Eca Calora Premix Kombi F37 Arızası

Eca Calora Premix Kombide F37 Arızası Nedir?

Düşük tesisat basıncı problemidir.

Arıza Nasıl Çözümlenir?

Kombi tesisat basıncı azaldığı zaman yani  0.4 bara kadar düştüğü zaman kombi bu arızayı verir. Arıza servis çağırmadan da çözümlenebilir. Ancak işlemin nasıl yapılacağını ve işlemin hangi parçayla yapılacağını bilmek gerekir.

  • Eca Confeo Premix model kombilerde, tesisat su basma görevinde olan parça doldurma musluğudur. Parça dolum vanası, doldurma vanası olarak da bilinir. Bu modellerde parça; kombinin sol altında mavi renktedir. Sola çevrilerek açılır ve açıldığında su sesini duymanız gerekir. Su sesini duyuyorsanız eğer basıncı takip etmeli 1 barın altında olan değer 1 ile 2 bar arasına geldiğinde işlemi sonlandırmak için doldurma musluğunu kapatmalısınız.

İşlem Sonrası Ekranda Beliren AP Uyarısı Nedir?

Bu uyarı kombiye su basıldıktan sonra hemen ekranda belirmektedir. Bu bir arıza kodu değildir. Otomatik hava boşaltma modu aktif olduğunda ekrana bu kod yansır ve cihazda oluşan hava atılmış olur. Bu aşamada cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan beklemek gerekir. Resetleme işlemi dair hiçbir işlem uygulanmamalıdır. Yaklaşık 160 saniye sonra fonksiyon tamamlandığında ekrandan bu kod silinir, derece belirir ve cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam eder.

İşlem Yapılamıyorsa Sebebi Nedir?

İşlem birçok sebeple yapılamayabilir. Her zaman için basit bir işlem gibi görünse de bazen aksaklıklar yaşanabilir.

  • Doldurma musluğu açıldığında su sesi gelmiyorsa; evde su kesintisi olabilir, tesisat vanaları kapalı olabilir. Vanalar açık ve su kesintisi yoksa doldurma musluğu arızalıdır. İşlev sağlamadığı için değişimi gerekir.
  • Doldurma musluğu açıldı, su sesi geliyor ancak basınç sabit kalıyor, ilerlemiyorsa; bar saati bozuk olabilir, basınç sensöründe veya pompada aksaklık olabilir.
  • Su basma işlemiş yapılmasına rağmen arıza düzelmiyor, devam ediyorsa; bu aşamada kombiyi arızadan çıkarmak için reset işlemi uygulamak gerekir. Birkaç resetleme işlemi ile sorun düzelebilir.
  • İşlem çok sık yapılıyorsa; o halde bir yerde ya kaçak vardır ya da kombi bakımız kalmış, parçalar bozuktur. Bu durumda gözle görülür bir kaçak aramalı, kaçak kombidense kombi servisi, kaçak tesisattansa tesisatçı çağırmalısınız. Gözle görülür bir su kaçağı yok ancak kombiye günde bir kereden fazla su basıyorsanız tesisatçı, haftada birkaç kez su basıyorsanız kombi servisi çağırmalısınız.

Belirtilen arızaların tespiti ve müdahalesi mutlaka uzman servis ekiplerince yapılmalıdır. Can ve mal güvenliğiniz açısından cihaza müdahale etmemenizi öneririz.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x