Protherm Lynx Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Protherm Lynx 24/Lynx 28 model hermetik kombiler için geçerlidir.

Koruma Fonksiyonları

Ab Kodu Antiblokaj durumu. Bu bir arıza değil koruma fonksiyonudur. Kombiye elektrik geliyor fakat gene de çalışmıyorsa devir daim pompası 6 saatte bir 15 saniye kadar otomatikman emek vererek sıkışma oluşumunu engeller. Bu koruma fonksiyonu devreye girdiğinde ekranda bu ibare yer alır. Ek olarak aynı durum üç yollu vana 6 saatte bir konum değiştirerek sıkışmayı engellediğinde de olur. Bu koruma fonksiyonu devreye girmiş olduğu vakit da ekranda aynı ibare yer alır.

Fr Kodu Kombiye gelen elektriğin kesilmesi durumunda kombi çalışmasını durdurur. Elektrik ulaştığında ise tekrardan devreye girerek çalışır. Bu koruma fonksiyonu devreye girdiğinde ise ekranda bu ibare yer alır.

F01 Arıza Kodu Aşırı ısınma problemi.

Çözüm Döşem su sıcaklığının 98°C nin üzerine çıkmış olduğu yada eşanjör bölgesindeki sıcaklığın 130°C üstüne çıkmış olduğu durumlarda bu problem yaşanır. Aygıt bu durumda bloke halindedir. Ekranda da hata kodu ile birlikte “RESET” sembolü yanıp söner. Bu arıza durumunda ilkin kalorifer vanalarını ve kombi altındaki döşem vanalarını denetim etmelisiniz. Vanalar kapalı şekilde ise açmalısınız. Buna karşın arıza durumu devam ediyorsa eğer “RESET” yazan butona bir kez basmalısınız. Bu uygulama neticesinde de netice aynı ise resetleme işlemini maksimum 3 kez tekrarlayabilirsiniz. Netice gene de aynı ise bu durumda Protherm Servisi aramalısınız. Bu şekilde bir arıza durumunda; ana eşanjörde kireç-tıkanma, pompada sıkışma, kalorifer filtresinde tıkanma, kalorifer tesisatında tıkanma, sensör arızası, anakart arızası, üç yollu vanada konum atlama-ortada kalma şeklinde durumlar söz mevzusu olabilir. Teşhis ve çözüm için servisi aramalısınız.

F02 Arıza Kodu Sıcak su sensör arızası.

Çözüm Bu arıza durumunda Lynx model kombi sıcak su vermeyecektir. Sıcak su sensöründe, sensör kablolarında yada borularında problem olabilir. Net tespit ve çözüm için kesinlikle servisi aramalısınız.

F03 Arıza Kodu Döşem gidiş sensör arızası.

Çözüm Döşem gidiş suyu sensöründe problem olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu arıza durumunda sensörde, sensör kablolarında ya da borularında sorun olabilir. Tespitin yapılması ve arızanın çözümlenmesi adına kesinlikle servisi aramalısınız.

F04 Arıza Kodu İyonizasyon-ateşleme arızası.

Çözüm Ekranda “RESET” sembolü ile beraber bu hata kodu belirir.

F05 Arıza Kodu Hava akış anahtarı arızası.

Çözüm Protherm Lynx model kombiler hermetiktir. Kısaca hepsinde hava akışını elde eden fandır ve baca dışarıya doğru uzantılıdır.

F06 Arıza Kodu Döşem dönüş su sensör arızası.

Çözüm Döşem dönüş suyu sensöründe problem olabileceğini belirtir. Bu arıza durumunda döşem dönüş suyu sensöründe arıza, sensör borularında rutubet, sensör kablolarında kopukluk yada kısa dönem olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

F09 Arıza Kodu Prosestatta kısa dönem problemi.

Çözüm Fan çalışmadığı halde prosestat kontaklarının kapalı durumda bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda problem prosestat ile alakalıdır. Düşük ihtimalle de olsa problem elektronik kartta olabilir. Bu yüzden arızanın yerinde uzmanı tarafınca görülmesi gerekir. Bu arıza durumunda kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

F10 Arıza Kodu Döşem devresi su tazyik problemi.

Çözüm Döşem su basınının düşük yada yüksek bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda ilkin basıncın düşük mü yoksa yüksek mi bulunduğunu denetim etmeniz gerekir. Lynx kombi çalışır durumda iken “RESET” butonuna 2 saniye kadar basılı tuttuğunuzda ekranda tazyik kıymeti (bar seviyesi) belirecektir. Buna bakılırsa tazyik düşük ise (1 barın altında) su basmalı, tazyik yüksek ise (2,5 barın üstünde) yüksek basıncı düşürmelisiniz. Tazyik düşük ise sağ alttaki siyah yada mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar seviyesi 1,5 olana kadar su basmalısınız. Tazyik yüksek ise Lynx kombiye en yakın kalorifer havasını alarak basıncı düşürmelisiniz. İşlemleri yapmak oldukça basittir. Yalnız yapamadığınız durumlarda ya da uygulama sonrasında probleminin düzelmediği durumlarda kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

F11 Arıza Kodu Sirkülasyon problemi.

Çözüm Döşem gidiş-dönüş sıcaklığı arasındaki ısı farkı 40°C olduğu vakit bu hata kodu ekranda yanıp sönecektir. Bu arıza durumunda kombi altındaki vanaların ve kalorifer vanalarının açık olduğundan güvenli olmanız gerekir. Denetim etmeli kapalı ise açık konuma getirmelisiniz. Buna karşın arıza durumu devam etmekte ise aleti birkaç kez resetleyebilirsiniz. Pompa ile ilgili problem olabilir. Pompa sıkışmış yada devir düşürüyor olabilir, kalorifer tesisatında yada filtresinde tıkanma olabilir. Net teşhis için uzman yardımı almalısınız.

F12 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi.

Çözüm Şebeke geriliminin 165 V ın altına düşmüş olduğu durumlarda bu problem yaşanır. Reset gerektiren bir arıza durumu değildir bundan dolayı aygıt otomatik resetlenecektir. Şebeke gerilimi 165 V ın üzerine çıkmış olduğu vakit doğrusu voltaj yükseldiği vakit problem düzelebilir. Düzelme durumu olmaz ise düşük voltaj sebebi ile elektronik kart yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Protherm Servisi arayarak bu konudaki yardımları almalısınız. Yalnız probleminin tekrardan yaşanmaması adına kesinlikle “Kombi Regülatörü” kullanmalısınız.

F13 Arıza Kodu Döşem devresi sensörleri ısı farkı.

Çözüm Döşem dönüş suyu sıcaklığı döşem gidiş suyu sıcaklığından 7°C fazla olur ise ekranda bu hata kodu belirir. Bu şeklinde durumlarda net tespit ve çözüm için kesinlikle Protherm Servisi aranmalı yardım alınmalıdır.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x