Kombi Sıcak Su Arızası

Kombi birçok sebeple sıcak su vermeyebilir. Her şeyden ilkin kombilerin önceliği sıcak sudur. Bu yüzden tüm kombiler yaz-kış her mevsim sıcak su ihtiyacına cevap verir, fazladan kış dönemlerinde ısıtma sağlar. Kombi sıcak su vermediği süre direkt servis çağırmak yerine birkaç işlem uygulamak gerekir. Daha oldukça bilgili olup, bilgili hareket etmek gerekir.

Servis Öncesi Yapılması Ihtiyaç duyulan İşlemler

 1. Kaloriferleriniz çalışır durumda mı?
 • Sıcak su problemi yaşadığınızda aygıt hangi konumda olursa olsun kaloriferlerinizin ısınıp ısınmadığını denetim edebilirsiniz. Kaloriferleriniz ısınıyor ise problem bir tek sıcak su sistemindedir. Kaloriferleriniz de ısınmıyor ise bu sıcak su ve kaloriferin ortak çalmış olduğu büyük parçalarda problem olabileceği anlamına gelir. Her koşulda servis yardımı almalısınız.
 1. Kombi sıcak su ayarı hangi derecede?
 • Kombilerin marka model ve çeşitlerine gore minimum maksimum sıcak su dereceleri değişmiş olur. Dereceyi minimum seviyenin birazcık üzerine aldıysanız bu sebeple de sıcak su problemi yaşıyor olabilirsiniz. Kombinizin minimum sıcak su ayarının ortalama 10-15°C üzerine çıkararak tekrardan bir tecrübe etme sağlamalısınız. Su aşırı sıcak akar ise dereceyi isteğe bağlı kısabilir yada yükseltebilirsiniz.
 1. Kombiye gaz ve elektrik geliyor mu?
 • Kombiye gaz geldiğinden ve elektrik geldiğinden güvenilir olmanız gerekir. Kombiye elektrik gelmiyor ise ekranda hiçbir şey belirmez. Aygıt ledli ise hiçbir led yanmaz. Bu durumda ilkin dairenizde elektrik olduğundan güvenilir olun. Elektrik yoksa eğer gelene kadar bekleyin. Elektrik var ve buna karşın ekrana elektrik gelmiyor ise muhtemelen anakartta problem olabilir. Servis yardımı almalısınız. Kombiye gaz geldiğinden güvenilir olmak adına da dairenizde doğalgazlı aygıt var ise çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Çalışır durumda ise kombi tarafındaki gaz vanasına bakın ve açık olduğundan güvenilir olun. Vana açık ise kombiye gaz geliyordur. Doğalgazlı öteki cihazınız (ocak benzer biçimde) çalışmıyor durumda ise kapı dışındaki gaz vanasına bakın kapalı ise açın. Açık olmasına rağmen ocağın emek harcamaması, sıcak suyun alınamaması benzer biçimde durumlarda bölgede gaz kesintisi olabileceğinden detayları bölgenizdeki doğalgaz dağıtım şirketini arayarak alabilirsiniz.
 1. Kombi basıncı ideal seviyede mi?
 • Kombilerde olması ihtiyaç duyulan ideal tazyik seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır. Bu kıymet 1 in altına düştüğünde tazyik düşük, 2,5-3 barın üstüne çıktığında tazyik yüksek anlamına gelir. Kombi her iki durumda da arızaya geçerek sıcak su vermeyebilir. Tazyik 1 barın altında olduğunda kombi altında bulunan doldurma musluğu ile su basmalı, tazyik 3 barı geçtiğinde kombiye en yakın peteğin hava alma kısmını açıp su alarak basıncı düşürmelisiniz. Arıza bu sebeple yaşanıyor ise problem işlemlerden sonrasında düzelecektir.
 1. Kombi ekranda hata kodu var mı ya da arıza ledi yanıyor mu?
 • Kombinin sıcak su vermemesinin genel anlamda sebebi arızaya geçmesidir. Parçalarda problem olabilir. Bu şekilde bir sorunla karşılaştığınız süre kombiniz ekranlı ise ekranda hata kodu var mı diye bakın. Kombi ledli ise arıza ledi yanıyor yada yanıp sönüyor mu diye deneyin. Ekranda hata kodu var ya da arıza ledi yanıyor ise kombinizin marka modeline ve çeşidine gore arıza kodları ve ledlerin açıklaması değişmiş olur. Bu mevzuda informasyon almak için ya kullanım kılavuzunu okumalı ya da bizi arayarak arızanın sebepleri hakkında detayları almalısınız. Ekranda hata kodu var ise ya da arıza ledi yanmakta ise kombiye servis öncesi resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Arıza durumlarında resetleme uygulaması maksimum 3 kez yapılmalıdır.

Bu denetim ve uygulamalardan sonrasında kombiniz gene de sıcak su vermiyor ise bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan başka bir işlem bulunmaz. Arızanın net tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına ne olursa olsun uzman Kombi Servisi yardımı almalısınız. Kombide oldukça değişik problemler var ise, örneğin; kombi yaz konumunda sıcak su vermiyor kış konumunda sıcak su veriyorsa şu demek oluyor ki kombi bir tek kış konumunda sıcak su veriyorsa bu mevzuda informasyon almak için linki tıklayabilirsiniz.

 

Olası Sebepler Nedir?

Ntc, tribün, akış şalteriplaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, çift eşanjörlü kombilerde pompa benzer biçimde birçok  parçada problem olabilir.

Doğal olarak bu sıraladığımız parçalar sıcak su arızalarında genel olarak karşımıza arızalı olarak çıkan parçalardır. Net tespit ve çözüm için uzman servis ekibinin problemi yerinde görmesi ve yerinde tespit yapması gerekir. Bu hususta kombiye kullanıcı olarak kesinlikle müdahalede bulunmamalısınız. Kombi musluklara suyu düşük debide veriyorsa şu demek oluyor ki sıcak su azca akıyorsa bu mevzuda informasyon almak için linki tıklayabilirsiniz.

Sıcak Su Tek Bir Musluktan Gelmiyorsa

 • Bu durumda kombide bir problem olmadığını belirtmek isteriz. Mesele kombide olsaydı eğer hiçbir musluğunuza sıcak su gelmezdi. Hangi musluk olduğu fark etmeksizin bir musluğa sıcak su geliyor bir musluğa gelmiyor ise bu sıcak su gelmeyen bölümdeki bataryada problem olabileceği anlamına gelir. Doğal olarak oraya gelen tesisatta ya da musluk tesisatında da problem olabilir. Bu arıza durumunda ilkin sıcak su gelmeyen bölümdeki bataryayı değiştirmeyi deneyin. Batarya değişimi sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise uzman bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz.

Doğal olarak bu durumlar haricinde kombi musluktan akan suyu geç ısıtıyorsa ya da musluktan sıcak su geç geliyorsa linki tıklayarak bu probleminin sebeplerini ve var ise eğer servis öncesi yapılması ihtiyaç duyulan işlemleri öğrenerek uygulayabilirsiniz.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x