Demirdöküm Aden Kombi Hata Kodları

Demirdöküm Aden model kombilerin Basic ve Digital çeşitleri bulunur. Basic model ledlidir, Digital model ise ekranlıdır. Her ikisinde karşılaşılan arıza kodlarını yada arıza durumlarını sizlere bu makalemizde açıklamış bulunuyoruz.

Demirdöküm Aden Basic Arıza Kodları

30 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kalorifer sensörü problemi.

Çözüm Bu arıza durumunda kaloriferleriniz ısınmaz yada azca ısıtır. Kalorifer sensöründe, sensör kablolarında yada sensöre bağlı borularda problem olabilmektedir. Probleminin net tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına servisi aramanızı öneriyoruz.

40 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kullanım suyu sensörü problemi.

Çözüm Bu durum sıcak su problemi yaşadığınızı belirtir. Bu şekilde bir durumda sıcak su sensörünün yanı sıra, kablolarda ve bağlantılarda da problem olabilmektedir. Tespit ve müdahale için kesinlikle servisi aramalısınız.

50 Ledi Yanıp Sönüyor ise Dış hava sensörü arızası.

Çözüm Dış hava sensörü dışarıdaki sıcaklığa nazaran kombiyi çalıştırır. Aden kombinizde var ise arızalı olabileceğini belirtir. Yoksa da elektrik aksağında sorun olabilir. Tespit ve müdahale için kesinlikle servisi aramalısınız.

60 Ledi Yanıp Sönüyor ise Düşük su tazyik problemi.

Çözüm Aden kombi tesisatında su olmadığını yada azca bulunduğunu belirten arıza kodudur.

70 Ledi Yanıp Sönüyor ise Hava akışı sorunudur.

Çözüm Bu durumda aygıt hava akışını sağlayamadığı için cihazdan verim alamazsınız. Aygıt hermetik ise: fan prosestat, anakart arızalı olabilir. Aygıt bacalı kombi ise baca tıkanmış ya da baca sensöründe arıza meydana gelmiş olabilir. Uzman ekipleri çağırarak probleminin çözümlenmesini sağlamalısınız.

80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Aşırı ısınma problemi olarak bilinir.

Çözüm Bu arıza durumunda ilkin kombi basıncı düşükse su basmak gerekir. Peşinden petek ve tesisata ilişik olan vanalar denetim edilmeli, vanalar kapalıysa açılmalıdır.  Son işlem olarak kombi resetlenmelidir. Tüm bu işlemlere karşın gene de arıza devam ediyorsa servis yardımı alınmalıdır. Ana eşanjörün kireçlenmesi yada tıkanması, üç yollu vanada problem olması, pompanın sıkışması, filtrenin tıkanması, kalorifer tesisatının tıkanması, sensör yada kart arızası benzer biçimde durumlarda bu problem yaşanabilir. Net tespit ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.

90 Ledi Yanıp Sönüyor ise Başarısız ateşleme durumu.

Çözüm Gaz yokluğu arızası olarak bilinir. Aygıt yanmaz doğrusu ateşleme yapmaz. Dolayısıyla ne sıcak su alabilirsiniz ne de petekleriniz ısınır.

Aden Basic model ledli kombilerde derecelerde kırmızı ışık yanıyor ise bu cihazda problem olmadığını belirtir. Hangi aşama lambası yanıyor ise o cihazın içinde bulunan suyun ısı derecesi olmaktadır. Sizin ayarladığınız doğrusu set edilen ısı ayarı da değildir. Kırmızı led yanıp sönüyor ise bu cihazda oluşan arızayı belirtir.

Demirdöküm Aden Digital Arıza Kodları

F0 Arıza Kodu Döşem su basıncı düşük.

Çözüm Kombinin su basıncının düşük bulunduğunu belirten koddur. Bu kod ekrana geldiği vakit Aden kombiye 1 ile 2 bar içinde su basarak problemi çözümleyebilirsiniz. Aden kombinin sol altında bulunan siyah doldurma musluğunu sola çevirerek kombiye 1,5 bar kadar su basmalısınız. Su basma uygulaması sonrasında problem düzelecektir. Düzelme eğer olmazsa eğer resetleme işlemi uygulayın. Reset sonrasında da sorunda düzelme eğer olmazsa eğer teknik açıdan servis yardımı alabilirsiniz.

F1 Arıza Kodu Aşırı ısınma problemi.

Çözüm Aşırı ısı termostatın olaya müdahale ettiğini belirtir. Bu arıza durumunun birçok sebebi bulunmaktadır. Teknik açıdan; ana eşanjörün kireçlenmesi ya da tıkanması, pompanın sıkışması, kalorifer tesisatında tıkanma olması, filtrenin tıkanması, üç yollu vanada problem olması, sensör arızası, kart problemi benzer biçimde durumlarda aşırı ısınma problemi yaşanabilir. Uzman servis ekibi tarafınca yerinde görüldüğünde problem çözümlenecektir. Bu mevzuda kesinlikle uzman yardımı alınmalıdır.

F2 Arıza Kodu Sıcak su sensörü problemi.

Çözüm Ekranda bu hata kodu yer aldığında cihazın sıcak su sensöründe problem var anlama gelir. Sorun yalnız sensör ile ilgili da değildir. Sensör kablolarında kısa dönem ya da kopma durumlarında, borularda nemlenme olduğu durumlarda da bu sorunla karşılaşılır. Bu durumda kesinlikle uzman yardımı almak gerekir.

F3 Arıza Kodu Kalorifer sensörü problemi.

Çözüm Kalorifer sensöründe, sensör borularında nemlenme, sensör kablolarında problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda net tespit ve çözüm için uzman yardımı almanız şarttır.

F4 Arıza Kodu Alev algılanmıyor.

Çözüm Bu arıza durumu cihazın çalışmadığını belirtir. Çalışmama sebebi gaz yokluğu yada brülörde alev oluşmamasıdır.

F5 Arıza Kodu Hava akış problemidir.

Çözüm Ekranda bu hata kodu yer almış olduğu vakit aygıt atık gaz sisteminde problem çıkarıyor anlama gelir. Doğrusu oluşan bir aksaklığı belirtir. Bu durumda Aden kombinin çeşidine bağlı arıza durumları değişmiş olur. Hermetik kombilerde; fan, prosestat ya da anakartta arıza olabilir… Bacalı kombilerde ise; baca tıkalı, baca çekişi güçlü değil yada baca sensörü arızalı olabilir. Net teşhis ve çözüm için kesinlikle uzman yardımı almalısınız.

F6 Arıza Kodu Dış hava sensör arızası.

Çözüm Dış hava sensörü dışarıdaki ortama nazaran kombiyi çalıştırmakta olan sensördür. Aden kombide var ise arızalı bulunduğunu belirtir. Aden kombide dış hava sensörü yoksa problem elektrik aksamında olabilmektir. Tespit ve çözüm için kesinlikle servisi aramalısınız.

OC Arıza Kodu

Dış hava sensörünün olaya müdahale ettiğini belirtir. Bu bir arıza değildir.

CC Arıza Kodu

Dış hava sensörünün devreye girmediğini belirtir. Bu bir arıza değildir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x