Kalorifer Filtresi Nasıl Temizlenir?

Kombi Kalorifer Filtresi Nerededir?

Kombilerin her birinde kalorifer filtresi; kalorifer dönüş borusu içerisinde yer almaktadır.

Kalorifer Filtresinin Görevi Nedir?

Kombi ve kalorifer tesisatında gezen; pislik, kireç, plastik boru kalıntıları, çamur, tortu gibi maddeleri tutmak görevindedir.

Kalorifer Filtresi Nasıl Temizlenir?

  • Öncelikle kombideki suyu boşaltmanız gerekmektedir Kombideki suyu boşaltmadan temizlemeye kalkarsanız her taraf su olur ve sorun yaşarsınız. Kombideki suyu ya boşaltma vanasını açarak ya da en yakın kaloriferin hava alma kısmını açarak ve buradan su alarak boşaltabilirsiniz. İşlem sırasında kombiyi mutlaka kapatın.

  • Kalorifer dönüş borusu içerisindeki filtreyi kurbağacık yardımı ile çıkarın Kombinizin altında 4 adet boru olduğunu varsayarsak eğer kalın borular kaloriferler için ince borular sıcak su içindir. Kalın borulara bakarsanız eğer metal açılabilir bir yer olduğunu göreceksiniz. Kalorifer filtresi oradadır. Kurbağacık ya da uygun bir alet ile burayı açın ve kalorifer filtresini çıkarın.
  • Kalorifer filtresini normal sıcaklıkta su ve fırça yardımı ile temizleyin Kalorifer filtresini çıkarmanız sonrasında su altına tutarak fırça yardımı ile temizleyin. Silindir şeklinde bir parçadır ve ufak gözenekleri bulunur. Bu gözenekler ancak kullanılmayan bir diş fırçası yardımı ile temizlenir. Temizleme sırasında herhangi bir kimyasal ürün (çamaşır suyu, cif, deterjan gibi) kullanmayın. Su aşırı sıcak ya da çok soğuk olmasın. Normal su altında gözeneklerini iyice temizleyin.
  • Temizleme sonrasında yeniden yerine yerleştirin ve kapatın İyice temizledikten sonra yeniden yerine yerleştirin ve kurbağacık yardımı ile kapatın. İyice sıkın ve açık kalmadığından emin olun.
  • Kombinize su basmayı unutmayın Filtre temizleme işlemi sonrasında en başta boşaltılan suyun yeniden basılması gerekmektedir. Doldurma musluğu yardımı ile kombinize 1,5 bar değerine kadar su basın. Doldurma musluğunu işlem sonrasında kapatmayı unutmayın. Cihazınızı çalıştırın ve tesisatınızı ısıtın.

 

Kalorifer Filtresi Temizlenmezse Ne Olur?

Kalorifer filtresi temizlenmez ise pislik ile tıkanır. Bu durumda kullanıcı olarak birçok sorunu yaşamanıza neden olabilir. Yaşanılması mümkün olan çeşitli durumları da sizlere şu şekilde aktarabiliriz.

  • Kış aylarında ısınamazsınız
  • Kaloriferleriniz az ısınır ve beklediğiniz sonucu alamazsınız
  • Tasarrufu yaşayamazsınız
0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x