Oda Termostatı Nedir

Oda Termostatı Nedir?

Sıcaklık kontrol cihazı olarak adlandırılıp konfor ve tasarrufu da sağlayan cihazdır. Genelde kombilere bağlanarak çalışır. Kombinin yanı sıra mazotlu kat kaloriferi, katı yakıtlı kazan ve elektrikli kombiye bağlanarak da çalışabilir.

Oda Termostatı Nasıl Çalışır?

Oda termostatı önce mevcut cihaza bağlanır. Bağlantısı sonrasında; üzerinde bulunan sensör sayesinde mevcut odanın sıcaklığını ölçer. Oda sıcaklığı kullanıcı tarafından termostat üzerinden yapılan sıcaklık ayarının altına düştüğünde kombiyi ayarlanan sıcaklığa ulaştırana kadar çalıştırır. Sıcaklık ayarlanan dereceye geldiğinde kombinin çalışmasını durdurur. Sıcaklık yeniden düştüğünde yine kombiyi çalıştırarak ayarlanan sıcaklığa gelene kadar çalışmasını sürdürür. Bu şekilde oda sıcaklığı durumuna bağlı kombinin çalış-dur fonksiyonunu yönetir.

Oda termostatı kullanmak her açıdan avantajlıdır.

Oda Termostatı Çeşitleri Nelerdir?

  • Mekanik ve Dijital Oda Termostatı olmak üzere 2 ana grupta sıralanabilir

Dijital oda termostatları mekanik çeşidine göre çok daha hassas sıcaklık kontrolü yapar. Yalnız dijital oda termostatı fiyatları mekanik çeşidine göre daha pahalıdır. Dijital oda termostatları sıcaklığı dar bir aralıkta stabil tuttuğu için sıcaklık konforunu daha yüksektir. Bu sebeple de günümüzün en çok tercih edilen oda termostatı çeşidi dijital oda termostatlarıdır.

Dijital Oda Termostatı Çeşitleri Nelerdir?

Dijital oda termostatlarının da kendi içinde çeşitleri bulunmaktadır. Bunları kablolu ve kablosuz olarak adlandırabiliriz.

  • Kablolu oda termostatı Kombi ile oda termostatının kullanılacağı oda arasına kablo çekilerek monte edilir ve kullanılır.
  • Kablosuz oda termostatı Kablo çekilmeye gerek duyulmadan kombi ile evin her yerinden haberleşme olanağı mevcuttur.

Kablolu ve kablosuz oda termostatı çeşitlerinin ikisinde de programlanabilir ve programlanmayan modeller mevcuttur.

Oda Termostatı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oda termostatı tüm kombilere kullanım açısından uygun olmaz. Bazı kombiler oda termostat uyumlu değildir. Bu seçimde önemli olan kombinizin oda termostatı kullanıma uygun olup olmadığıdır. Özelliği gereği oda termostatı ile uyumlu değil ise zaten kullanamazsanız. Satın alsanız da boş yere zaman ve para kaybı yaşanır. Kombiniz oda termostatına uygun ise hangi oda termostatı ile uyumlu olduğu da önemlidir. Kombiler her zaman tüm oda termostatları ile çalışma yapmaz. Kombinin marka modeli ve çeşidine göre eğer uyumlu ise oda termostatları bulunur. Buna göre bir seçim yapmanızı öneririz.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x