Vestel Confy Kombi Arıza Kodları

Makalemizde sunduğumuz bilgiler Vestel Confy 24 HED (Hermetik-Bitermik-DG) – Vestel Confy 28 HCD (Hermetik – Manotermik – DK) model kombilerde geçerlidir.

Vestel Confy model kombilerde ekran bulunmaz. Arıza durumları led lambaları ile belirtilir. Aşağıda sunulan bilgilerde bu sorunları L3, L4, L6 ve L7 adı altında sıralayarak sizlere sunduk.

L3 Ledi Asla Yanmıyorsa Kombiye elektrik gelmiyor.

Çözüm Priz ve sigortaları deneyin. Dairenizde elektrik olduğundan güvenilir olun. Tüm kontrollere karşın hala bu mesele yaşanıyor ise bu durumda olası sebep elektronik kart arızasıdır. Elektronik kart tamiri yada değişimi için kesinlikle servis yardımı almalısınız.

L3 Yanıp Söndükten Sonrasında L4 Yanıyorsa Ateşleme sorunudur.

Çözüm Aygıt 5 ateşleme denemesi sonrasında brülörde alev oluşumu olmadığı süre bu arızayı verir. Bu durumda ilkin konutunuzda gaz olduğundan güvenilir olun, gaz vanalarına bakın ve kapalı ise açın. Açık olmasına karşın ve dairenizde gaz olmasına karşın gene de mesele yaşanıyor ise resetleme işlemi yapın. 3 resetleme sonrasında arıza durumu devam etmekte ise; elektronik kart, iyonizasyon ateşleme elektrodu, gaz valfi şeklinde parçalarda mesele olabilir. Bu durumda kesinlikle servis yardımı almalısınız.

L3 Süratli Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyorsa Merkezi ısıtma sensörü sorunudur.

Çözüm Merkezi ısıtma sensörü adı altında kalorifer sensöründe mesele olabileceğini belirtebiliriz. Bu durumda kaloriferleriniz ısınmaz yada azca ısıtma yapar. Kalorifer sensörünün yanı sıra sensör kablolarında kopukluk, kısa dönem durumu yada borularda nemlenme de olabilir. Net tespit ve çözüm için Vestel Kombi Servisi’ni aramalısınız.

L6 Süratli Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyorsa Kullanım suyu sensörü sorunudur.

Çözüm Kullanım suyu sensörü derken sıcak su sensöründe mesele olabileceğini belirten arıza kodudur. Sıcak su sensörü arızalı olduğunda, sensör kablolarında kopukluk yada kısa dönem durumu söz mevzusu olduğunda, borularda nemlenme olduğunda mesele yaşanabilir. Probleminin tespiti ve çözümü için kesinlikle servis yardımı almalısınız.

L4 Süratli Yanıp Sönüyorsa Aşırı ısı kilitlenmesidir.

Çözüm Kombi içindeki su sıcaklığının olması ihtiyaç duyulan derecenin üzerine çıktığını ve bu sebeple ısı güvenlik termostatı olan limit termostatın devreye girerek aşırı ısınmadan kaynaklı oluşabilecek sorunların önüne geçmek amacı ile aleti bloke ettiğini belirten arıza kodudur. Bu problemi yaşadığınızda ilkin cihazın su basıncına bakın, düşük ise su basın. Aleti resetleyin ve petek konumunda bu mesele yaşandı ise petek vanalarının açık olduğundan güvenilir olun. Bu denetim ve uygulamalardan sonrasında da netice aynı ise; üç yollu vanada, ana eşanjörde, pompada mesele olabilir. Bunun yanı sıra kalorifer tesisatı tıkalı yada kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Net teşhis ve müdahale için Vestel Kombi Servisi ile görüşmelisiniz.

L7 Süratli Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor (Hermetik)  Prosestat sorunudur.

Çözüm Hermetik kombilerde bu durumun söz mevzusu olması, atık gaz sistem problemi olarak da adlandırılabilir. Hermetik Confy kombilerde fan, anakart yada prosestat arızası olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için kesinlikle servis yardımı alınmalıdır.

L7 Süratli Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyor (Bacalı) Baca gazı uyarısıdır.

Çözüm Confy Bacalı kombilerde bu mesele yaşandığında olası 2 sebep bulunur. Bunlardan biri baca sensöründe mesele olmasıdır. Diğeri ise bacanın çekmiyor olması yada tıkalı olmasıdır. Baca sensörü arızalı ise Vestel Kombi Servisi ekibi tarafınca değişimi yapıldığında mesele düzelir. Fakat baca tıkalı ya da çekmiyor ise baca temizliği gerekir. Baca temizliğini her şirket yapmaz. İtfaiyeden yada baca temizliği yapmakta olan bayilerden yardım almalısınız.

L6-L7 Süratli Yanıp Sönüyor, L4 Yanıyorsa Düşük su tazyik sorunudur.

Çözüm Bu durumda sisteme şu demek oluyor ki tesisata su basmanız gerekir. Vestel Confy model kombilerde doldurma musluğu alt kısımdadır. Sola çevirdiğiniz süre su sesi gelir ve bar göstergesine bakmış olduğunuzda ilerleme olur. Bar göstergesi 1 ile 2 bar ortasına ulaştığında doldurma musluğunu kapatırsanız mesele düzelecektir. Düzelme olmadığı taktirde resetleme işlemi yapabilirsiniz, mesele gene de devam ederse yada işlemi yapamazsanız Vestel Kombi Servisi yardımı alabilirsiniz.

Tüm Ledler Süratli Yanıp Sönüyorsa Anakart ile kontakt kesintisi.

Çözüm Anakart arızası olarak belirtebiliriz. Anakarttan kontakt alınacağını ve bu sebeple cihazın arızaya geçtiğini belirtir. Bu durumda anakart denetim edilir. Tamiri yada değişimi ile mesele çözümlenir.

L3, L6 ve L7 Yanıyor, L4 Süratli Yanıp Sönüyorsa Anakart arızasıdır.

ÇözümBu arıza durumunda kombi çalışmayacaktır. Netice almak adına kesinlikle Vestel Kombi Servisi’nden yardım talep etmelisiniz.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x