Baymak Luna5 Arıza Kodları

Makalemizde yer edinen bilgiler Baymak Luna5 24 Fi/31 Fi model hermetik kombiler için geçerlidir.

E01 Arızası Ateşleme sorunudur.

Çözüm  Bu arıza durumunda dairede gaz olmayabilir ya da kombiye gaz gelmeyebilir.

E02-F02 Arızası Düzmece alev sorunudur.

Çözüm  Bu arıza durumunda alev hissedilmiyor da diyebiliriz. Bu şekilde bir sorunla karşılaştığınız vakit cihaza birkaç kez reset atın. Sorunda düzelme olmaz ise teknik açıdan servis yardımı alın. İyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde ya da elektronik kartta mesele olabilmektedir.

E03 Arızası Aşırı ısınma problemidir.

Çözüm  Her dönem karşımıza çıkabilecek arıza durumlarındandır. Aygıt içindeki suyu döşem içinde dolaştıramazsa bu mesele yaşanabilir.

E04-E05-E06-F23 Arızası Atık gaz sistem sorunudur.

Çözüm  Belirtilen arıza kodlarının yaşanmasındaki temel sebep atık gaz devresidir. Baymak Luna5 model kombiler hermetik olduğundan bu arıza durumunda baca sisteminde çalışan parçalarda mesele var denilebilir.

E07 Arızası Baca termostat kablosu sorunudur.

Çözüm  Fazlaca ender karşımıza çıkan arıza durumlarından biridir. Baca termostatı kablosunda mesele bulunduğunu ve bu sebeple hava akışının sıhhatli bir halde yapılmadığını belirtir. Bu benzer biçimde durumlarda teknik açıdan ne olursa olsun uzman yardımı alınmalıdır. Baymak Servisi’ni aramalısınız.

E08-E12-E21-F25 Arızası Anakart sorunudur.

Çözüm  Genel anlamda karşımıza çoğunlukla çıkan arıza durumlarındandır. Bu dört hata kodunun da açıklaması anakart sorunudur. Anakart arızalı olduğundan aygıt çalışmayacak ve randıman alamayacaksınız. Bu benzer biçimde durumlarda teknik açıdan yardım almak suretiyle Baymak Servisi’ni aramalısınız.

F13 Arızası Kombide reset kilitlemesidir.

Çözüm  Reset düğmesine olması gerekenden daha uzun süre bastığınızda reset düğmesi kilitlenir ve aygıt emek harcama yapmaz. Bu durumda problemi düzeltmek amacı ile aleti şalterinden kapatın ve tekrardan açın. Bu şekilde mesele düzelecektir.

F22 Arızası Düşük voltaj hatasıdır.

Çözüm  Kombiye gelen voltajın düşük bulunduğunu ve bu sebeple mesele yaşandığını belirtir. Aleti birkaç kez resetlemeyi deneyin ve bir süre kadar da voltajların düzelmesini bekleyin. Uzun süre bekleme sonrasında netice alamadıysanız teknik açıdan ne olursa olsun uzman servis yardımı alın. Düşük voltaj sorunları yaşandığında genel anlamda kombi kartı yanmakta ya da hasar görmektedir. Baymak Servisi tarafınca müdahale edilir. Yalnız önerimiz ne olursa olsun kombi regülatörü kullanmanızdır. Aksi durumda problemi yaşamaya devam edersiniz ve karta müdahale eden şirket sizlere işlem için güvence sunmaz.

F31 Arızası Kalorifer sensörü (çıkış suyu sensörü) sorunudur.

Çözüm  Kaloriferlerinizde ısınmama ya da azca ısınma problemi yaşayabileceğiniz bir arıza durumudur. Bu benzer biçimde arıza durumlarında mesele genel anlamda kalorifer sensöründe olur. Fakat kablolarda da sorun olabilir. Bundan dolayı tespit ve çözüm adına servisi aramalısınız.

F32 Arızası Dış hava sensör sorunudur.

Çözüm  Fazlaca ender kombilerde dış hava sensörü bulunmaktadır. Dış ortam sıcaklığına nazaran kombi iş koşturmacasındadır. Dış hava sensörü var ise arızalandığını belirtir. Fakat dış hava sensörü olmayan kombilerde meydana gelen bu sorunda elektrik ile ilgili sorun olabilmektedir. Tespit ve müdahale için Baymak Servisi’ni aramalısınız.

F33 Arızası Sıcak su sensörü (kullanım suyu sensörü) sorunudur.

Çözüm  Sıcak su arızası ile karşılaşabileceğiniz arıza durumudur. Sıcak suyu ölçmekte olan sensörde kısaca ntc de mesele bulunduğunu belirtir. Bu durumda sensörün yanı sıra kablolarda da sorun olabilir. Bundan dolayı de arızanın tespit edilip çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekir.

F37 Arızası Döşem su basıncı yetersiz.

Çözüm  Luna 5 model kombide düşük su tazyik problemi olarak da bilinmektedir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınızda kombinize su basmanız gerekir. Su basma işlemi doldurma musluğu ile yapılır. Doldurma musluğu kombinin altında monteli mavi renkte parçadır. Sola çevirerek açarsınız ve bar kıymetini 1,5 e getirmeniz gerekir. Su basma işleminden sonrasında ekranda AP uyarısı çıkar.

F40-F47 Arızası Su tazyik anahtar sorunudur.

Çözüm  Bu arıza durumunda ilkin su basıncını denetim etmelisiniz. Su basıncı yüksek olduğunda da bu arızaya geçebilmektedir. Su basıncı 2,5 ya da 3 barın üstünde ise kombinize en yakın radyatörün hava alma kısmını açarak su alın. Su aldıkça basıncın düştüğünü görmüş olacaksınız. Tazyik ideal seviyeye (1,5 bara) gelene kadar su almaya devam edin. Bu seviyeye geldiği vakit işlemi sonlandırın ve mesele düzelmezse resetleme işlemi yapın. Mesele devam ediyorsa eğer su tazyik anahtarında mesele olabilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekmektedir.

F59 Arızası Gaz modülasyon sorunudur.

Çözüm  Gaz valfi problemi olarak da adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda aygıt emek harcama yapmayacaktır. Gaz valfi ya da elektronik kart problemi olabilir. Bundan dolayı de tespit ve çözüm adına Baymak Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x