Alarko Kombi E01 Arızası

Makalemizde sunacağımız bilgiler; Alarko Serena, Alarko Seradens SRD 20/27/36 Premiks, Seradens Super Plus SSP 20/24/28/36 Premiks, Alarko Seradens Super SRS 20/24/28/36 ve Alarko Super Fit model kombiler için geçerlidir.

Alarko E01 Arızası Nedir?

Yukarıda belirtilen modellere ait kombilerde gaz yokluğu-ateşleme arızasıdır.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

  1. Gaz vanalarını kontrol edebilir. Gaz vanalarının kapalı olması, gazın borç sebebiyle kapanması, bölgede gaz çalışması olup gazın kesik olması gibi durumlar sebebiyle cihaz çalışmıyor olabilir. Bu kontroller mutlaka servis öncesi yapılmalıdır.
  2. Varsa eğer ocağı kontrol edebilir. Ocak eğer doğalgazlı ise ocağın çalışıp çalışmadığına bakabilir. Ocak çalışıyorsa kombiyle alakalı bir sorun olduğu anlaşılabilir. Ancak ocak da çalışmıyorsa dairede doğalgazla alakalı bir aksaklık veya sorun var demektir.
  3. Kombi resetlenebilir. Kombi bir sebeple anlık arızaya geçmiş olabilir. Bu gibi durumlarda servis öncesi kombiyi arızadan çıkarmak için reset işlemi uygulamak gerekir. Kombiyi bir kez resetlemek her zaman çözüm değildir. Bu yüzden işlemi birkaç kez tekrar etmek gerekebilir.

Gereken kontroller yapıldı, işlemler uygulandı ancak yine de ocak çalışıyor kombi çalışmıyor ve E01 uyarısı vermeye devam ediyorsa başka bir işlem uygulamadan doğrudan servis yardımı almanız gerekir.

Arızanın Çözümü

  • Anakart problemi
  • İyon elektrodu problemi
  • Ateşleme elektrodu problemi
  • Gaz valfi problemi olabilir.

Tabi bir de cihaz yoğuşmalı olduğu için yoğuşma gideri-hortumu bir gidere bağlı değil yani açık ortamda ise donmuş olabileceğinden bu kontrol de gerçekleştirilmelidir. Harici olarak belirtilen parçaların birinde veya birkaçında sorun olabilir. Net teşhis için kombinin uzman servis ekiplerince yerinde görülmesi gerekmektedir. Ayrıca müdahalenin de yine alanında uzman servis ekiplerince yapılması gerekmektedir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x