Arçelik DGK 20 HK LCD Arıza Kodları

A01 Arıza Kodu Ateşleme başarısızlığı.

Çözüm Bu şekilde bir sorunla karşılaştığınız an ekranın sol alt köşesinde RESET yazısı da belirir. Ilk olarak konut içinde gaz olup kombinize gaz geldiğinden güvenli olmanız gerekmektedir. Kombiye gaz gelmekte ise kalorifer düğmesini RESET yazan konuma doğru çevirmeli ve bir süre kadar beklemelisiniz. Bu şekilde aygıt resetlenir. Arızada düzelme eğer olmazsa eğer resetleme işlemini birkaç kez daha tekrarlayın. Arıza hala devam ediyorsa; anakart arızası, iyonizasyon ateşleme elektrodu problemi ya da gaz valfi problemi söz mevzusu olabilir. Bu benzer biçimde durumlarda arızanın net teşhis edilerek çözümlenmesi için Arçelik Servisi ile görüşmeniz gerekmektedir.

A03 Arıza Kodu Aşırı ısı güvenlik termostatı problemi.

Çözüm Bu arıza durumunda ilk olarak kalorifer düğmesini RESET yazan bölüme doğru çevirerek cihaza reset atmalısınız. Kalorifer vanalarının ve kombi altındaki döşem vanalarının açık olduğundan güvenli olmalısınız. Arıza durumu devam etmekte ise uzman yardımı almanız gerekmektedir.

E03 Arıza Kodu Hava tazyik anahtarı problemi.

Çözüm DGK 20 HK LCD model kombiler hermetiktir. Hermetik kombilerde hava akışını elde eden parça fandır. Bu arıza durumunda; fan, prosestat yada anakart arızalı olabilmektedir. Ek olarak dışarı uzanan borunun yerinden çıkması halinde ya da daha öncesinde uzatma işlemi yapılmış oldu ise boru ebatının fazla olması sebebi ile de bu problem yaşanabilir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmemeli, onarım adına kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

E05 Arıza Kodu Çıkış suyu sensör arızası.

Çözüm Çıkış suyu sensöründe problem olabileceğini bildirir. Bu arıza durumunda kalorifer sensörü arızalı olabilir, sensör boruları rutubet yapmış olabilir ya da sensör bağlantılarında bir problem olabilir. Arıza sadece yerinde teşhis edilerek çözümlenebilir. Bu yüzden önerimiz uzman yardımı almanızdır.

E06 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör arızası.

Çözüm Bu arıza durumunda sıcak su problemi yaşarsınız. Sıcak su sensörü arızalı ise, sensör bağlantılarında sorun var ise ya da sensörün bağlı olduğu boru rutubet yapmış ise bu şekilde bir problemle karşılaşabilirsiniz. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

E10 Arıza Kodu Su basıncı düşük durumda.

Çözüm Kombi tesisatındaki su basıncının azaldığını belirten uyarı kodudur. Bu sorunla karşılaştığınız vakit tazyik göstergesini denetim edebilirsiniz. 1 bar altını gösteriyor olmalıdır. Doğrusu cihazın basıncı düşüktür ve basıncın yükselmesi gerekir. Kombi altındaki monteli şekilde olan doldurma musluğunu sola çevirmeli ve basıncı 1,5 değerine kadar çıkarmalısınız. Basıncı yükselttiğiniz an problem düzelecektir. Doldurma musluğunu da kesinlikle kapatmalısınız. İşlem sonrası arızada düzelme olmaz ise kalorifer düğmesini RESET yazan bölüme çevirin ve birkaç saniye kadar bekleyin. Arıza düzelmezse eğer, problem çoğunlukla meydana gelirse, su basma işlemini yapamadıysanız bu benzer biçimde durumlarda servisi çağırabilir ve yardım alabilirsiniz.

E26 Arıza Kodu Aşırı ısınma problemi.

Çözüm Kombi içindeki su sıcaklığının yükseldiğini ve bu sebeple cihazın emniyete alındığını anlatır. Bu benzer biçimde durumlarda ilkin kalorifer vanaları ile beraber kombi altındaki döşem vanaları denetim edilmelidir. Vanalar kapalı şekilde ise açılması gerekir. Vanaları deneyin kapalı ise kesinlikle açın. Daha sonrasında kalorifer düğmesini RESET yazan bölüme getirerek kombiye reset atın. Resetleme ve meydana getirilen kontrollerden sonrasında probleminin düzelmediği durumlarda; ana eşanjörde, üç yollu vanada, devir daim motorunda problem olabilmektedir. Ek olarak tesisatta tıkanma olması yada filtrenin tıkalı olması durumlarında da bu problem yaşanabilir. Arıza sadece yerinde görülerek teşhis edilebilir ve onarılabilir. Bu yüzden önerimiz uzman desteği almanızdır.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x