Baymak Baxi Eco 240/280 Fi Arıza Kodları

Yazımızda sunacağımız bilgiler Baymak Baxi Eco 240 Fi-i / Baxi Eco 280 Fi-i model kombiler için geçerlidir.

Baxi Eco model bu kombilerin panelinde açma-kapama, konum değişiklik yapma ve reset düğmesinin derhal sağında 3 led bulunduğunu görmüş olacaksınız. En üstten başlamış olacak olursak eğer; 1.ledde alev simgesi vardır, 2.ledde alev üstünde / simgesi vardır 3.led ise emek harcama ledidir. Cihaza elektrik geldiğini ve çalıştığını belirtir.

1.lede NEON1

2.lede NEON2 adını vererek aşağıdaki makalemizde arıza ledlerinin yanma durumlarına bağlı meydana gelen sorunları size anlatacağız.

► NEON1 kapalı, NEON2 açıksa Gaz bekletme problemi.

Çözüm Kombi ateşleme yapamıyor, ateşleme yapamadığı için de verim sağlamıyor anlamına gelir.  Bu arıza durumunda ilk olarak gaz girişlerine bakın. Gaz girişleri kapalı ise kısaca daireye gaz gelmiyor ise aygıt bu sebeple ateşleme yapmaz. Gaz girişleri açık durumda olmalıdır, kapalı ise kesinlikle açın. Gaz girişleri açık ise Açma-kapama düğmesini “R” konumuna çevirerek resetleme işlemi uygulayın. Düğmeyi sonrasında aygıt hangi konumda ise o konuma çevirin. Problem gene düzelmez ise Baymak Servisi’ni çağırın. Gaz gurubunda, kartta, iyonizasyon ateşleme elektrotlarında mesele olabilir. Net tespit ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.

► NEON1 kapalı, NEON2 süratli yanıp sönüyorsa Hava akış problemi.

Çözüm Bu mesele yalnız hermetik kombilerde karşılaşılır. Şu demek oluyor ki Baxi Eco 280 Fi ve Baxi Eco 240 Fi model kombilerde karşılaşılır. Bu arıza durumunda atık gaz sisteminde mesele var anlamına gelir. Şu demek oluyor ki hermetik kombilerde hava akışı fan ile sağlandığı için fan arızalı, prosestat arızalı yada anakart arızalı olabilir. Tespit ve çözüm için kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

► NEON1 kapalı, NEON2 yavaş yanıp sönüyor Düşük basınç-pompa bekletme.

Çözüm Ilk olarak Baxi Eco model kombinin panelinde mevcut olan bar göstergesini deneyin. 1 barın altında ise kombiye su basmanız gerekir. Baxi Eco model kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1 ile 2 arasına gelene kadar su basın. Su basma işleminden sonrasında mesele düzelmez ise açma-kapama , konum değişiklik yapma düğmesini “R” konumuna getirin kısaca kombiyi resetleyin. Arıza durumu buna karşın devam etmekte ise pompa bekletme arızası olabilir. Şu demek oluyor ki kombi suyu devir daim yapamıyor olabilir. Bunun sebepleri; kalorifer ve döşem vanalarının kapalı olması, kalorifer filtresinin tıkanması, pompanın arızalı olması yada ana eşanjörde tıkanma ya da kireçlenme olmasıdır. Net tespit ve çözüm için kesinlikle servisi aramalısınız.

► NEON1 ve NEON2 yavaş yanıp sönüyorsa NTC sensör arızası.

Çözüm Bu ledlerin ikisi birden yavaşça yanıp sönüyor ise bu durumda ntc arızalı diyebiliriz. Ntc dediğimiz parça sensördür. Isı algılayıcı sensörlerde mesele olabilir. Sensör borularında nemlenme yada kablolarında kopma-kısa dönem durumlarında bu mesele yaşanabilir. Tespit ve çözüm için kesinlikle Baymak Servisi yardımı almalısınız.

► NEON1 yavaş yanıp sönüyor Aşırı ısınma-baca termostat problemi.

Çözüm Bacalı modelde baca termostat, öteki modellerde aşırı ısınma problemi. Aşırı ısınma sorunlarında döşem vanalarını bununla beraber kalorifer vanalarını denetim etmelisiniz. Vanalar kapalı ise açmanız gerekmektedir. Vanalar açık olmasına karşın mesele yaşanmakta ise resetleme işlemi uygulayın. Resetlemeye karşın arıza durumu devam etmekte ise kombi su basıncını denetim etmeli, tazyik düşük ise su basma işlemi uygulamalısınız. Gene de mesele düzelmiyorsa servis yardımı almalısınız. Bacalı modellerde baca termostat problemi olduğunda; dışarıya baca aracılığı ile gönderilen gazın sıcaklığı ile içerideki baca gazı sıcaklığının neredeyse yakın bulunduğunu gösterir. Bu durum da baca tıkanıklığı yada çekmemesi şeklinde birçok sebeple yaşanabilir. Baca sensöründe mesele da olabilir. Bu yüzden önerimiz net tespit ve çözüm için servis yardımı alınmasıdır.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x