Baykan Arıza Kodları

Makalemizde yer edinen bilgiler Baykan markalı yıldız / yıldızplus / ay / sunsmart / naylaplus / mars /nayla / lena / luxurylena / sky model hermetik ve bacalı güneş premix model yoğuşmalı kombiler içindir.

E01 Arıza Kodu yada 80°C Arızası Alev yokluğu problemi.

Çözüm Genel anlamda en oldukça yaşanmış olan arıza durumlarından biridir. Brülörde yanma olmadığı için alev yokluğu problemi yaşanır. Bu durumda ilk yapmanız ihtiyaç duyulan kombiye gaz geliyor mu gelmiyor mu güvenli olmaktır. Kombiye gaz geliyor ise resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme işlemini de arıza yine etmiş olduğu sürece en fazla 3 kez gerçekleştirebilirsiniz. İşlemler sonrasında arıza durumu devam etmekte ise; anakart, gaz grubu ya da iyonizasyon ve ateşleme elektrodu problemi söz mevzusu olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından Baykan Servisi yardımı almanız gerekir.

E02 Arıza Kodu yada 60°C Arızası Hava akış problemi.

Çözüm Baykan hermetik model kombilerde atık gaz sisteminde mevcut olan hava prosestatı ya da fan ile ilgili bir problem olabileceğini belirtir. Aygıt bu arıza durumunda bloke şekildedir ve emek verme yapmaz. Arıza durumu anakart ile ilgili da olabilir. Kullanıcı olarak bir müdahale gerçekleştirmeden kesinlikle arıza onarım ve tespiti için servisi çağırmalısınız. Baykan bacalı kombilerde ise; baca tıkalı olabilir, baca çekmiyor olabilir ya da baca sensöründe problem olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

E03 Arıza Kodu yada 30°C Arızası Isıtma sensör arızası.

Çözüm Kalorifer sensörü ile ilgili bir problem olabileceğini bildirir. Kalorifer sensörü boru ve kablolarla bağlantılı olduğundan borulardaki rutubet ya da kablolardaki kısa devre-kopma benzer biçimde durumlarda da bu problem yaşanabilir. Arıza yerinde görülür, tespit yapılır ve onarılır. Bunun için uzman yardımı almalısınız.

E04 Arıza Kodu yada 40°C Arızası Kullanım suyu sensör arızası.

Çözüm Sıcak su sensörü ile ilgili arıza durumudur. Sıcak su sensörü arızalanmış ise, sensör kablolarında kopukluk ya da kısa dönem var ise sensör boruları rutubet yapmış ise bu problem yaşanabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi adına kesinlikle Baykan Servisi yardımı almanız gerekir.

E05 Arıza Kodu yada 30+40°C Arızası Modülatör problemi.

Çözüm Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer cihaza müdahale etmeden uzman yardımı alın. Modülatör ile ilgili bir problem söz mevzusudur. Arıza durumu elektronik kart ile ilgili olabilir. Çözüm için kesinlikle uzman yardımı almanız gerekmektedir.

E06 Arıza Kodu yada 70°C Arızası Gönderilen su sıcaklığı 90°C üstünde.

Çözüm Tesisata gönderilen su sıcaklığının yüksek bulunduğunu belirtir. Bu arıza durumunda ilkin aleti resetlemelisiniz. Düzelme olmaz ise; döşem vanaları ve petek vanalarını denetim edebilirsiniz. Vanalar açık ise; pompa sıkışıklığı olabilir, döşem tıkalı olabilir, kalorifer dönüş filtresi tıkalı olabilir, ana eşanjörde kireç ya da tıkanma olabilir. Birçok arıza durumu söz mevzusu olabileceği için arızanın yerinde görülüp bir tespit yapılması gerekir. Bu yüzden önerimiz uzman yardımı almanızdır.

E07 Arıza Kodu yada 60+80°C Arızası Pompa arızası.

Çözüm Baykan kombide su sirkülasyonu sağlama görevinde olan pompada problem olabileceğini belirtir. Pompanın sıkışması, arızalanması ya da devir düşürmesi benzer biçimde problemler söz mevzusu olabilir. Net müdahale ve çözüm için kesinlikle Baykan Servisi yardımı almalısınız.

E08 Arıza Kodu yada 50°C Arızası Su tazyik problemi.

Çözüm Döşem içinde su olmadığı için su sirkülasyonunun sağlanamadığını belirtir. Bu arıza durumunda yapmanız ihtiyaç duyulan cihazın basıncını yükseltmek kısaca cihaza su basmaktır. Su basma işlemini Baykan markalı kombinin altında bulunan doldurma musluğu ile yapabilirsiniz. Doldurma musluğunu sola çevirerek açmalı basıncı 1,5 değerine getirmelisiniz. İşlemin sonrasında problem düzelir, doldurma musluğunu da direk kapatırsınız. Arızada değişim olmaz ise resetleme işlemi yapın. Probleminin düzelmediği, çoğunlukla yine etmiş olduğu durumlarda ya da işlemin yapılamadığı durumlarda uzman yardımı almak gerekir.

E09 Arıza Kodu yada 70°C Arızası Aşırı ısı güvenlik termostat problemi.

Çözüm Limit termostat arızası denilebilir. Doğrusu limit termostat aşırı ısı hissettiğinde devreye girer ve aleti emniyete alır. Bu arıza durumu da limit termostatın aşırı ısı sebebi ile devrede bulunduğunu belirtir. Bu arıza ile karşılaştığınız an ilkin kombinizi resetleyin. Birkaç reset denemesi sonrası arızada değişim eğer olmazsa eğer kalorifer vanaları ve döşem vanaları denetim edilmelidir. Vanalar kapalı şekilde ise açılması gerekir. Vanalar açık, reset sonrası düzelme olmuyor ise; ana eşanjör, devir daim motoru, üç yollu vana arızası söz mevzusu olabilir. Kalorifer filtresi tıkalı ya da tesisatta tıkanıklık olabilir. Kati tespit yapılması ve arızanın giderilmesi için Baykan Servisi yardımı almalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x