Maktek Epsilon Arıza Kodları

E01 Arıza Kodu Alevin oluşmaması.

Çözüm Bu arıza durumunda aygıt ateşlemeyi başarıya ulaşmış bir halde tamamlayamıyor anlamına gelir. Bu benzer biçimde arıza durumlar kombiye gaz gelmezse yada parçalarda problem olursa yaşanır. Ilk olarak kombinize gaz gelip gelmediğini denetim edebilirsiniz. Kombinize gaz geliyorsa ve bu durumdan eminseniz eğer cihaza reset atabilirsiniz. Sağdaki düğmeyi reset yazan yere getirin ve birkaç saniye sonrasında tekrardan bundan önceki mevcut konumuna getirin. Bu uygulamayı arıza devam etmiş olduğu sürece birkaç kez uygulayabilirsiniz. Uygulamadan sonrasında problem düzelebilir. Sadece arıza durumunda hiçbir düzelme olmuyor ise; anakartta, gaz valfinde ya da elektrotlarda problem olabilmektedir. Hangi parça ya da parçalarda problem bulunduğunun tespit edilmesi ve arızanın giderilmesi amacı ile kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

E02 Arıza Kodu Limit termostat problemi.

Çözüm Aşırı ısı güvenlik termostatı aşırı yüksek ısı sebebi ile devreye girmiş diyebiliriz. Kombi içindeki su birçok sebeple maksimum kıymeti aşabilir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız an yapmanız ihtiyaç duyulan ilk uygulama aleti resetlemek olsun. Hemen sonra kombi altında yer edinen döşem vanalarını ve kaloriferlerin yanında bulunan vanaları denetim edebilirsiniz. Vanalar açık olmalıdır. Kapalı ise açın. Bilhassa de kış döneminde iseniz kalorifer vanalarının minimum 3 tanesi açık olmalıdır. Kısaca minimum 3 kalorifer kullanılır durumda olmalıdır. Denetim ve uygulamalardan sonrasında da arıza durumunda düzelme eğer olmazsa eğer birçok parçada problem olabilir. Ana eşanjör, üç yollu vana, pompa arızalı olabilir. Kalorifer tesisatının tıkalı olması, tesisatta hava olması yada kalorifer filtresinin tıkanması benzer biçimde durumlarda da bu problem yaşanabileceği için net teşhis ve onarım adına kesinlikle servisi aramalısınız.

E03 Arıza Kodu Baca termostatı problemi.

Çözüm Teknik açıdan atık gaz sisteminde problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız. Arıza durumu yerinde görülür, tespit yapılır ve arızaya uzman servis ekipleri ihtiyaç duyulan müdahaleyi yapar.

E04 Arıza Kodu Düşük ya da yüksek su tazyik problemi.

Çözüm Bu arıza durumu ile karşılaştığınız süre ilkin tazyik kıymetini denetim etmeniz gerekir. Tazyik düşük (1 bar altı) ya da yüksek (2,5 bar üstü) olabilir. Epsilon model kombide basıncı görüntülemek için en sağdaki düğmeyi yaz konumuna (musluk simgesine) getirmelisiniz. Ekranda bar kıymeti görüntülenecektir. Ekranda görüntülenen bar değerine bakılırsa işlem yapabilirsiniz. Tazyik düşükse eğer kombi altındaki doldurma musluğu ile kombiye su basmanız gerekir. Tazyik yüksek ise kombiye en yakın kaloriferin havasını almalısınız. Bu işlemlerden sonrasında tazyik düşecek ve arıza durumu düzelecektir. Düzelme olmaz ise gene sağdaki düğmeyi reset yazan bölüme getirebilir sonrasında mevcut konuma (yaz yada kış konumuna) tekrardan getirebilirsiniz. Arızanın düzelmediği, sıkça yaşandığı yada işlemlerin yapılamadığı durumlarda servis yardımı alabilirsiniz.

E05 Arıza Kodu Merkezi sistem sensör arızası.

Çözüm Kalorifer sensörü arızası diyebiliriz. Arıza durumunda kalorifer sensöründe problem olabilir. sensörün yanı sıra sensör kablolarında ya da borularında da problem olabilmektedir. Teknik açıdan arızanın teşhis edilmesi ve onarılması açısından uzman desteği almanız şarttır.

E06/E12 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör arızası.

Çözüm Kullanım suyu doğrusu sıcak su sensöründe problem olabilir. Bu arıza durumunda sıcak su sensörü arızalı olabilir, ek olarak sensör borularında rutubet, sensör kablolarında kısa dönem yada kopma olabilir. Arızanın onarılması açısından uzman yardımı almanız şarttır.

E35 Arıza Kodu Yanıltıcı alev problemi.

Çözüm Düzmece alev olarak da adlandırabiliriz. Gaz valfi kapalı olmasına rağmen brülörde alevin hala algılandığını belirtir. Cihaza ilkin birkaç kez reset atmalısınız. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme eğer olmazsa eğer; anakart, iyonizasyon elektrodu yada gaz valfi arızalı olabilir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için kesinlikle servisi arayın.

E37 Arıza Kodu Pompa problemi.

Çözüm Cihazda devir daim problemi bulunduğunu belirtir. Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz herhangi bir müdahale bulunmamaktadır. Arızanın net teşhis edilerek çözümlenmesi açısından pompa tamiri ya da değişimi gerekebilir. Bunun için de kesinlikle uzman desteği almanız gerekmektedir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x