Baymak Brötje Novadens Arıza Kodları

Makalemizde yer edinen bilgiler Baymak Brötje Heizung&Baymak Novadens 24/28/33/42/45 Fi  Premix Yoğuşmalı model kombiler içindir.

E01 Arıza Kodu Ateşleme problemidir.

Çözüm Bu arıza kodu dairede gaz kesintisi bulunduğunu yada cihazda alev oluşmadığını belirtir.

E02 Arıza Kodu Hatalı alev oluşumu sorunudur.

Çözüm Bu durumda aygıt alevi algılamıyordur. Bu sorunda ilk olarak kombiyi resetlemeyi deneyin. Bir reseteme işlemi sonrasında problem düzelmezse resetlemeyi birkaç kez daha yeniden edin. Mesele hala düzelmiyor ise bu durumda; iyonizasyon elektrodunda, anakartta ya da gaz valfinde problem olabilmektedir. Net bir tespit yapılması ve probleminin çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.

E03 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunudur.

Çözüm Bu şeklinde durumlarda aşırı ısınma sensörü devreye girmiştir.

E05 Arıza Kodu Fan geri besleme sorunudur.

Çözüm Brötje Novadens model kombinin atık gaz sisteminde problem bulunduğunu belirten bir arıza kodudur.

E08 Arıza Kodu Ateşleme devresinde problem bulunduğunu belirtir.

Çözüm Ateşleme devresinde meydana gelen problemi belirtir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak aleti birkaç kez resetleyin. Netice alamadığınız durumlarda işi uzmanına bırakmalısınız. Kart, iyon elektrodu, gaz valfi şeklinde parçalarda problem olabilir.

E09 Arıza Kodu Gaz valfi geri besleme sorunudur.

Çözüm Ateşleme problemi yaşayabileceğiniz bir arıza kodudur. Bu durumda gaz valfi ve elektronik kartla ilgili bir problem vardır. Probleminin net olarak tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.

E12 Arıza Kodu EEPROM (Yazılım) sorunudur.

Çözüm Yazılım ile ilgili problem bulunduğunu belirten bir arıza kodudur. Aleti birkaç kez resetleyin. Mesele düzelmez ise kart arızası olabileceğinden ne olursa olsun servis çağırmalısınız.

E21 Arıza Kodu Elektronik kart problemidir.

Çözüm Brötje Novadens model kombilerde karşımıza çıkan bu arıza kodunda aleti resetlemeyi deneseniz de netice değişmeyecektir. Probleminin çözümlenmesi adına kartın onarım edilmesi ya da değişmesi gerekmektedir. Bu şeklinde durumlar için yardımları ne olursa olsun servisten almalısınız.

F13 Arıza Kodu Reset kilitlenmesi sorunudur.

Çözüm Brötje Novadens model kombide bulunan reset düğmesine uzun süre basılı tuttuğunuzda düğme kilitlenir. Bu arıza kodu da düğmenin kilitlendiğini belirtir. Reset düğmesine bassanız da netice alamayacaksınız. Bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan şey aleti şalterinden kapatmak ve birkaç saniye sonrasında tekrardan açmaktır. Mesele çözümlenecektir. Düzelme eğer olmazsa servis yardımı alabilirsiniz.

F34 Arıza Kodu Düşük voltaj sorunudur.

Çözüm Bu arıza kodunda kullanıcı olarak bir süre kadar beklemelisiniz. Uzun süre bekleme sonrasında voltajlarda düzelme olmaz ise servis yardımı almalısınız. Bu şeklinde durumlarda genel anlamda düşük voltaj sebebi ile kombilerin elektronik kartı arızalanabiliyor. Arızalı olan kart onarım de edilebilir değişimi de yapılabilir. Bu şeklinde durumlarda müdahale karta yapılır fakat kombi regülatörü kullanmanız gerekir. Kombi regülatörü kullanmazsanız eğer müdahale edilen karta güvence sunulmaz.

F35 Arıza Kodu Merkezi ısıtma sensör sorunudur.

Çözüm Kalorifer sensöründe problem bulunduğunu belirten bir hata kodudur. Bu durumda muhtemelen kaloriferleriniz ısınmaz ya da azca ısınır. Kalorifer sensörü arızalı olabilir ya da kablolarda kısa devre-kopma durumu olabilir. Servis yardımı almalısınız.

F37 Arıza Kodu Düşük su tazyik problemidir.

Çözüm Her dönem karşımıza çıkabilecek bir arıza durumudur. Brötje Novadens model kombilerde bar seviyesi 1 barın altına düşmüş olduğu vakit aygıt bloke olur ve emek verme yapmaz. Arızaya geçerek kullanıcısına tesisatta su olmadığını belirtir. Bu durumda kullanıcı cihaza su basmalıdır. Su basma işlemi doldurma musluğu ile yapılır ve bar kıymeti 1 ile 2 arasını gösterene kadar su basılmalıdır. İşlem sonrası oluşturulan doldurma musluğu ne olursa olsun kapatılmalıdır. Uygulama sonrası ekranda “AP” uyarısı belirecektir.

F39 Arıza Kodu Dış hava sensör problemidir.

Çözüm Her sistemde olmasa da nadiren dış hava sensörü olabilmektedir. Dış ortam sıcaklığına nazaran kombi iş yapmaktadır. Bu arıza kodunda ilkin dış hava sensörü var mı diye bakılır. Bir çok kombide olmamasına karşın bu arıza kodu ile karşılaşılabilmektedir. Bu şeklinde durumlarda ise elektronik sistemde problem bulunduğunu belirtebiliriz. Net tespit için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

F50 Arıza Kodu Sıcak su boyler sensör sorunudur.

Çözüm Sıcak su boyler sensöründe problem olduğu vakit karşımıza çıkan arıza kodudur. Teknik açıdan aleti resetlemelisiniz. Resetleme arkasından netice değişmiyorsa ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

F51 Arıza Kodu PT1000 sensör (boyler sensör) problemi

Çözüm Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz işlem yoktur. Yardım için Baymak Servisi’ni aramalısınız.

F52 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör sorunudur.

Çözüm Sıcak su arızası ile yüz yüze gelirsiniz. Bu arıza durumunda sıcak su sensöründe sorun olabilir. Kablolarda kısa dönem ya da kopma olduğu vakit da bu problem yaşanabilir. Net tespit ve çözüm adına servisi aramalısınız.

F53 Arıza Kodu Termal sigorta sorunudur.

Çözüm Bu şeklinde arıza durumları ile oldukca ender yüz yüze gelirsiniz. Yaşadığınız bu arıza durumunda ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x