Demirdöküm Adonis Kombi Arıza Kodları


Makalemizde sunacağımız bilgiler Demirdöküm Adonis B 24 Bacalı tip kombide karşılaşılan arıza kodları ve açıklamaları ile alakalıdır.

F01 Arıza Kodu Aşırı ısınma problemi.

Çözüm Döşem suyu sıcaklığının yada eşanjör bölgesindeki sıcaklığın 98°C nin üzerine çıktığını belirten hata kodudur.

F02 Arıza Kodu Kullanım suyu ısı sensör problemi.

Çözüm Kullanım suyu sensöründe ya da kablolarda hata bulunduğunu belirtir. Bu durumda direkt ekranda bu hata kodu belirir. Bu mesele yaşandığında kullanım suyu sıcaklığı direkt olarak döşem gidiş-dönüş sensörleri tarafınca denetim edilmeye adım atar. Cihaza müdahalede bulunmadan Demirdöküm Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F03 Arıza Kodu Döşem devresi gidiş sensör problemi.

Çözüm Döşem suyu sensöründe ya da kablolarda mesele olduğunda bu hata kodu ekranda belirmektedir. Bu durumda kombi kendini emniyete alır. Probleminin düzelmesi adına Demirdöküm Adonis Servisi ile görüşmelisiniz.

F04 Arıza Kodu Ateşleme-iyonizasyon problemi.

Çözüm Kombiye gelen gazın kesik olduğu durumda kombi kendini emniyete alır. Bu benzer biçimde durumlarda ilkin konut içinde gaz olduğundan ve Adonis kombiye gaz geldiğinden güvenli olunmalıdır. Gaz var ise kombi birkaç kez resetlenmelidir. Resetleme sonrasında da mesele devam etmekte ise; anakart, iyonizasyon ateşleme elektrodunda ve gaz valfinde mesele olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için servisi aramalısınız.

F05 Arıza Kodu Bacanın geri tepmesine karşı güvenlik problemi.

Çözüm Kısmi olarak da olsa bacada oluşan tıkanma ya da geri tepmelerde kombi davlumbazında yer edinen baca termostatı direkt devreye girer ve kombiyi emniyete alır. Cihazın bünyesinde olan baca sensörü bu durumda otomatik resetlenir. Baca tıkanık olursa da baca sensörü devreye girerek aleti durdurur, ekranda bu hata kodu belirir. Otomatik resetleme uygulaması sonrasında kombi bir süre kadar tekrardan devreye girmeye çalışacaktır. Devreye girmez de eğer mesele devam ederse Demirdöküm Servisi’ni aramalısınız.

F06 Arıza Kodu Döşem devresi dönüş sensör problemi.

Çözüm Döşem devresi dönüş sensöründe ya da kablo bağlantılarında mesele bulunduğunu belirtir. Bu durumda cihaza müdahale etmeden direkt Adonis Kombi Servisi’ni aramalısınız.

F07 Arıza Kodu Gaz valfi problemi.

Çözüm Adonis kombide gaz valfinde ya da gaz valfi devresinde mesele olduğunda bu hata kodu ile beraber RESET sembolü de yanmaya adım atar. Cihazın tekrardan devreye girmesi için resetleme işlemi yapmanız gerekmektedir. Problem düzelmez ise de Demirdöküm Adonis Kombi Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

F08 Arıza Kodu Döşem devresi gidiş sensöründe aşırı ısınma problemi.

Çözüm Döşem suyu sıcaklığının 95°C üzerine çıkması durumunda aygıt çalışmasını durdurur ve ekranda F08 hata kodu belirir. Bu durum karşısında aygıt kapatılmalı ve bir süre kadar soğutulmalıdır. Bir süre bekleme sonrasında tekrardan açıldığında arıza durumu devam etmekte ise kesinlikle servis yardımı almanız gerekir.

F10 Arıza Kodu Döşem devresi su tazyik problemi.

Çözüm Adonis model kombi tesisatındaki su basıncı düşük yada yüksek olduğunda bu mesele yaşanır. Bu durumda ekranda beliren bar değerine bakmalısınız. 1 bardan azca ise düşük, 2,5 bardan fazla ise yüksek bulunduğunu anlamalısınız. Tazyik düşük ise Adonis kombinin sağ alt tarafınca bulunan siyah doldurma musluğunu sola çevirerek 1,5 bar kadar su basmalısınız. Tazyik yüksek ise Adonis kombiye yakın kaloriferin havasını almalı basıncı düşürmelisiniz. Bu uygulamalardan sonrasında mesele düzelmez ise resetleme işlemi yapmalısınız. Resetleme sonrasında mesele düzelmezse yada işlemi yapamazsanız servis yardımı almanız gerekir.

F11 Arıza Kodu Sirkülasyon problemi.

Çözüm Döşem gidiş ile döşem dönüş suyu arasındaki ısı farkının 40°C olduğu durumlarda ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda döşem vanaları açık mı diye denetim edilmeli kalorifer vanalarının kapalı olmadığından güvenli olunmalıdır. Vanalar açık iken kombi gene de bu hata kodunu vermeye devam ediyor ise birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Arıza durumu gene de devam etmekte ise kesinlikle Demirdöküm Kombi Servisi ile görüşülmelidir.

F12 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi.

Çözüm Şebeke geriliminin 165 V ın altında düşmüş olduğu durumlarda ekranda beliren hata kodudur. Bu durumda aygıt otomatik resetlenecektir. Bu sebeple resetleme işlemi yapmanıza gerek kalmamıştır. Bir süre beklemelisiniz. Problem düzelmez ise muhtemelen elektronik kart düşük voltaj sebebi ile yanmış yada hasar görmüş olabilir. Elektronik kart onarım edildiğinde yada değişimi yapıldığında mesele çözümlenir. Yalnız arıza durumu tekrarlanmasın yada asla yaşanmasın diye “KOMBİ REGÜLATÖRÜ” kullanmalısınız.

F13 Arıza Kodu Döşem devresi sensörlerinde ısı farkı problemi.

Çözüm Döşem dönüş suyu ısısı, gidiş suyu ısısı arasındaki fark 7°C den fazla olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda cihaza kullanıcı olarak müdahale edemezsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan ise Demirdöküm Servisi ile görüşmektir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x