Baymak Luna 24 Fi Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Baymak Luna 24 Fi/31 Fi model hermetik kombiler için geçerlidir.

E01 Arızası Başarısız ateşleme sorunudur.

Çözüm Luna 24 Fi/31 Fi model kombilerde en sık karşılaşılan sorunların önderlik yapar. Ateşleme sorunudur.

E02-F02 Arızası Hatalı alev oluşumu sorunudur.

Çözüm İyonizasyon problemi olarak da adlandırabiliriz. Cihazın alevi algılamadığını ve bu sebeple çalışmadığını belirtir. Ilk olarak aleti resetlemeyi deneyin. Resetleme işlemini de birkaç kez tekrarlayın. Mesele eğer düzelmez ise; anakart, iyonizasyon elektrodu ya da gaz grubu şeklinde parçalarda problem olabilir. Tespit ve çözüm için Baymak Servisi’ni aramalısınız.

E03 Arızası Aşırı ısınma problemidir.

Çözüm Kombi suyu bir sebeple döşem içinde dolaştıramazsa bu problem yaşanır.

E04-E05-E06-F23 Arızası Prosestat sorunudur.

Çözüm Cihazın kafi hava akışı sağlayamadığını belirten hata kodlarıdır. Birbiriyle aynı anlama gelmektedir. Genel olarak da aynı parçalarda problem görülmektedir.

E08 Arızası İyonizasyon problemidir.

Çözüm Aygıt bu durumda alev hissetmez. İyonizasyon sorunlarında anakart ya da gaz grubunda da problem olabilmektedir. Bu yüzden de arızanın çözümlenmesi adına yerinde tespit ve müdahale gerekir. Uzman yardımı almalısınız.

E09 Arızası Gaz valfi besleme sorunudur.

Çözüm Genel anlamda oldukca sık karşımıza çıkmayan bir arıza durumudur. Bu durumda genel olarak Luna 24 Fi/31 Fi model kombilerde ateşleme problemi da yaşanabilmektedir. Gaz grubu olarak adlandırdığımız parçada yada elektronik kartta problem olabilmektedir. Tespit ve müdahale için ne olursa olsun işi uzmanına bırakmalısınız.

E12-E21-F25 Arızası Anakart problemidir.

Çözüm Belirtilen bu 3 hata kodu anakart problemi olarak bilinir. Elektronik kart olarak da adlandırabileceğimiz beyin görevindeki parçada oluşan bir problemi izah eder. Bu durumda elektronik karta müdahale edilmesi gerekir. Onarım ya da değişiklik şeklinde uygulamalar yapılabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmadığından Baymak Servisi’nden yardım alabilirsiniz.

F13 Arızası Reset kilitlenmesi olarak malum arıza kodudur.

Çözüm Kullanıcı müdahalesi sonrasında meydana gelen bir arıza durumudur. Kullanıcılar aleti resetlerken reset düğmesine uzun süre basılmış olduğu süre problem yaşanır. Reset düğmesine tekrardan basmak problemi çözümlemez. Bu durumda aleti şalterinden kapatıp birkaç saniye bekledikten sonrasında tekrardan açmak gerekir. Probleminin düzeldiğini görmüş olacaksınız.

F22 Arızası Düşük voltaj problemidir.

Çözüm Genel anlamda daha oldukca kış dönemlerinde karşımıza çıkmakta olan arızalardan biridir. Şebeke voltajında meydana gelen dalgalanmalar sebebi ile kombinin etkilenerek arızalandığını ve arızaya geçtiğini belirtir. Bir süre kadar bekleyin. Aleti arada resetleyin. Düzelme eğer olmazsa voltaj dalgalanmaları sebebi ile elektronik kart yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Bu durumda Baymak Servisi’nden yardım alın. Karta müdahale edildiğinde problem çözümlenir fakat probleminin tekrardan yaşanma olasılığı da vardır. Bu yüzden önerimiz kombiye gelen voltajı düzenleme görevinde olan kombi regülatörü aleti kullanmanızdır.

F31 Arızası Merkezi ısıtma sensör sorunudur.

Çözüm Doğrusu kalorifer sensöründe problem olduğu anlamına gelir. Tek sebep de aslına bakarsak kalorifer sensöründe olmayabilir. Sensör kablolarında da problem olabilmektedir. Tespit ve müdahale için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

F32 Arızası Dış hava sensör sorunudur.

Çözüm Dış hava sensörü bir çok cihazda bulunmaz. Aygıt bu arızayı gösterdiğinde ve dış hava sensörü olmadığında elektronik bir sorun olabilmektedir. Net tespit için ne olursa olsun servis yardımı almalısınız.

F33 Arızası Kullanım suyu sensör sorunudur.

Çözüm Genel anlamda her mevsim karşımıza çıkabilecek arıza durumlarından biridir. Sıcak su sensöründe doğrusu ntc sinde problem olduğu süre yaşanır. Sensör arızasının yanı sıra sensör kablolarında da problem olabilmektedir. Probleminin tespit edilmesi amacı ile uzman takımlar tarafınca yerinde görülmesi gerekir. Bu yüzden de ne olursa olsun servisi aramalısınız.

F37 Arızası Düşük su tazyik problemidir.

Çözüm Karşımıza en sık çıkan arıza durumlarından biridir. Tesisattaki suyun yetersiz olduğu anlamına gelmektedir. Bu şeklinde durumlarda tesisata su basmak gerekir. Kombinin bar göstergesine bakarsanız 1 barın altında bulunduğunu görürsünüz. Baymak Luna 24 Fi/ 31 Fi model kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğu ile 1,5 bar kadar su doldurmalısınız. İşlemden sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı ihmal etmeyin. Uygulama sonrası ekranda AP uyarısı görüntülenebilir.

F59 Arızası Gaz grubu sorunudur.

Çözüm Kombide şebekeden gazı alarak bir kısmını brülöre gönderen ve brülörde yanma oluşumuna destek olan parçadır. Gaz armatörü ya da gaz valfi olarak da bilinir. Parçada problem olduğunda yada bir kart arızası olduğunda ekranda bu hata kodu yer alabilir. Bu aşamada ne olursa olsun servis yardımı alınmalıdır.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x