Kombi Çalışmadığında Ne Yapmalıyım

Kombi Arızasında Servis Öncesi Neler Yapmak Gerekir?

  • Dairenizde doğalgaz olup olmadığına bakın

Kombi çalışmıyorsa bunun sebebi daireye gaz gelmiyor olması olabilir. Bu sebeple dairenizde doğalgaz olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Mesela ocağınız da doğalgazlı ise ocağınızın çalışıp çalışmadığına bakın. Ocağınız çalışır durumda ise bu dairenizde gaz olduğu anlamına gelirken ocağınızın çalışmaması, dairenize gaz gelmediği veya gaz ile alakalı bir sorun olduğu anlamına gelir. Ocak da yanmıyor ise kapı dışındaki ana vanayı kontrol etmeli kapalı ise açmalısınız. Gaz vanaları açık, kombi ve ocak çalışmıyor ise bölgede gaz çalışması olabilir. Bu durumda yardım ve bilgileri doğalgaz firmasından alabilirsiniz. Ocağınız çalışıyor ise sorun kombidedir.

 

  • Kombi su basıncının hangi değerde olduğuna bakın Kombi su basıncının ideal konumu 1 ile 2 barın ortasıdır. Bu değerde olması gereken basıncın düşük veya yüksek geldiği sorunlarda kombi arızaları yaşanabilir. Kombi basıncı 2,5-3 bar üzerinde ise yüksek, 1 barın altında ise düşük demektir. İşte bu gibi durumlar da kombinin arızaya geçmesine neden olabilmektedir. Kombi basıncı yuvarlak bar göstergesi ile gösterilir. Göstergeyi kontrol edin eğer 1 bardan az ise kombiye su basma işlemi uygulamanız gerekir. Bu işlemi kombi altında yer alan doldurma musluğu ile yapabilirsiniz. Doldurma musluğu ile su bastığınızda sorun çözümlenecektir. Kombi basıncı yüksek olduğunda en yakın petek havasını alarak basıncı düşürebilirsiniz. Peteğin hava alma kısmını açarak oradan su alın, su aldığınızda basınç düşer, ideal su basıncını bu şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Kombiye reset atın Kombi arızalarında önemli bir uygulamadır.  Her model kombide reset düğmesi bulunmaz. Reset düğmesi kombilerin marka modeli ve çeşidine göre değişmektedir. Kombinizin paneline baktığınızda “R” , “reset” veya “alev işaretine x işareti” olan düğme görüyorsanız resetlemeyi bu düğmelere basarak ya da basılı tutarak yapabilirsiniz. Bu düğmelerden biri yok ise kombiyi kapatıp yeniden açarak resetleyebilirsiniz. Resetleme uygulamasından sonra sorunun düzelme olasılığı vardır. Eğer düzelme durumu olmaz ise bu konudaki yardımları uzman servi ekibinden alabilirsiniz.

Kombi Çalışmadığında Ne Yapmalıyım? Kombide her arıza durumu uzman müdahalesi gerektirecek diye bir kaide yoktur, aynı şekilde her arıza durumu da kullanıcı müdahalesi gerektirecek şekilde olmaz. Kullanıcı olarak arıza durumlarında servis öncesi işlemden ziyade kontrol sağlamalısınız. Bahsedilen kontrolleri sağlayın, uygulamaları yapın fakat bir sonuç alamıyorsanız mutlaka işi uzmanına bırakın ve cihaza müdahale etmeye kalkmayın. Aksi durumda yaşadığınız sorun daha büyük bir hal alabilir ve küçük masraflar büyük sorunları beraberinde getirebilir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x