Baymak Dolcevita DPY Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Baymak Dolcevita DPY 24/28/33/42/45 Serili kombiler içindir.

E01 Arızası Ateşleme sisteminde problem var.

Çözüm Çoğunlukla karşılaştığımız bu arıza durumunda kombinize gaz gelip gelmediğini denetim etmelisiniz. İşlemlerden sonrasında gene de problem düzelmezse servis yardımı almalısınız.

E02 Arızası Hatalı alev oluşumudur.

Çözüm Cihazın alevi algılamadığını, hissetmediğini belirtir. Bu durumda aleti resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında problem düzelmez ise; anakart, gaz valfi ya da iyonizasyon elektrodunda problem olabilir. Servis yardımı almalısınız.

E03 Arızası Aşırı ısınma sorunudur.

Çözüm Limit termostatın yüksek ısı sebebi ile araya girdiğini belirtir.

E05 Arızası Fan geri besleme problemidir.

Çözüm Atık gaz sistem problemi olarak da adlandırabiliriz.

E08 Arızası Ateşleme devresi sorunudur.

Çözüm Ateşleme devresinde yaşanmış olan aksaklığı belirtir. Bu benzer biçimde arıza durumlarında aleti resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrasında netice değişmez ise; iyon elektrodu, kart yada gaz valfi arızası olabilir. Bu mevzuda kesinlikle servisi aramalısınız.

E09 Arızası Gaz valfi geri besleme sorunudur.

Çözüm Ateşleme sisteminde etken olan gaz valfinde oluşan bir arıza durumudur. Probleminin tek sebebi gaz valfi olmayabilir. Bir kart arızası da olabilir. Uzman takımlar tarafınca yerinde görülüp tespit edilmesi gerekir. Kesinlikle işi uzmanına bırakmalısınız.

E12 Arızası EEPROM (yazılım) problemidir.

Çözüm Yazılım sorunlarında kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yoktur.

E15 Arızası Sensör ısı değişiklik sorunudur.

Çözüm Sensör sıcaklığının değiştiğini belirten arıza kodudur. Sensör ile ilgili probleminin bulunduğunu belirten bu arıza durumunda yerinde tespit ve müdahale gerekmektedir. Uzman yardımı almalısınız.

E16 Arızası Dönüş ısı sensör kilitleme sorunudur.

Çözüm Kalorifer sensöründe kilitleme problemi anlamına gelir. Uzman ekip tarafınca yerinde görülmesi ihtiyaç duyulan bir arıza durumudur. Sensör yada karta bağlı olabilir.

E17 Arızası Çıkış ısı sensör kilitleme sorunudur.

Çözüm Sıcak su sensöründe kilitleme problemi anlamına gelir. Bu benzer biçimde arıza durumlarında cihaza müdahalede bulunmayın. Servis yardımı almalısınız. Sensör, sensör bağlantılarının ve kartın denetim edilmesi gerekir.

E18 Arızası Ntc sensör çatlak kontrol sorunudur.

Çözüm Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız. Sensör, sensör bağlantılarının, kartın denetim edilmesi gerekir.

E21 Arızası Elektronik kart sorunudur.

Çözüm Cihazın hiçbir konumda emek harcama yapmayacağı bir arıza durumudur. Bu benzer biçimde arıza durumlarında karta müdahale edilmesi adına servis yardımı almanız gerekmektedir. Anakarta meydana getirilen onarım ya da değişiklik uygulaması sonrasında problem çözümlenecektir.

E33 Arızası Dönüş ısı sensör sorunudur.

Çözüm Kalorifer sensörü arızasıdır. Kalorifer sensöründe problem olduğunda, kablolarında kopma meydana ulaştığında de problem olabilir ya da kabloda kısa dönem olduğunda da bu problem yaşanabilir. Tespit ve çözüm için işi uzmanına bırakmalısınız.

E35 Arızası Çıkış ısı sensör sorunudur.

Çözüm Sıcak su sensörü arızasıdır. Sıcak su sensörünün yanı sıra kablolarda kopma yada kısa dönem durumu da söz mevzusu olabilir. Bu benzer biçimde durumlarda kesinlikle tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

F13 Arızası Reset kilitlenmesidir.

Çözüm Reset düğmesine olması gerekenden uzun süre bastığınızda düğme kilitlenir ve bu problem meydana gelir. Probleminin düzelmesi için Dolcevita DPY model kombinizi şalterinden kapatıp birkaç dakika sonrasında tekrardan açmalısınız.

F34 Arızası Düşük besleme sorunudur.

Çözüm Dolcevita DPY model kombiye gelen voltajın düşük bulunduğunu belirtir. Düşük voltaj sebebi ile aygıt bloke olmuş çalışmıyordur. Bir süre bekleyin, aygıt otomatik resetlenecektir. Sorunda düzelme olmaz ise muhtemelen kart yanmış olabilir. Kart tamiri ya da değişimi gerekebilir. Uzman yardımı alın. Bu problemi tekrardan yaşamamak ya da problem yaşamamak için kesinlikle kombi regülatörü kullanmanız gerekir.

F37 Arızası Düşük su tazyik sorunudur.

Çözüm Dolcevita DPY model kombilerde otomatik su basma fonksiyonu vardır. Bu arıza durumunda bir süre bekleyin. Problem devam ederse servis yardımı almalısınız.

F39 Arızası Dış hava sensöründe problem bulunduğunu belirtir.

Çözüm Bir çok kombilerde bu sensör bulunmaz. Fazlaca ender olur. Dış ortama takılan sensördür ve dış ortam sıcaklığına nazaran kombinin emek harcama yapmasını sağlar. Sensör var ise arızalı anlamına gelir. Yoksa elektrik ile ilgili bir problem olabilir. Baymak Servisi yardımı almalısınız.

F40 Arızası Yüksek su tazyik sorunudur.

Çözüm Döşem su basıncının 2,5 ya da 3 barı geçtiğini belirten bir arıza kodudur. Bu durumda yüksek tazyik kombiye zarar verebileceği için aygıt arızaya geçmiştir. Bu arıza durumunda yüksek olan basıncı düşürmek için kombinize en yakın kalorifer hava alma kısmını açabilir oradan su alabilirsiniz. Tazyik fikir problem düzelecektir.

F41 Arızası Otomatik su doldurma devrede.

Çözüm Cihazın otomatik su doldurma fonksiyonunun araya girdiğini belirtir. Bu durumda bir süre kadar beklemelisiniz. Su dolum işlemi otomatik yapılacaktır.

F42 Arızası Otomatik doldurma işlemi tamamlanamadı.

Çözüm Cihazın otomatik su doldurma işlemini yapamadığını belirtir. Servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

F43 Arızası Otomatik doldurma işlemi sonrasında düşük su tazyik sorunudur.

Çözüm Cihazın otomatik su doldurma işlemini yapamadığını ve düşük tazyik sebebi ile arızaya geçtiğini belirtir. Bu durumda cihaza su basmayı deneyin. İşlemi yapamazsanız Baymak Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.

F47 Arızası Su tazyik anahtarı bağlı durumda değil.

Çözüm Su tazyik anahtarı basıncı yükseldiğinde ya da düştüğünde algılayabilme özelliğindedir. Bağlı olmadığında kombi su basıncı düzgüsel şekilde gösterilemez. Teknik olarak servis yardımı alınız.

F50 Arızası Sıcak su boyler sensör sorunudur.

Çözüm Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunamazsınız. Servis yardımı almanız gerekir.

F51 Arızası PT1000 sensör arızasıdır.

Çözüm Harici sensör sorunudur. Tespit ve müdahale için servisi aramanız gerekir.

F52 Arızası Sıcak su sensör sorunudur.

Çözüm Arıza durumu sensöre, sensör bağlantılarına yada karta bağlı olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

F53 Arızası Termal sigorta sorunudur.

Çözüm Servis yardımı almanız gerektiren bir durumdur.

F81 Arızası Sensör drift kontrol sorunudur.

Çözüm Aygıt müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x