Yanı Sıra;

  • 50 ₺ Bakım indirimi
  • 50 ₺ Tesisat Temizliği İndirimi
  • Eski Kombiyi veren Ücretsiz Montaj

2.el kombi nereden veya kimden alınmalıdır?
Ürün, 2.el kombi satışı yapan servis veya firmalardan alınmalıdır. İnternetten alınacaksa iyice araştırılmalı, firmanın güvenilir olduğundan emin olunduktan sonra tedarik edilmelidir. Tanıdık veya yakınlardan elden düşme 2.el bir kombi alınacaksa eğer kapasitesi önemsenmeli konuta uygunsa eğer satın alınmalıdır.

2.el kombi aldıktan sonra cihaz kaç günde elime ulaşır?
2.el kombi eğer internetten satın alınıyorsa orada teslimat süresi hakkında bilgilerin yer alıyor olması gerekir. Bilgi yer almıyorsa ürünü satan firma veya servisle de iletişime geçilerek bu konuda bilgi alınabilir. 2.el kombi bir dükkândan alınıyorsa orada bulunan yetkilerden direkt bu konuda bilgi alınabilir. Ancak 2.el kombi satın alındıktan sonra maksimum 1 hafta 10 gün içerisinde teslimatının yapılmış olması gerekmektedir.

2.el kombi montajını illa satın alınan servise mi yaptırmak gerekir?
2.el kombiyi satan firma veya servis montajını ücretsiz yapıyorsa, montaj işlemi için başkalarından yardım almaya gerek yoktur. Ancak montaj için ekstra bir ücret alıyorsa ve bu ücret yüksekse ya da daha ucuza monte ettirebileceğiniz yakın-tanıdıklarınız varsa onlardan da yardım alabilirsiniz. Yani illa ürünü satın aldığınız yer monte edecek diye bir kaide yoktur.

2.el kombi montajı öncesi proje gerekir mi?
2.el alınan kombi mevcut kombiyle aynı çeşitteyse (örneğin; eski kombi hermetik, yeni kombi de hermetik gibi…), 2.el kombi mevcut kombiyle aynı kapasitedeyse (örneğin; eski kombi 24 kW yeni kombi de 24 kW gibi…) ekstra bir proje çizimi gerekmez.

2.el kombiyi kim monte eder?
2.el kombiyi satın aldığınız firma/servis monte edebilir. Ancak firma/servis montajını uzman ve güvenilir bir tesisatçıya da montaj işlemini yaptırabilirsiniz.

2.el kombi montaj işlemi ücretli midir?
2.el kombi alırken satın alacağınız veya satın aldığınız yere bu soruyu sorabilir ve yanıt alabilirsiniz. Kimi firmalar ürünü satarken montaj dahil fiyatı olarak belirtir, kimi firmalar da + montaj ücreti diyebilir. Bu direkt 2.el kombiyi satın alacağınız firmaya bağlıdır. Ancak 2.el kombiyi satın aldığınız yer montajını yapmıyorsa ve montaj için farklı servis/firma veya tesisatçıdan yardım alacaksanız işlem ücreti ödemek durumunda kalırsınız.

2.el kombi aldıktan sonra uygunluk belgesi (çalışabilir raporu) kimden veya nereden alınır?
2.el kombiyi satın alacağınız çoğu firma veya servis aynı zamanda uygunluk belgesi yani çalışabilir raporu da vermektedir. Fakat firma/servis bu belgeyi vermiyorsa ya da kombiyi bir yakın-tanıdıktan aldıysanız uygunluk belgesi için yetkili servisten yardım almanız gerekir.

2.el kombiye kaç yıl garanti verilir?
2.el kombilerde garanti süresi, satışını yapan servis/firmaya aynı zamanda cihazın durumuna bağlıdır. Cihaz az kullanılmışsa maksimum 1 yıl garanti verilir. Ancak cihaz eskiyse 3 veya 6 ay da garanti verilebilir.

2.el kombi alırken kapasite ve çeşit önemli midir?
Aslında bir açıdan önemli bir açıdan önemsizdir. Şu açıdan önemlidir: cihaz çeşidi ve kapasitesi aynı olmazsa yeniden doğalgaz projesi çizilmesi gerekir. Yani ekstra bir masraf çıkabilir. Ancak mevcut kombi kapasite açısından yetersizse ve mevcut kombiyi değiştirmenizdeki en önemli sebep yeterli verim sağlayamıyor olması ise bu durumda farklı çeşitte (örneğin mevcut kombi hermetik, 2.el kombi yoğışmalı) kombi tercih edebilirsiniz. Bu açıdan kombi kapasitesi veya çeşidi önemli değildir. Önemli olan dairenize uygun kapasitede ve özellikle 2.el bir kombi tercih etmektir.

2.el bacalı kombilere gaz uygunluk belgesi ve çalışabilirlik belgesi verilmez mi?
Bacalı kombiler bina bacasına bağlı çalışır. Yani yanmak için gereken havayı ortamdan alır, yandıktan sonra oluşan atık gazı da bacayla dışarı gönderir. Mevcut 2.el bacalı kombi eski kombi olduğu için ve günümüzde hermetik kombi üretimi bile durdurulduğu için cihazın ve baca sisteminin durumuna bağlı olarak belge verilmektedir. Yani cihaz çok eskiyse, baca ÇELİK değilse gaz uygunluk belgesi verilmez. Bunun öncesinde tabi kombi firmaları çalışabilirlik belgesi de vermeyebilir. 2.El bacalı kombiyi satın almadan önce mutlaka bu konuda bilinçli olarak hareket etmeli, cihazı kullanmanız için bir belge veya rapor verilmiyorsa cihazı kesinlikle yok yere masraf yapıp satın almamalısınız.

2.el kombi eski modelse çalışabilirlik belgesi alınabilir mi?
2.el ürün satışı yapan firmalar aynı zamanda çalışabilirlik belgesi de veriyorsa eğer o ürün direkt alınabilir. Ancak çalışabilirlik belgesi vermiyorsa cihazın mevcut durumu ve marka modeli kadar çeşidi de önemlidir. 2.el alınan kombi model olarak çok eskiyse, elden düşme alınıp takıldı ve büyük masrafları varsa çalışabilirlik belgesi verilmeyebilir. 2.el kombinin satın alındığı yer bu belgeyi vermiyorsa yetkili servisle görüşerek çalışabilirlik belgesi konusunda mutlaka bilgi alınarak 2.el kombi tedarik edilmelidir.

2.el kombi monte edilmeden önce mevcut kombiyi gelen firma mı söker yoksa montaj öncesi söktürmek mi gerekir?
Genellikle 2.el kombi montajında kimden yardım alınıyorsa o kişiler mevcut kombiyi söker, 2.el kombiyi monte eder. Tabi bu işlemleri her firma/servis yapacak diye bir kaide olmaz. 2.el kombiyi satın aldığınız yer eğer montaj işlemi yapıyorsa danışabilir, eski kombinin sökülmesi konusunda net bilgi alabilirsiniz. 2.el firma/servis eğer montaj işlemi yapmıyor sadece satış yapıyorsa; eski kombiyi tesisatçıya söktürüp 2.el kombiyi yine aynı tesisatçıya taktırabilirsiniz.

2.el alınan kombi arızalı çıkarsa ne yapmak gerekir?
2.el kombi monte edildikten sonra arızalı çıkarsa ve cihaza garanti verildiyse direk satın alınan yerle görüşmek, yardım almak gerekir. Mevcut arızalar dış etmenler sebebiyle veya kullanıcı hatası sebebiyle oluşmadıysa işlemler garantiden yapılır ve cihaz çalışır şekilde teslim edilir. Ancak cihaza garanti verilmediyse veya elden düşme alınıp takıldıysa servisinden yardım almak gerekir. Bu durumda cihazda oluşan masrafları kullanıcı ödemek durumundadır.

2.el kombide oluşan hangi sorunlar garantiye girer? Hangi sorunlar garantiye girmez?
Genelde dış etmenler sebebiyle ve kullanıcı hatası sebebiyle meydana gelen arızalar garantiye girmemektedir. Mesela; voltaj dalgalanmaları sebebiyle oluşan arızalar, şebeke suyunun tazyikli ve kireçli olması sebebiyle oluşan arızalar, tesisatın kirli olması veya eski olması sebebiyle oluşan arızalar, kullanıcının cihaza fazla su vermesi neticesinde oluşan su akıntısı ve buna benzer durumlar, kullanıcının cihaza müdahalesi sonucunda meydana gelen arızalar veya başkalarının-başka servislerin cihaz garantideyken cihaza müdahalede bulunması gibi her tür durumda cihaz garantiye girmez. Bu durumda sorun ücrete tabii tutularak çözümlenir. Bu durumlar dışında cihazda oluşabilecek teknik durumlar için işlemler garanti dahilinde yapılmaktadır.

2.el alınan kombi daireye uygun olmazsa ne olur?
2.el kombi satın alacağınız yerle iletişime geçerek önce dairenize uygun olup olmadığını sormalısınız. Çoğu 2.el kombi satışı yapan servis/firma size ürünü satmadan önce zaten bu soruyu sormalıdır. Eğer uygun görülürse satış yapılmalıdır. Ancak bu konuda sizin öncelikli davranmanız gerekir. 2.el kombi ucuz diye, sağlam diye ya da az kullanılmış diye direk satın almak doğru değildir. Amacınız her zaman için en iyi, en uygun, en kaliteli, az kullanılmış, sorunsuz, garantili ve dairenize uygun kapasitede kombi almaktan yana olsun. 2.el ürün satıldıktan sonra maalesef ki geri dönüşü olmaz.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x