Baymak Dolcevita E02 Arızası

Baymak Dolcevita E02 Arızası Nedir?

Dolcevita model kombilerde aşırı ısı limit termostatı problemidir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

Dolcevita kombilerde karşılaştığınız bu arıza durumunda öncelikle sizlere sunacağımız işlemleri uygulamalısınız. Direkt olarak servis çağırmayın.

  • Dolcevita kombinizi resetleyin Dolcevita model kombilerin de kendi içlerinde çeşitleri bulunmaktadır. Resetleme işlemi her çeşidinde aynı olmayabilir. Genelde “R” konumu yer alır ve düğme “R” konumuna çevrilerek resetleme yapılır. Bu işlemi karşılaştığınız bu arıza durumunda birkaç kez tekrar edebilirsiniz.
  • Kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun Dolcevita kombinizi şuanda kış konumunda kullanıyorsanız eğer kalorifer vanaları kapalı olabilir. Kalorifer vanalarını kontrol edebilirsiniz. Kapalı ise açmanız gerekir. En az 3 kalorifer vanasını mutlaka açık tutun. Dolcevita kombiniz yaz konumunda ise bu durumda parçalarında sorun olabilir.

Arıza Nasıl Çözümlenir?

Arıza durumunda yapılması gerekenleri uyguladınız sonuç değişmedi ise sebepleri şunlar olabilir:

  • Pompanın sıkışması Devir daim yapmak görevinde olan pompa çalışma sırasında sıkışıyor ise bu sebeple görevini tam olarak yerine getiremez. Teknik anlamda aşırı ısı limit termostatı devreye girer ve cihazı korumaya alır. Bu gibi durumlarda parçanın tamiri veya değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir.
  • Kalorifer filtresinin tıkanması Kalorifer filtresi uzun süre kullanımlarda tıkanabilmektedir. Tıkanma durumlarında temizliği gerekir ve bu temizliğin de uzman ekiplerce yapılması önemlidir. Kalorifer filtresi kalorifer dönüş vanası içerisinde bulunur. Silindire benzer şekildedir ve sık gözenekleri bulunur. Kalorifer dönüş filtresi temizliği nasıl yapılır diye merak ediyorsanız linki tıklayarak işlemi uygulayabilir veya işlem için servis yardımı da alabilirsiniz.
  • Ana eşanjörün kireçlenmesi veya tıkanması Ana eşanjör kolay bozulamayan ve bozulduğunda da zor bulunan bir parçadır. Kireçlenmesi veya tıkanması durumlarında bu sorun olduğu gibi birçok sorun yaşanabilir. Bu durumda ana eşanjör ancak değiştirilerek sorun çözümlenebilir.
  • Üç yollu vananın konum değiştirmesi veya ortada kalması Üç yollu vananın kombideki önemi büyüktür. Sıcak su ile petek konumunu birbirinden ayırır ve sıcak su kullanımında önemi büyük parçalardandır. Arızalı olup konum değiştirdiği durumda ya da ortada kaldığında aşırı ısınma sorunu ile karşılaşılabilir. Bu durumda arızalı parça üç yollu vana olarak tespit edilir ise tamiri de değişimi de yapılabilmektedir.
0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x