Yanı Sıra;

 • 50 ₺ Bakım indirimi
 • 50 ₺ Tesisat Temizliği İndirimi
 • Eski Kombiyi veren Ücretsiz Montaj

2.El Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2.el kombi almak sıfır kombi almak kadar zordur. Çünkü daireye uygun mu? Evi beklendiği şekilde ısıtır mı? Montajını kim yapar? Doğalgaz projesi gerekir mi? Gibi sorular kafaları karıştırır. Bu yüzden sıfır kombi almak ne kadar zorsa, 2.el kombi almak da zordur diyebiliriz. Ancak 2.el kombi alırken bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Çünkü 2.el kombinin daha önce bir veya birkaç kullanıcısı olmuştur. Bu yüzden direkt fiyatı uygun diye tercih yapmak doğru değildir.  2.el kombi alırken nelere dikkat etmek gerekir? Hangi bilgiler önemlidir? Kısaca açıklayalım.

2.El Kombi Alırken Dikkat Edilecekler

 • 2.el kombiyi güvenilir servis/firmalardan alın.

Çünkü elden düşme yakınlarınızdan, akraba veya tanıdıklarınızdan alacağınız kombinin arızalı olup olmadığını bilemezsiniz. Ayrıca bu kişiler size kombi için garanti de vermez. Kombi arızalı çıkarsa ve en önemlisi de masrafı yüksek olursa sıfır bir kombi alacak harcamalar yapmanıza neden olabilir. Bu yüzden en sağlıklısı, 2.el kombi satışı yapan güvenilir servis veya firmalardan temin etmektir. 2.el kombi satışı yapan ve fiyatlarını çok düşük tutan servis/firmaları da tercih etmemenizi öneririz.

 • 2.el kombinin arızalı olmadığından emin olun.

Çünkü arızalı kombi işinizi görmez, size sadece masraf çıkarır. Kombinin değiştirilmesindeki en temel sebeplerden biri; mevcut kombinin arızalı olması, eski olması, kullanım ömrünü yitirmesi, parçalarının bulunamaması gibi durumlardır. Yani bir kullanıcı ancak bu gibi durumlar söz konusu olursa kombisini satma gereği duyar. Tabi bir de kentsel dönüşüm sebebiyle elden çıkarmak istenen kombiler vardır. Bu kombilerin geneli sağlamdır. Kombiyi nereden veya kimden satın alacaksanız, arızalı olup olmadığını sorun. Size göre veya bahsettiklerine göre ufak bir arıza gibi görünse de masraf yüksek olabilir. Bu gibi durumlarda önerimiz arızalı kombiyi her ne arızası olursa olsun almamanız yönündedir. Yine de seçim ve karar size aittir.

 • 2.el kombiye garanti verilmiyorsa almayın.

Çünkü bir kombiye garanti verilmiyorsa o kombi ya arızalıdır ya çok eskidir ya da parçaları bulunamıyordur. Yani ekstra masraftır veya cihaz elinizde kalabilir. Bu yüzden garanti verilmeyen kombileri tercih etmemeye özen gösterin. Garanti veriliyorsa da garanti süresi mutlaka 1 yıl olsun. Daha düşük sürede garanti veriliyorsa yine cihazla alakalı bir aksaklık vardır.

 • 2.el kombi piyasaya göre çok ucuzsa almayın.

Çünkü ucuz kombi masraflı kombidir. Tabi öncesinde neden ucuz olduğunu araştırarak öğrenmek gerekir. Ucuz olmasındaki sebep biran önce elden çıkarılması mı? Cihazın eski olması mı? Parçalarının bulunmaması mı? Yoksa cihazın arızalı olması mı? Bu soruların yanıtını mutlaka öğrenin. Maddi açıdan elden çıkarılmak için biri satıyorsa arıza durumuna göre veya cihazın modelini araştırarak bir sorun sıkıntı yoksa alabilirsiniz. Ancak cihaz arızalı çıkarsa, eski olup parçaları bulunamıyorsa o cihazı almanızın, masraf etmenizin bir mantığı da olmaz. Bu yüzden iyice araştırın ve sorunsuz olduğundan eminseniz alın, emin değilseniz bu kararınızdan vazgeçin.

 • 2.el kombi dairenize uygun kapasitedeyse alın.

Çünkü önemli olan 2.el alacağınız kombinin beklentilerinize yanıt vermesidir. Beklentinize yanıt vermeyecek kapasitede ise almanızın bir mantığı da olmaz. Alsanız bile boşa masraf etmiş olursunuz. Mevcut kombinizin kapasitesi örneğin 24 kW ise ve değiştirme sebebiniz beklentinize tam olarak yanıt vermemesi ise bu durumda satın alacağınız 2.el kombi 28 kW olmalıdır. Tabi cihaz eski olduğu için de beklentinize yanıt vermiyor olabilir. Bu yüzden 2.el kombiyi satın alacağınız firma/servise dairenizin m2 sini belirtin ve satın alacağınız o 2.el kombinin dairenize uygun olup olmadığını sorun. Dairenize uygunsa alın, uygun değilse boşa masraftan kaçının.

 • 2.el kombinin kaç yıllık olduğunu öğrenin.

Çünkü kombilerin belirli bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım süresi 15 yıl kadardır. Satın alacağınız 2.el kombi eğer 10 yıldan daha fazladır kullanılıyorsa eskidir, parçaları bulunmayabilir veya arıza çıkarabilir. Tabi cihaza her sene düzenli bakım yapılmışsa, bir sıkıntısı yoksa tercih edebilirsiniz. Yine de firma olarak genelde daha az kullanılmış, arızasız, sorunsuz 2.el kombiler tercih etmenizi öneririz.

 • Binanızda baca çıkışı yoksa 2.el bacalı kombi almayın.

Çünkü bacalı kombiler bina bacası olmadan bağlantısı yapılamayan ve kullanılmayan kombilerdir. Mevcut kombiniz bacalı ise mutlaka hermetik veya yoğuşmalı kombi alın. Ancak mevcut kombiniz hermetik veya yoğuşmalı ise, binanızda da baca çıkışı yoksa bacalı kombi almayın. Alsanız bile bağlantısı yani montajı yapılamaz ve boşa masraf etmiş olursunuz.

 • 2.el kombi monte edildikten sonra cihazı mutlaka ısıtma ve sıcak suda deneyin.

Çünkü cihazda sonrasında bir sorun yaşarsanız başınız ağrıyabilir. Tabi kombiyi satan firma veya servis montajını yapıyorsa bu kontrolleri yapmanız işe yarar. Montajını farklı servis/firma ya da tesisatçı yapıyorsa kombinin arızalı olup olmadığı onu ilgilendirmez, bu sadece sizi zor durumda bırakır. Bu yüzden kombiyi mevsim yaz diye kış konumunda denememezlik yapmayın. Mutlaka her konumda deneyin ki sorun varsa en başta bilip vakit geç olmadan müdahale ettirin. Aksi halde sorunlu satın aldığınız bir kombiye, sorun sizden kaynaklı olduğu gerekçesi ile onarım masrafı ödemek durumunda kalabilirsiniz.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x