Buderus Heiztechnik 2 Arızası

Buderus Heiztechnik 2 Arıza Kodu Nedir?

Aşırı ısınma diye tabir edilen limit termostat sorunudur. Kombideki su sıcaklığının 90° üstüne çıktığında cihazın aşırı ısınan sudan zarar görmemesi amacı ile limit termostatın devreye girdiğini ve cihazı bloke ettiğini belirtir. Cihaz bu arıza durumunda çalışma yapmaz kendini kilitler.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

Bu sorun birçok sebeple yaşanabilir. Özellikle de kuru yanma durumlarında ya da cihaz kalorifer sisteminde ise olması gerekenden az kalorifer kullanıldığında yaşanabilmektedir. Bu nedenle de servis öncesi birkaç kontrol sağlayabilirsiniz.

  • Kombinizin su basıncını kontrol edin düşük ise 1,5 kadar tesisata su basın.
  • Kombi kalorifer konumunda ise kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun. En az 3 kalorifer vanasının açık olması şarttır. Bu durumu göz önünde bulundurun ve vanalar kapalı ise muhakkak açın.
  • Kombiyi resetleyin. Resetleme işlemini de sorun düzelmediği sürece birkaç kez tekrarlayın.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

Bu arıza durumunda önce belirtilen uygulamaları yapın. Uygulamalar sorunu bir neticeye ulaştırmıyor ise bu durumda mutlaka servis yardımı alın. Uzman servis ekiplerince tespit yerinde yapılır ise arıza durumunu bulunur ve ona göre parça değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

  • Ana eşanjörde kireçlenme olabilir Ana eşanjörün kireçlenmesi sebebi ile cihazda aşırı ısınma sorunu meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda ana eşanjör parçasına müdahale edilir ve genelde değişim işlemi uygulanır.
  • Pompa sıkışmış olabilir Kombilerde devir daim ve sirkülasyon pompası olarak bilinen önemli bir parçadır. Sıkışıklık durumunda aşırı ısınma meydana gelebilir. Çünkü bu durumda pompa yeterli devir daimi yapmayacaktır. Bu durumda parçanın tamiri de değişimi de yapılabilmektedir.
  • Üç yollu vana konum değiştiriyor veya ortada kalıyor olabilir Üç yollu vana Heiztechnik model kombilerde sıcak su ve petek konumunu ayırma görevindedir. Arızalandığında kendiliğinden konum değiştirebilir ya da ortada kalabilir. Bu iki durumda da aşırı ısınma sorunu meydana gelebilir. Üç yollu vana arızasında tamir de değişim de yapılabilir.
  • Kalorifer dönüş borusundaki filtre tıkanmış olabilir Kombinin altında kalorifer dönüş borusu içerisinde pislik tutucu özellikte silindir şeklinde bir filtre yer alır. Filtre zamanla tıkanabilir ve bu sebeple genelde kombi bakımı önerilir. Filtre tıkandığı zaman da temizlenmesi gerekir. Filtre temizliği yapılırsa sorun düzelebilir.
0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x