İmmergas Nike Star 02 Arızası

İmmergas Nike Star 02 Arıza Kodu Nedir?

Cihazın su sıcaklığının 90°C nin üstüne çıktığını ve bu sebeple limit termostatın devreye girerek parçaların yüksek sıcaklıktan zarar görmemesi amacı ile cihazı koruma altına aldığını, bloke ettiğini belirtir.

Kullanıcı Servis Öncesi Neler Yapabilir ?

  • Nike Star kombi susuz çalışma yapıyor olabileceğinden su basınç değeri kontrol edilmeli Su basıncının ideal konumu 1 ile 2 bar arasıdır. İdeal konum altında olduğunda ve bu şekilde kullanılmaya devam edildiğinde aşırı ısı limit termostat devreye girerek cihazı bloke edebilir. Bu durumda su basınç değerini kontrol etmeli, 1 barın altında (düşük) ise cihaza su basılmalıdır. Bar değeri 1 ile 2 arasına gelecek şekilde doldurma musluğu ile su basma işlemi uygulamalısınız. Zaten bu değerde ise su basıncını yükseltmeye çalışmayın.
  • Nike Star kombi kalorifer vanaları kontrol edilmeli Kalorifer vanalarının kombi yaz konumunda da olsa kış konumunda da olsa açık olması gerekir. Kontrol etmeli kapalı ise açmalısınız. Kaloriferlerin en azından 3 tanesini mutlaka kullanmanızı öneririz. Aksi halde bu sorun yaşanır ve düzelme olmaz. Hatta farklı arızalar da oluşabilir.
  • Nike Star kombiye reset atılmalı Nike Star model kombilerin ekranının hemen altında “reset” yazan bir düğme göreceksiniz. Bu arıza durumunda reset düğmesine bir kez basmanız yeterlidir. Bir resetleme işlemi sonrasında sorun düzelmez de devam ederse eğer işlemi birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz. Uygulama sonrasında sonuç aynı ise işlemi durdurmalı cihaza daha fazla müdahale etmemelisiniz.

Nike Star model kombide karşınıza çıkan 02 arıza kodunda kullanıcı olarak belirttiğimiz uygulamaları yapmalısınız. Bu uygulamalardan sonra da sonuç değişmez ise yapılacak başka bir işlem bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda önerimiz her daim uzman yardımının alınmasıdır. İmmergas Servisi arayarak bu sorunu yaşadığınızı belirtebilir ve uzman teknisyen yardımı alabilirsiniz.

Arızanın Sebepleri Neler Olabilir?

  • Üç yollu vana konum değiştiriyor olabilir Üç yollu vana Nike Star model kombilerde sıcak su ile kalorifer bölümünü birbirinden ayırır. Yani talep ne ise onu sağlar. Kombi kış konumunda ise sıcak su musluğu açıldığında kalorifer konumunu kapatır, sıcak su musluğu kapatıldığında kalorifer konumunu açar. Arızalı olup kendiliğinden konum değiştirdiğinde aşırı ısınma sorunu yaşanabilir. Bu durumda parça tamir edilir ya da değişimi yapılır. Sorun çözümlenmiş olur. Aynı şekilde üç yollu vananın ortada kaldığı durumlarda da aşırı ısınma sorunu yaşanabilmektedir.
  • Devirdaim pompası sıkışıyor olabilir Nike Star kombide su devir daimi yapma görevinde olan pompanın sıkıştığı durumlarda da bu sorun yaşanabilmektedir. Bu gibi arıza durumlarında devir daim pompasında sorun görülür ise parçanın hem tamiri hem de değişimi yapılabilmektedir. Uygulama parçanın arıza durumuna veya kullanıcının talebine göre yapılmaktadır.
  • Kalorifer filtresi tıkalı olabilir Nike Star kombilerin alt kısmında yer alan kalorifer dönüş borusu içerisinde pislik tutma özelliğinde olan filtre bulunur. Bu filtre zamanla tıkanabilir. Önlem almak adına kombi bakımını ihmal etmemek ya da filtreyi temizlemek gerekir. Filtrenin tıkandığı durumlarda da aşırı ısınma sorunu yaşanabilir. Çünkü sıcak su kalorifer tesisatında başarılı ve sorunsuz bir şekilde dolaşamaz. Bu durum söz konusu ise filtre temizliği yapılır ve sorun çözümlenmiş olur.
  • Ana eşanjör tıkalı ya da kireçlenmiş olabilir Ana eşanjör Nike Star model kombilerde en önemli parçalardan biridir. En büyük parçadır, zor bulunur, zor arızalanır. Ana eşanjörün zamanla kireçlenmesi veya tıkanması gibi durumlarda da aşısı ısınma sorunu yaşanabilir. Bu gibi durumlarda soruna yerine müdahale etmek gerekir. Uzman yardımı alırsanız sorun tespit edilir ve çözümlenir.
0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x