uzman desteği alabilirsiniz.

305-306-307 Arıza Kodu PCB arızası (anakart problemi).

Çözüm Genus Premium Evo HP model kazan ekranında beliren bu hata kodları elektronik kart arızası olarak bilinmektedir. Bu şeklinde durumlarda servis öncesi “Reset” butonuna basarak kazana reset atmalısınız. Resetleme uygulamalarından sonrasında da arıza durumunda eğer düzelme olmuyor ise yapılacak başka bir işlem yok anlama gelir. Bu durumda kati tespit ve arıza çözümü adına Ariston Servisi yardımı almalısınız.

501 Arıza Kodu Alev eksikliği (ateşleme problemi).

Çözüm Genel anlamda sıkça karşılaşılan bu arıza durumu brülörde yanmanın olmadığını belirtir. Bu durumun temel sebebi de gaz yokluğudur. Bu yüzden ilk olarak cihaza gaz geldiğinden güvenilir olmak gerekir. Gaz girişlerine bakabilir, kapalı olan vanaları açabilirsiniz. Gaz vanaları açık durumda ise bu durumda daireye gaz geliyor anlama gelir. Gaz geldiğinden eminseniz “Reset” düğmesine basarak kombiyi resetleyebilirsiniz. Resetleme işlemini yaptınız fakat gene de sorunda bir düzelme durumu olmuyor ise bu durumda başka bir işlem uygulamadan Ariston Servisi yardımı almalısınız. Bu şeklinde arıza durumlarında teknik açıdan; anakartta, iyonizasyon-ateşleme çubuklarında yada gaz armatöründe problem olabilmektedir. Arızanın yerinde teşhis edilerek çözümlenmesi adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x