Ariston Clas 601 Arızası

Ariston Clas 601 Arızası Nedir?

Atık gaz sistemi sorunudur. (Egzos dumanı tahliye sorunu olarak da bilinir)

Bilmenizi İsteriz: Ariston Clas 601 Arızası başlığı altında sunacağımız bilgiler: Clas 24 FF – Clas 28 FF – Clas 24 CF model kombilerde geçerlidir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

Clas model kombide karşınıza çıkan bu arıza durumunda sadece bir işlem yapabilirsiniz. O da resetleme işlemidir. Resetleme işlemi panelde yer alan “reset” butonuna bir kez basılarak yapılabilir. Bir kez basmanız neticesinde kombinizi resetlemiş olursunuz. resetleme uygulamasından sonra sorun düzelmez ise işlemi maksimum 3 kez yapabilirsiniz. Yine de sonuç alamıyorsanız başka bir müdahalede bulunmadan servis yardım almalısınız.

Arızanın Muhtemel Sebepleri Nelerdir?

  • Fan arızası Özellikle de hermetik çeşit Clas model kombilerde bulunan, atık gaz sisteminde rolü olan en önemli parçadır. Fan dışarıdan temiz havayı brülöre alarak yanmayı oluşturur, yanma sonucunda çıkan atık gazı da hava akım borusu aracılığı ile dışarı gönderir. Arızalanma durumlarında bu işlevini sağlamaz ve atık gaz sistem sorunu yaşanabilir. Bu durumda fan tamiri veya değişimi gerekebilir. Uzman müdahalesi gerekmektedir.
  • Prosestat arızası Prosestat da yine hermetik çeşit Clas model kombilerde bulunan bir parçadır. Fanın bekçisi gibidir. Fandan aldığı pozitif basınç ile atık gaz sisteminde bir problem olup olmadığını anakarta bildirir. Anakart vasıtası ile çalışma yapar. Arızalandığı zaman arık gaz sistem sorunu yaşanabilir. Parça arızalı ise değişimi gerekir.
  • Anakart arızası Ariston Clas model kombilerde bu sorun yaşanıyor ise anakartta da bir arıza durumu söz konusu olabilmektedir. Bu durumda anakart tamiri yapılır veya değişimi yapılır ise sorun çözümlenir.
  • Baca sensörü arızası Clas 24 CF model kombilerde (bacalı kombilerde) baca sensörü arızasında da bu sorun yaşanabilmektedir. Bu durumda baca sensörü değişimi ile sorun çözümlenir. Uzman yardımı almalısınız.
  • Baca tıkanıklığı  Clas 24 CF model bacalı kombiler bina bacasına bağlı çalışmaktadır. Bu tür kombilerde 601 hata kodu ile karşılaşıldığında baca tıkalı veya çekmiyor olabilir. Bu durumda baca kontrolü ve temizliği yaptırmalısınız. Baca tıkalı ise itfaiyeden ya da baca temizliği yapmakta olan bayilerden yardım alabilirsiniz.
0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x