Airfel Digifix/Digifix Duo Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Airfel Digifix 24 KW, Digifix Duo 24 Kw model kombiler için geçerlidir. Airfel Digifix yada Digifix Duo model kombilerde bir hata meydana vardığında ekranda bir tek anahtar simgesi belirir. R konumlu reset düğmesine basarsanız eğer ekranda arıza kodu belirecektir. Arıza durumlarında resetleme sonrası ekranda beliren arıza kodları ve açıklamaları aşağıdaki metinde yer almıştır.

LP Arıza Kodu Düşük su tazyik arızası.

Çözüm Döşem su basıncının yetersiz bulunduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız süre tesisata özetlemek gerekirse kombiye su basmanız gerekmektedir. Digifix ve Digifix Duo model kombilerin sağ altında monteli olan mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1,5 olana kadar su basma işlemi uygulamalısınız. Su basma işlemi tamamlandığında doldurma musluğunu ne olursa olsun kapatın. Arıza çözümlenecektir. Düzelme olmaz ise R konumlu düğmeye basarak resetleme işlemi yapın. Arıza gene düzelmiyorsa, işlemi yapamadıysanız ya da arıza sıkça karşınıza çıkıyorsa servisi arayarak yardım alabilirsiniz.

HL Arıza Kodu Limit termostat devreye girmiş.

Çözüm Limit termostat devreye girmiş ise sistem su sıcaklığı aşırı yüksek anlama gelir. Kalorifer gidiş suyu sıcaklığı eğer 100°C yada daha oldukça ise güvenlik amaçlı limit termostat devreye girerek aleti bloke konuma getirir. Bu arıza durumunda R konumlu düğmeye basın ve kombinize reset atın. Resetleme uygulamasından sonrasında sorun devam etmekte ise kombi altında döşem vanaları yer alır. Vanaları denetim edebilirsiniz ve kapalı ise açabilirsiniz. Vanalar açık ise petek vanalarını denetim etmeniz gerekmektedir. Arıza gene de tekrardan ederse servis yardımı almalısınız. Bu durumda; sensör, kart, eşanjör, pompa, üç yollu vana şeklinde parçaları denetlemek gerekir. Ek olarak kalorifer dönüş filtresinde yada tesisatta tıkanıklık olabilir.

AF Arıza Kodu Prosestat devreye girmiş.

Çözüm Prosestatın araya girdiğini belirten bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan direk servis yardımı almalısınız. Bu şeklinde arıza durumlarında prosestatın yanı sıra sorun anakart yada fan ile ilgili da olabilir. Teknik anlamda arıza tespiti ve onarımı için ne olursa olsun uzman desteği almalısınız.

Hb Arıza Kodu Kalorifer ntc problemi.

Çözüm Kalorifer sistemi devresi sensöründe sorun bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız süre sensörün yanı sıra sensör bağlantı ve borularında da sorun olabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek giderilmesi amacı ile Airfel Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

db Arıza Kodu Kullanım suyu ntc problemi.

Çözüm Sıcak su çıkış borusu üstünde bulunan sensörün arızalandığını belirtir. Sensörün arızalı olmasının yanı sıra sensör bağlantı ve borularında da sorun olabilir. Teknik açıdan arızanın net teşhis edilerek çözümlenmesi açısından servisi aramanız gerekir.

bC Arıza Kodu Brülör denetim problemi ya da ateşleme algılanamadı.

Çözüm Ilk olarak kombiye gaz gelip gelmediğine bakın. Gaz vanalarını deneyin. Vanalar kapalı ise açın. Kombiyi resetleyin ve arızada düzelme olmaz ise servisi arayın. Bu şeklinde arıza durumlarında; anakart, gaz grubu ya da elektrotlarda sorun olabilir. Arıza tespit ve onarımı için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

C1 Arıza Kodu Gaz armatörü modülasyon problemi.

Çözüm Arıza kodu ekranda C harfine benzer şekilde belirmektedir. Bu arıza durumu gaz armatörü bobinlerine kafi voltaj ya da akım gitmiyorsa yaşanır. Bu sorunda gaz valfi yada elektronik kartta sorun olabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek probleminin çözümlenmesi için servis yardımı almanız gerekmektedir.

A5 Arıza Kodu Prosestat kontağı kapalı.

Çözüm Cihazın ateşleme yapması esnasında; fan, prosestat, gaz valfi açma ya da ateşleme elektrodunun devreye girmesi bununla birlikte iyonizasyonun oluşmaması sıralamasında sorun olabileceğini belirtir. Arızanın net teşhis edilerek çözüme yetişmesi açısından Airfel Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

Fr Arıza Kodu Donma problemi.

Çözüm Kalorifer sensörü 1°C sıcaklığı algıladığı süre ana eşanjörde donma tespit eder ve ekranda bu hata kodu belirir. Bu arıza durumunda kombideki mevcut su boşaltılmalıdır. Aygıt şalterinden kapatılmalı ve gaz vanası da kapalı konuma çevrilmelidir. Bir süre kadar beklenmeli ve ana eşanjördeki ısı 5°C oluncaya kadar beklenmelidir. Bu uygulamaları yapın ve sorunda düzelme olmaz ise ne olursa olsun Airfel Servisi ile görüşerek yardım almalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x