Baymak Luna Avant Arıza Kodları

Baymak Luna Avant 24 Fi/31 Fi model kombilerde oluşan arıza durumları ve çözümleri makalemizde yer almıştır.

E01 Arıza Kodu Nedir? Başarısız ateşleme olarak adlandırılan arıza kodudur.

Çözüm Cihazın ateşleme yapmadığını ve bu sebeple çalışmadığını belirtir.

E02-F02 Arıza Kodu Nedir? Hatalı alev oluşumu olarak malum arıza kodudur.

Çözüm Alev algılanmadığını ve bu sebeple de ateşlemenin tamamlanmadığını belirtir. Bu şeklinde durumlarda teknik açıdan aleti bir tek resetleyebilirsiniz. Resetleme sonrasında problem düzelmezse eğer kesinlikle Baymak Servisi yardımı almalısınız. Bu durumda; iyonizasyon elektrodunda, anakartta ya da gaz armatöründe problem olabilmektedir.

E03 Arızası Kodu Nedir? Aşırı ısınma problemidir.

Çözüm Limit termostat Luna Avant model kombideki yüksek ısı sebebi ile devreye girmiş anlamına gelir.

E04-E05-E06-F23 Arıza Kodu Nedir? Prosestat problemi.

Çözüm Direkt prosestat arızası olarak geçse de probleminin tek deposu prosestat olmamaktadır.

E08 Arıza Kodu Nedir? İyonizasyon sorunudur.

Çözüm Bu şeklinde durumlarda aygıt alevi hissetmez ve ateşlemeyi başarıya ulaşmış bir halde yapması imkansız. İyonizasyon elektrodunda, anakartta ya da gaz valfinde problem olabilmektedir. Tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

E09 Arıza Kodu Nedir? Gaz valfi geri besleme problemidir.

Çözüm Genel anlamda oldukça ender karşımıza çıkan arızalardandır. Gaz valfinde problem bulunduğunu anlayabiliriz. Bu arıza durumunda teknik açıdan müdahalenin yapılması adına servis yardımı almanız gerekmektedir.

E12-E21-F25 Arıza Kodu Nedir? Anakartta problem bulunduğunu belirtir.

Çözüm Luna Avant model kombilerde anakart arızası anlamına gelir. Bu şeklinde durumlarda anakarta müdahale edilmesi gerekir. Anakart onarım edildiğinde ya da değişimi yapıldığında problem çözümlenecektir. Bu yüzden işi uzmanına bırakmanız gerekmektedir.

F13 Arıza Kodu Nedir? Reset kilitlenmesidir.

Çözüm Kullanıcı müdahalesi sonrasında karşılaşılan arıza durumlarından biridir. Bu şeklinde sorunların yaşanılmasına sebep reset düğmesine uzun süre basılması ya da basılı tutulmasıdır. Reset düğmesi takılı kalır ve bu sebeple de reset kilitlenmesi olur. Bu durumda reset düğmesi etken olmaz. Tekrardan basmayı deneseniz de netice alamazsınız. Bu sorunda yapmanız ihtiyaç duyulan ise aleti şalterinden kapatıp kısa bir süre sonrasında tekrardan açmaktır.

F22 Arıza Kodu Nedir? Daireye ve kombiye gelen voltajın düşük bulunduğunu belirtir.

Çözüm Düşük voltaj sorunlarında aygıt otomatik resetlenir. Resetleme işlemi yapmanıza gerek kalmamıştır. Probleminin düzelmesi adına bir süre beklemenizi tavsiye ederiz. Uzun süre bekleme peşinden sorunda düzelme olmaz ise anakart hasar görmüş ya da düşük gelen voltaj sebebi ile yanmış olabilir. Bu durumda anakart tamiri yada değişimi gerekmektedir. Baymak Servisi yardımı almalısınız. Yalnız anakarta meydana getirilen müdahale sonrasında önerimiz kombi regülatörü kullanmanızdır. Kombi regülatörü kullanmazsanız eğer anakart garantiye de girmeyecektir.

F31 Arıza Kodu Nedir? Kalorifer sensöründe arıza mevcut.

Çözüm Bu arıza kodu ekranda belirdiği süre cihazın kalorifer sensörü arızalı olabilir ya da sensör kablolarında kopma-kısa dönem durumu söz mevzusu olabilir. Tespitin yapılması ve probleminin çözümlenmesi için kesinlikle servis yardımı almalısınız.

F32 Arıza Kodu Nedir? Dış hava sensöründe sorun bulunduğunu belirtir.

Çözüm Bir çok kombide dış hava sensörü bulunmaz. Dış hava sensörü daire haricinde bir yere monte edilir ve dış ortam sıcaklığına nazaran kombinin çalışmasına destek sağlar. Dış hava sensörü var ise arızalı bulunduğunu belirtir. Yalnız dış hava sensörü olmayan Luna Avant model kombilerde de bu problem yaşanır. Bu durumda elektrik aksağında problem bulunduğunu belirtebiliriz. Net tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

F33 Arıza Kodu Nedir? Kullanım suyu sensöründe problem bulunduğunu belirtir.

Çözüm Sıcak su sensörü olarak da adlandırabiliriz. Sıcak su problemi yaşayabileceğiniz bir arıza durumudur. Yalnız sensör problemi olmayabilir, sensör haricinde kablolarda kopma yada kısa dönem olduğunda da bu problem yaşanabilmektedir. Denetim ve müdahale için Baymak Servisi’ni aramalısınız.

F37 Arıza Kodu Nedir? Düşük su tazyik arızasıdır.

Çözüm Genel anlamda Luna Avant kombilerde en oldukça yaşanılan sorunların önderlik yapar. Bu sorunda kullanıcı olarak cihazınıza müdahale ederek basıncı yükseltmeniz gerekmektedir. Şu demek oluyor ki cihaza su basmanız gerekir. İşlem yalnızca doldurma musluğu ile yapılmaktadır. Luna Avant kombide doldurma musluğu sağ alt tarafta kırmızı renktedir. Sola çevirerek basıncı yükseltmeli ve gösterge 1,5 olana kadar su basmalısınız. Su basma işlemi sonrasında sorun çözümlenecektir. Doldurma musluğunu kapatmayı ihmal etmeyin. Ekrana bakmış olduğunuzda “AP” uyarısı ile karşı karşıya gelirsiniz.

F59 Arıza Kodu Nedir? Gaz armatörü sorunudur.

Çözüm Gaz armatörü Luna Avant kombinin ateşleme sisteminde vazife alan mühim parçalardan biridir. Bu sorunda gaz valfi ya da kart arızası olabilir. Teşhis ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x