Protherm Lynx Kombide F05 Arızası

Protherm Lynx Kombide F05 Arıza Kodu Nedir?

Hava akış sorunudur. (Atık gaz sistem sorunu olarak da bilinir)

Arızanın Muhtemel Sebepleri

Protherm Lynx model kombiler hermetiktir! Hermetik kombilerde hava akış sorunu yaşanıyor ise sorunun yerinde görülmesi gerekir. Arıza durumu yerinde görülmeden net bilgi vermek doğru olmaz. Fakat bu gibi arıza durumlarının muhtemel sebepleri sıralanabilir. Sizlere karşımıza çıkan arızalı parça veya arıza durumları hakkındaki bilgileri hemen sunalım…

  • Hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir Protherm LYNX model kombiler hermetik olduğundan camdan dışarı veya balkondan dışarı uzanan hava akım borusu yer alır. Hava akım borusu yerinden çıktığı zaman bu sorun yaşanabilmektedir. Bu durumda hava akım borusu yani bacası yerine oturtulur ve sorun çözümlenmiş olur.
  • Kombi yeri değişti ve ek baca ilavesi yapıldı ise baca uzun gelmiş olabilir Kombi mutfaktan balkona alındığında veya yeri değiştirildiğinde baca kısa gelme gibi durumlarda mecburen ek baca ilavesi yapılır. Ek baca genelde dirsek yardımı ile veya ilave ile sağlanır. Bacanın standart baca uzunluğunu aştığı durumlarda hava akışı tam olarak sağlanamaz ve Lynx model kombide hava akış sorunu yaşanabilir. Bu durumda standart baca çapı kullanılarak sorun çözümlenir.
  • Fan motorunda sorun olabilir Hermetik model kombilerde en önemli ve bacalı kombilerden ayıran en değerli parça fandır. Fanın arızalanma durumlarında dışarıdan temiz hava alınamaz veya atık gaz dışarıya gönderilemez. Doğal olarak da kombi atık gaz sistem sorunu yani bu sorunu yaşattırır. Bu gibi durumlarda fan kirlendi ise sökülerek temizlenir, arızalı ise fan tamiri yapılarak veya değiştirilerek sorun çözümlenir.
  • Prosestatta sorun olabilir Prosestat da hermetik Lynx model kombilerde fanın bekçisi gibidir. Fandan + basınç alır ve anakarta atık gaz sisteminde sorun var mı yok mu diye bildirim yapar. Anakarttan gelen komut ile de görevini yapar. Kontaklarını açar ve kullanıma bağlı kontaklarını kapatır. Arıza durumunda yani kontakları kapatmadığı, açmadığı veya devreye girmediği durumlarda atık gaz sistem sorunu yaşanabilir. Bu durumda parça değişimi gerekir. Parça değişimi ile sorun çözümlenmiş olur.
  • Elektronik kartta sorun olabilir Elektronik kart Protherm Lynx model kombinin beynidir. Tüm parçalar komut alarak çalışma sağlar. Arıza yapması halinde fan veya prosestat elektronik karttan komut alamaz. Doğal olarak da atık gaz sistem sorunu yaşanabilir. Bu durumda elektronik kart tamir edilir veya değiştirilir. Sorun bu şekilde çözümlenmiş olur.
0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x