Bosch Comfort ZWC 24/28 Arıza Kodları

Makalemizde yer edinen bilgiler; Bosch Comfort ZWC 24 – 3 MFA P 23 S (B1 RDW 24 21 H) ve Bosch Comfort ZWC 28 – 3 MFA P 23 S (B1 RDW 28 21 H) model kombilerde geçerli arıza kodları ve anlamlarıdır.

A7 Arızası Sıcak su kullanım sensör problemi.

Çözüm Arıza durumunda kombi ya sıcak su vermeyecektir ya da suyu kafi şekilde ısıtmayacaktır.

A8 Arızası BUS iletişimde kesinti.

Çözüm Bu hata kodu ekranda yer almış olduğu vakit yapabileceğiniz bir işlem ya da müdahale bulunmamaktadır. Bağlantı kablosunda ya da termostatında mesele olabilmektedir. Bosch Servisi yardımı almalısınız.

A9 Arızası Kullanım suyu sensöründe yanlış montaj problemi.

Çözüm Kullanım suyu sensörü müdahalesinde yanlış bir montaj uygulaması yapıldığını belirten hata kodudur. Bu durumda servisi tekrardan arayarak yardım almanız gerekmektedir.

AC Arızası Modül idrak etme problemi.

Çözüm Bu şekilde bir hata kodunda kullanıcı olarak cihaza kesinlikle müdahale etmeyin. Modül ve bağlantılarının denetim edilmesi gerekir. Bunun için de Bosch Servisi’ni aramanız gerekir.

b1 Arızası Kod anahtarı idrak etme problemi.

Çözüm Modül ve bağlantı kablolarının denetim edilmesi gerekir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan kesinlikle servis yardımı almalısınız.

C1 Arızası Prosestatın işlem esnasında açılma problemi.

Çözüm Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem var mı ya da hangi parçalarda mesele olabilir bilgisine ulaşmak için  bizi arayabilirsiniz.

C4 Arızası Prosestatın açılmama problemi.

Çözüm Prosestatın açılmadığını ve atık gaz sisteminde mesele bulunduğunu belirten bir arıza kodudur.

C6 Arızası Prosestatın kapanmama problemi.

Çözüm Prosestatın vazife için açılıp kapanmadığını belirten arıza kodudur.

CC Arızası Dış hava termostatı idrak problemi.

Çözüm Bu şekilde bir hata kodu ile karşılaşıldığında dış hava termostatı bununla beraber bağlantı kablosu denetim edilmelidir. Doğal olarak bu dış hava termostatı bulunan kombilerde geçerli bir durumdur. Dış hava termostatı yok ise elektrik aksağında mesele olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

d3 Arızası ST8 deki köprünün algılanmama problemi.

Çözüm Bosch ZWC kombi ekranında bu şekilde bir hata kodu var ise soket yerine oturmamış olabilir, köprü tamamlanmamış olabilir ya da yerden ısıtma ısı sınırlayıcısı devreye girmiş olabilir. Bu şekilde bir durumda kullanıcı olarak cihaza yapabileceğiniz herhangi bir uygulama yoktur. Servis yardımı almalısınız.

d4 Arızası Isıtma devresinde ani ısı yükselme problemi.

Çözüm Isıtma devresindeki suyun sıcaklığının ansızın yükseldiğini belirten bir arıza kodudur. Bu durumun birçok sebebi bulunmaktadır. Kalorifer tesisatı tıkalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, üç yollu vanada yada pompada mesele olabilir. Net teşhis ve müdahale için kesinlikle servisi aramalısınız.

d5 Arızası Harici ısı sensör problemi.

Çözüm Extern ısı sensörü olarak da malum harici ısınma sensöründe ya da kablolarında mesele bulunduğunu belirten hata kodudur. Bu şekilde bir durumda ZWC Kombi Servisi’ni arayarak yardım talep etmelisiniz.

d7 Arızası Gaz armatörü reglaj ventili problemi.

Çözüm Bu şekilde bir hata kodu ile karşılaştığınızda servis yardımı almalısınız. Cihazın reglaj ventili kablolarında mesele olabilir. Bu kontrolü de sadece Bosch’un uzman servis ekipleri sağlayabilir.

E2 Arızası Gidiş suyu ısı sensör problemi.

Çözüm Gidiş suyu ısı sensöründe yada bağlantı kablolarında mesele bulunduğunu özetleyen arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak sıcak su talebinize cevap alamazsınız. Probleminin giderilmesi açısından Bosch Kombi Servisi ile görüşerek yardım almanız gerekmektedir.

E9 Arızası STB termostatı devrede. (Düşük su tazyik hatası).

Çözüm Bu durumun yaşanmasının birden oldukca sebebi bulunmaktadır.

EA Arızası Ateşleme-alev algılanmama problemi.

Çözüm Bu durumda ilk olarak konut içinde gaz olduğundan güvenilir olun. Bu sebeple tüm gaz vanalarını deneyin. Gaz olduğundan eminseniz eğer kısaca gaz vanaları açık durumda ise kombiyi birkaç kez resetleyin. Resetleme uygulaması da netice vermiyorsa eğer kesinlikle servis yardımı alın. Ateşleme-iyonizasyon elektrotlarında, elektronik kartta yada gaz armatöründe mesele olabilir. Net tespit ve müdahale için kesinlikle servisi aramalısınız.

E0-F0 Arızası Dahili mesele.

Çözüm Bosch ZWC kombinin elektrik soket kontaklarında, ateşleme kablolarının bağlantılarında mesele olduğunda bu hata kodlarından biri ekranda belirir. Bu durum elektronik kart arızası da olabilmektedir. Bu şekilde bir durumda kullanıcı olarak cihaza reset atmak şeklinde müdahaleler işe yaramaz. Probleminin çözümlenmesi adına da servis yardımı almanız gerekmektedir.

F7 Arızası Aygıt kapalıyken alevin algılanma problemi.

Çözüm Bu şekilde bir aygıt kapalı iken kısaca kullanılmıyor iken alevin hala var bulunduğunu gösterir. Gaz valfinin kablo bağlantılarında, gaz valfinde, iyonizasyon elektrodunda yada elektronik kartta mesele olabilir. Net tespit ve müdahale için işi uzmanına bırakmalı Bosch Servisi yardımı almalısınız.

FA Arızası Gaz olmadığı halde alevin algılanma problemi.

Çözüm Bu durumda cihaza gaz gelmemesine karşın alevin hala var bulunduğunu anlayabiliriz. ZWC kombide bu şekilde bir mesele var ise iyonizasyon elektrodu ya da gaz valfi arızası söz mevzusu diyebiliriz. Ek olarak anakart arızalı da olabilir. Cihaza müdahale işin uzmanı tarafınca yapılmalıdır. Bundan dolayı de Bosch Servisi’ne ulaşmalı yardım istemelisiniz.

Fd Arızası Reset düğmesine uzun süre basılmış.

Çözüm Aygıt arızaya geçtiğinde eğer reset butonuna bastıysanız ve bu uygulamayı uzun süre devam ettirdiyseniz bu hata kodu ekranda belirecektir. Bu durumda problemi çözümlemek adına tekrardan Bosch kombi reset butonuna bir kez basmanız kafi olacaktır. Mesele bu şekilde çözümlenecektir. Düzelme olmaz ise aleti şalterinden kapatıp tekrardan açmalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x