Vaillant F22 Arızası

Vaillant Kombide F22 Arızası Nedir?

Vaillant markalı ecoTEC, atmoTEC-turboTEC, Vuw Plus model kombilerde kuru yanma diye tabir edilen arıza kodudur. Ayrıca Vaillant F22 Arızası F23-F24 arıza kodu ile aynı anlama gelmektedir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapmalı?

  • Vaillant kombiyi resetleyebilir Vaillant kombilerin hemen her modelinde resetleme işlemi aynı düğme ile ve aynı yöntem ile yapılır. Panel üzerinde aleve benzer bir simgenin üstünde x işareti olan bir düğme bulunmaktadır. Bu düğmeye birkaç saniye kadar basılı tuttun. Vaillant kombinin kapandığını ve birkaç saniye sonra yeniden açıldığını göreceksiniz. Uygulama sonrasında arıza durumu hala devam etmekte ise işlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz.
  • Basınç düşük ise kombiye su basabilir Vaillant kombilerin genelde paneli üzerinde yuvarlak gösterge bulunur. Göstergeyi kontrol ederek önce basınç değerine bakabilirsiniz. Basınç 1 barın altında ise su basma işlemi uygulamalısınız. Vaillant kombilerin modellerine göre su basma işlemi değişmektedir.

Vaillant Kombiye Su Basma

Genelde sağ alt köşede gri kelebek şeklinde parça vardır. Bu parça doldurma musluğudur. Doldurma musluğunu sola çevirip açarak bar göstergesini 1,5 e getirin. İşlem sonrası doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın.

Olur da işlem sonrası sorun düzelmezse, basınç ideal seviyedeyse veya su basma işlemini bir sebeple yapamadıysanız servis yardımı almanız gerekir.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

  • Pompa devir düşürüyor olabilir Vaillant kombide sirkülasyon yani devir daim sağlama görevinde olan en önemli parçalardan biridir. Çalışma sırasında devir düşürüyor ise bu sebeple Vaillant kombide kuru yanma sorunu oluşuyor olabilir. Bu gibi durumlarda pompa tamiri veya pompa değişimi ile sorun çözümlenir. Bu nedenle de işi uzmanına bırakarak mutlaka servis yardımı almalısınız.
  • Ana eşanjör kireçli veya tıkalı olabilir Ana eşanjör Vaillant kombilerin her birinde bulunan en büyük parçalardan biridir. Ana eşanjörün Vaillant kombideki görevi; brülörden aldığı sıcaklık ile içinden geçen suyu ısıtmaktır. Ana eşanjör kireçli veya tıkalı ise kuru yanma sorunu meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda kireçli veya tıkalı ise temizliği gerekebilir. Yalnız çok kanallı bir parça olduğundan iyi temizlenmeyebilir ve sorun temizlik ile çözümlenmeyebilir. Bu durumda değişimi önerilmektedir.
  • Kalorifer filtresi tıkalı olabilir Kalorifer filtresi adını verdiğimiz parça kalorifer dönüş borusu içerisinde yer almaktadır. Kalorifer dönüş borusu üzerindeki somonu uygun bir kurbağacık yardımı ile açılmalı, içerisinde bulunan silindir şeklindeki ufak gözlere sahip filtre çıkarılmalı ve su altında yıkanmalıdır. Kullanılmayan bir diş fırçası ile daha kolay temizlenebilir. Temizleme işlemi sonrasında yeniden yerine takılır, kurbağacık yardımı ile açılan somon kapatılır ve sorun bu sebeple yaşanmış ise çözüm sağlanır.
  • Kalorifer tesisatında tıkanma olabilir Kalorifer tesisatı tıkalı ise cihazda su dolaşımı olmaz ve bu sebeple de cihaz kuru yanma sorunu yaşatabilir. Tesisatta tıkanma var ise temizliği ile sorun giderilebilir veya uzman bir tesisatçıdan yardım alırsanız sorununuz çözümlenecektir.
0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x