Demirdöküm Atron Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Atron H 24/H 28 model hermetik kombiler için geçerlidir.

F01 Arıza Kodu Aşırı ısınma problemi olarak bilinir.

Çözüm Döşem su sıcaklığı 98°C üzerine çıktığında yada eşanjör bölgesindeki sıcaklığın 125°C nin üzerine çıktığında ekranda bu hata kodu ile beraber reset sembolü yanıp söner

F02 Arıza Kodu Sıcak su ntc problemi.

Çözüm Bu durumda sıcak su alamazsınız yada su azca ısınır.

F03 Arıza Kodu Döşem devresi gidiş sensör problemi.

Çözüm Kalorifer ntc doğrusu sensöründe mesele olabileceğini, sensör kablolarında yada borularında sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

F04 Arıza Kodu İyonizasyon-ateşleme problemi.

Çözüm Gazın kesilmesi yada gazın gelmemesi durumlarında yaşanmış olan arıza durumudur.

F05 Arıza Kodu Hava akışı sağlanmıyor.

Çözüm Atron kombiler hermetiktir. Bu sebeple de hava akışı fan ile sağlanır. Fan dışarıdan temiz havayı alır, yanma sonrasında ortaya çıkan atık gazı dışarı gönderir. Fan, fanın bekçisi görevinde olan prosestat yada parçaların emek vermesi adına komut veren anakartta mesele olabilir. Baca yerinden çıkmış ise bu sebeple de mesele yaşanıyor olabilir. Bu durumda tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

F06 Arıza Kodu Döşem devresi dönüş suyu sensör problemi.

Çözüm Kaloriferler bu sorunda azca ısınabilir yada buz benzer biçimde olabilir.

F07 Arıza Kodu Gaz valfi problemi.

Çözüm Gaz valfinde yada gaz valfi devresinde mesele olduğu süre ekranda bu hata kodu belirir. Bu arıza durumunda ilkin kombiyi resetlemelisiniz. Ekranın altında yer edinen “reset” düğmesine bir kez basmalısınız. İşlem sonrasında arıza devam etmekte ise resetleme işlemini birkaç kez daha yeniden edebilirsiniz. Arıza durumu gene devam etmekte ise bu durumda gaz valfi yada elektronik kartta mesele olabileceği için net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

F08 Arıza Kodu Döşem devresi gidiş sensöründe aşırı ısınma problemi.

Çözüm Döşem suyu sıcaklığının 95°C üstünde bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda ilkin kalorifer vanalarını deneyin. Vanalar kapalı şekilde ise ne olursa olsun açın. Bir de konut içinde minimum 3 kaloriferin açık durumda olduğundan güvenli olun, kapalı ise ne olursa olsun açın. Mesele gene de devam ederse Atron kombiyi açma-kapama düğmesinden kapatın ve bir süre bekleyin. Bu şekilde suyun ısısının düşmesini elde etmiş olmuş olursunuz. Mesele gene de devam etmekte ise servis yardımı almanız gerekir.

F09 Arıza Kodu Prosestatta kısa dönem problemi

Çözüm Fanın çalışmamasına rağmen prosestat kontaklarının kapalı durumda bulunduğunu belirten arıza kodudur. Mesele; prosestat yada elektronik kart ile ilgili olabilir. Düşük ihtimalle fan da arızalı olabileceğinden ne olursa olsun probleminin yerinde görülmesi, tespit edilmesi ve çözümlenmesi gerekir. Bu konudaki yardımları almak suretiyle servisi aramanız gerekir.

F10 Arıza Kodu Döşem devresi su tazyik problemi.

Çözüm Döşem devresinde su tazyik problemi bulunduğunu belirten arıza kodudur. Doğrusu tazyik düşük yada yüksek olabilmektedir.

F11 Arıza Kodu Sirkülasyon problemi.

Çözüm Döşem gidiş-dönüş suyu sıcaklığı içinde 40°C ısı farkı olduğunda bu mesele yaşanır. Bu sorunda döşem vanalarının ve kalorifer vanalarının açık olduğundan güvenli olmalısınız. Vanalar kapalı durumda ise açık konuma çevirmeniz gerekir. Vanalar açık ve gene de bu mesele yaşanmakta ise sirkülasyon pompasında mesele olabileceği için servis yardımı almanız gerekir.

F12 Arıza Kodu Şebeke gerilimi 165 V altında.

Çözüm Doğrusu konuta ve kombiye gelen voltajın düşük bulunduğunu belirten arıza kodudur. Şebeke gerilimi 165 V üzerine çıktığında mesele çözümlenir. Bu yüzden bir süre beklemelisiniz. Resetleme işlemi yapmanıza gerek kalmamıştır zira aygıt otomatik resetlenecektir. Uzun süre beklediniz fakat mesele düzelmiyorsa eğer muhtemelen elektronik kart yanmış ya da arızalanmış olabilir. Bu durumda servisi arayarak elektronik kart tamiri yada değişimi yaptırmalısınız. Uygulama sonrasında probleminin yeniden etmemesi açısından ne olursa olsun kombi regülatörü kullanmalısınız.

F13 Arıza Kodu Döşem devresi sensörlerinde ısı farkı.

Çözüm Döşem dönüş suyu sıcaklığı gidiş suyu sıcaklığından 7°C kadar yüksek olursa ekranda bu hata kodu belirir. Cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan ne olursa olsun servis yardımı almalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x