Kombi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kombi Hakkında Merak Edilenler

 1. Kombi Nedir?
 • Doğalgaz, elektrik ve su ile çalışan, genelde duvara monte edilerek kullanılan, sıcak su-ısınma ihtiyacına yanıt veren ve ayarlanan ısıya göre çalışabilen ısıtma cihazıdır.
 1. Banyodan Sıcak Su Almak İçin Ekstra Bir Cihaz Kullanılmalı mı?
 • Kombi daireye uygun (dairenin büyüklüğüne uygun) şekilde seçildi ise doğrudan mutfak ve banyoya sıcak su verebilmektedir. Bu özelliği sayesinde mutfak veya banyoda fark etmez sıcak su alımı için ekstra bir cihaz kullanmaya gerek duyulmaz. Kombi bu ihtiyacınızı doğru kapasitede ise zaten karşılayacaktır.

 1. Kombi Zehirler mi?
 • Kombide yanma tepkimeleri oluşur. Bu sebeple de zehirli gazların meydana gelmesi olağan bir durumdur. Önemli olan ise yanma sonucunda oluşan atık gazın yani zehirli gazın dışarı sağlıklı bir şekilde gönderilmesidir. Kombi marka modeli ya da çeşidi ne olursa olsun bacasız kullanılamaz. Bacalı kombilerde bina bacasına bağlantı yapılacağı için baca çekişinin kuvvetli olması, bacanın tıkalı olmaması ve bacanın çelik olması gerekir. Bu gibi durumlarda atık gaz dışarı kolay gönderilir ve kullanıcı zehirlenme gibi durumlara maruz kalmaz. Hermetik ve yoğuşmalı kombilerde ise atık gaz fan ile dışarı uzanan hava akım borusu vasıtasından dışarı gönderilir. Fan olup çalıştığı sürece ve hava akım borusu yerinden çıkmadığı sürece zehirlenme olasılığı düşer. Kombiler zaten emniyet sistemine sahip olduğundan bu gibi durumlarda arızaya geçer ve bloke olur. Servisi arayarak yardım alabilirsiniz.
 1. Yoğuşmalı Kombi İlla Büyük Dairelerde mi Kullanılmalı?
 • Aslında öyle bir koşul yoktur. Fakat yoğuşmalı kombiler normal dairelere göre petek sayısının iki katı fazla olan dairelerde kullanılır ise yoğuşmayı doğru ve tasarruflu şekilde sağlayabilir. Bu nedenle de genelde konutlarda normal dairelere oranla 2 katı kadar fazla petek olmalıdır. Küçük dairelerde kullanılır fakat yoğuşma sağlamaz, daireye de beklenti açısından fazla gelir. Bir de maliyet konusunda daha pahalı olduğu için yok yere fazladan ücret ödemiş olursunuz.
 1. Yoğuşmalı Kombiler Diğer Çeşitlerine Göre Neden Daha Pahalı?
 • Çünkü sahip oldukları teknoloji diğerlerine oranla daha pahalıdır. Daha büyük konutlarda ısıtma ve sıcak su anlamında konfor sağlamaktadır. Hermetik ve bacalı kombiye nazaran biraz daha büyüktür ve kapasite açısından da farklıdır. Bu sebeple maliyet açısından biraz daha pahalıdır.
 1. Kombi LPG ile ya da Sadece Elektrik ile Çalışabilir mı?
 • Kombiler LPG ile de çalışabilir. Yani tüp ile çalışması mümkündür. Yalnız bir tüp kombiyi çalıştırmaya yetmez. 2 mutfak tüpünü birleştiren aparatlar satılır, bu şekilde bağlantı yapılabilir. Fakat düşünecek olursak eğer tüp fiyatları doğalgaza göre daha pahalıdır. Bir de tüp bittiğini anlayamayacağınız için sıcak su kullanımında sorun yaşayabilir ya da kış ortasında tüp bitiminde ısınma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu durumu göz önünde bulundurduğunuzda doğalgazlı kombi daha mantıklı gelir. Elektrikli kombiler piyasada bulunur. Doğalgazlı kombilerden ayıran en önemli özelliği de elektrik ile çalışıyor olmasıdır. Konutunuzda doğalgaz yok ise elektrikli kombiyi kullanabilirsiniz.
 1. Hangi Güçte Kombi Kullanılmalı?
 • Bu daha çok dairenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Daireniz eğer 120 m2 ya da aşağısı ise 17-20 bin kcal/h kapasitede kombi kullanım açısından idealdir. Daireniz 160 ile 250 m2 arasında ise bu durumda 26 bin kcal/h kapasitede kombi kullanım açısından idealdir. Daire büyüklüğüne göre ve kombi marka model kapasitelerinin özelliklerine göre değişir. Kombi satın almak istiyorsanız eğer satış bayisinde bulunan ekibe dairenizin metrekaresini bildirebilir, bu şekilde ideal kapasitedeki kombiye ulaşabilirsiniz.
 1. Kombi Sürekli Açık mı Kalmalı?
 • Bu konuda herkes bir şey söyler, fakat doğru olan kombiyi açık bırakmaktır. Sadece uzun süre konutunuzda olmayacaksınız eğer oluşması mümkün tehlikeli durumlara karşı kombiyi kapatabilirsiniz. Bir günden daha kısa sürede konut içinde olmayacaksanız ya da kombiyi kullanmıyorsanız kapatmamalı açık bırakmalısınız. Kombi siz sıcak su kullandığınızda ya da petekleri ısıttığınızda enerji harcar. Bu durumlar dışında harcadığı enerji çok çok düşüktür ve faturanıza yüksek oranda yansımaz. Fakat kombiyi gün içinde sürekli açmak kapamak özellikle de kış döneminde alınan konforu düşürebileceği için yakıt tüketimini de iki katına çıkarabilir. Konuyu toparlayacak olursak eğer; dairenizde bir günden az sürede bulunmayacaksanız kapatmamalı, uzun süre bulunmayacaksanız kapatmalısınız.
 1. Tek ve Çift Eşanjörlü Kombiler Arasındaki Farklar Nelerdir?
 • Tek eşanjörlü kombilerde sadece ana eşanjör bulunur. Çift eşanjörlü kombilerde ise ana eşanjör ve ikinci eşanjör ya da yardımcı eşanjör dediğimiz plaka eşanjör yer alır. Tek eşanjörlü kombilerde su daa erken ısınır fakat çift eşanjörlü kombilerde su biraz daha geç ısınmaktadır. Yalnız konfor açısından ve ayarlanan ısıda ısıtma sağlaması açısından çift eşanjörlü kombiler daha iyidir.
 1. Bacalı Kombi Bina Bacasına Bağlanmadan Çalışmaz mı?
 • Kesinlikle çalışmaz ve kullanımı yasaktır! Adını baca bağlantısından alır. Binada baca olması zorunludur. Bacalı kombilerde fan bulunmaz. Hava akışı da bina bacasından sağlanır. Bacalı kombiler ortamda bulunan havayı kullanarak yanma sağlar ve atık gazı da bağlı olduğu baca ile dışarı gönderir. Bu açıdan baca her zaman iyi çekmeli, tıkalı olmamalı, zaman zaman temizliği yaptırılmalıdır.
 1. Kombi Saatte Ne Kadar Gaz Tüketir?
 • Kombiler dairenin izolasyonu ve kullanım şartlarına göre modülasyonlu olarak çalışır. Bu özellik sayesinde kombi sık sık devreye girip çıkmaz ve tasarruf yaşanır. Gaz tüketimi kombilerde değişkenlik gösterir. Binanın izolasyonu, konfor sıcaklığı, dış hava koşulları ve kombinin kapasitesine bağlı değişmektedir. Her kombi saatte aynı gazı tüketmez. Bu durum kullanım sıcaklık ayarına göre de değişebilmektedir. O yüzden konuya dair net bilgiler verilememektedir.
 1. Kombi Basıncı İlla 1,5 da mı Olmalı?
 • Öyle bir koşul yoktur. Fakat ideal su basınç seviyesi 1 ile 2 barın arasıdır. 1 barın altına düşmediği sürece (örneğin; 0,6 bar) ya da 2,5 barın üstüne çıkmadığı sürece (örneğin; 3 bar ve üzeri) bir sorun teşkil etmez. Basınç düşerse su basılmalı, fazla su basılır basınç yükselir ise en yakın kalorifer havası alınarak basınç düşürülmelidir.
 1. Aynı Anda İki Musluk Açıldığında Bir Musluktaki Su Neden Soğur?
 • Bu durumu çoğu kullanıcı kombinin eşanjörüne bağlamaktadır. Yani çift eşanjörlü kombilerin her iki musluğa aynı anda sıcak su gönderdiği, tek eşanjörlü kombilerin göndermediği kanaatindedir. Fakat bu bilgi yanlıştır. Aynı anda iki musluk açıldığı zaman bir musluktaki su soğur ise bu kombinin daire için yetersiz olduğunu yani kapasite açısından düşük olduğunu belirtir. Kapasite açısından yanlış bir kombi tercihi yaptığınız için bu sorun yaşanıyor olabilir. Daha büyük kapasitede kombi tercih ederseniz sorun düzelir.
0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x