Demirdöküm İsofast Arıza Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Demirdöküm İsofast HK 335 FE/BK 335 CE model hermetik ve bacalı kombilerde oluşan arıza kodları ve açıklamalarıdır.

F02 Arıza Kodu Hava akış problemi.

Çözüm İsofast kombiler hermetik ve bacalı olabileceği için hava akış sorununda arızalı parçalar cihazın çeşidine bakılırsa değişmektedir. İsofast hermetik model kombilerde hava akış problemi yaşanıyor ise; fan, anakart, prosestat şeklinde parçalarda problem olabilir. İsofast bacalı kombilerde hava akış problemi yaşanıyor ise; baca sensörü arızalı olabilir, baca çekmiyor yada tıkalı olabilir. Bu durumda aygıt arızadan 15 dakika sonrasında otomatik resetlenir. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Uzman yardımı almalısınız.

F03 Arıza Kodu Hava akış problemi tekrarı.

Çözüm Aygıt 2 saat 40 dakika içinde hava akış sorununu yeniden ettiğinde kısaca soruna herhangi bir müdahalede bulunulmadığında ekranda bu hata kodu belirir. Hava akış sorununda sıralanan parçalarda problem olabileceğinden işi uzmanına bırakmalı ve ne olursa olsun Demirdöküm Servisi yardımı almalısınız.

F04 Arıza Kodu Gaz yada alev hissedilemiyor.

Çözüm İsofast kombinin ateşleme yapamadığını belirten ve genel anlamda sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu arıza durumu ile karşılaştığınızda ilkin konutunuzda gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden güvenli olmanız gerekir. Bu sebeple de gaz vanalarını denetim edip açık olduğundan güvenli olmalısınız. Kapalı ise vanaları ne olursa olsun açmalısınız. Dairenizde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden eminseniz servis öncesi resetleme işlemi uygulamalısınız. Maksimum 3 kez resetleme işlemi uygulamalısınız. Arıza durumu gene de devam ediyor ise; gaz valfi, iyon ve ateşleme çubuğu (elektrotlar), elektronik kart arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için ne olursa olsun Demirdöküm Servisini aramalısınız.

F05 Arıza Kodu Aşırı ısınma problemi.

Çözüm Kombi tesisatında dolaşan suyun sıcaklığının yüksek bulunduğunu ve bu sebeple de limit termostatın araya girdiğini belirten arıza durumudur. Limit termostat güvenlik termostatı olarak da bilinir ve aşırı ısınma durumlarında aleti bloke ederek korumaya alır. Bu durumun yaşanılması birçok sebebe bağlıdır. Fakat öncesinde aygıt kalorifer konumunda çalışmakta ise kaloriferlerin açık olduğundan kısaca vanalarının açık durumda olduğundan güvenli olmalısınız. Kalorifer vanaları açık durumda ise kombiye reset atmalısınız. Resetleme sonrasında sorunda düzelme eğer olmazsa eğer ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız. Aşırı ısınma problemininin sebepleri içinde; ana eşanjördeki kireçlenmeye yada tıkanma durumu, üç yollu vana arızası, kalorifer filtresinde yada tesisatında tıkanma, pompada sıkışma, sensör ya da kart arızası şeklinde durumlar olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

F06 Arıza Kodu Kalorifer devresi sensörü arızası.

Çözüm Kalorifer sensör problemi olarak da adlandırdığımız bu arıza durumunda kalorifer sensörünün yanı sıra, sensör kablolarında ve borularında da problem olabilmektedir. Tespitin yapılması ve arızanın çözümlenmesi için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

F07 Arıza Kodu Sıcak su devresi sensörü arızası.

Çözüm Sıcak su sensör problemi olarak malum arıza kodudur. Bu durumda problem sıcak su sensöründe, sensör borularında yada kablolarında olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

F08 Arıza Kodu Termofast sensörü arızası.

Çözüm Bu arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalı yardım almalısınız. Sensörde, kablolarında yada borularda sorun olabilir.

F09 Arıza Kodu Su tazyik sensörü arızası.

Çözüm Kombide suyun basıncını ölçme görevinde olan su tazyik sensöründe problem bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bu problem yaşanıyor ise kombi suyun basıncını ölçemiyor ve bu sebeple de doğru bir ölçüm göstermiyor anlama gelir. Parça değişimi adına servisi aramalısınız.

F12 Arıza Kodu Gösterge kartı yada uzaktan kumanda panelinde problem.

Çözüm Kombinin ekran kartında problem bulunduğunu yada uzaktan kumanda panelinde arıza olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu şeklinde durumlarda cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalı ve yardım talep etmelisiniz.

F13 Arıza Kodu Anakart arızası.

Çözüm İsofast kombide bu şekilde bir sorunla karşılaştığınız süre aygıt emek verme yapmaz. Direkt bloke durumda olur. Probleminin çözümlenmedi amacı ile birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında da arıza durumu devam etmekte ise bu durumda başka bir müdahalede bulunmadan ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız. Problem anakart tamiri yada değişiklik uygulaması ile çözümlenecektir.

F14 Arıza Kodu Kalorifer çıkış sıcaklığı maksimum limit üstünde.

Çözüm Kalorifer çıkış sıcaklığının 95°C nin üzerine çıktığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda ilkin kalorifer vanalarını denetim etmelisiniz ve vanaların açık olduğundan güvenli olmalısınız. Daire içinde minimum 3 kalorifer vanası açık olsun ve kaloriferler kullanılır durumda olsun. Buna karşın problem yaşanıyor ise birkaç resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmadı ise bu durumda ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız. Birçok sebeple bu problem yaşanıyor olabilir ve sadece yerinde görülüp tespit yapılır ise net bilgiler sunularak ihtiyaç duyulan müdahale sağlanabilir.

F15 Arıza Kodu Steps motor problemi.

Çözüm Gaz mekanizması steps motorunda problem bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bölüme müdahale edilmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

F16 Arıza Kodu Gaz güvenlik valfi problemi.

Çözüm İsofast kombide bulunan gaz valfinin üstündeki güvenlik valfinde problem olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu sorunda teknik açıdan yardımları Demirdöküm Servisi ekiplerinden alabilirsiniz.

F17 Arıza Kodu Voltajın 170 V değerinden azca bulunduğunu belirtir.

Çözüm Düşük voltaj problemi olarak da adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda aygıt otomatik resetlenir. Bu yüzden herhangi bir müdahalede bulunmadan bir süre kadar voltajların düzelmesi beklenmelidir. Uzun süre bekleme sonucunda netice değişmiyorsa eğer bu durumda muhtemelen İsofast kombinin anakartı yanmış yada hasar görmüş olabilir. Bu durumda anakarta müdahale edildiğinde problem çözümlenir. Fakat probleminin tekrardan yeniden etme olasılığı da bulunmaktadır. Bu durum için ne olursa olsun kombi regülatörü kullanmalısınız.

F20 Arıza Kodu İletişim sorunudur.

Çözüm Elektronik kart ile ekran kartı içinde kontakt kopukluğu bulunduğunu yada kontakt sağlanamadığını belirten arıza kodudur. Arıza öncesinde ekran kartına müdahale edildi ise yanlış montaj sağlanmış olabilir. Herhangi bir müdahale söz mevzusu olmadı ise muhtemelen anakart arızalı olabilir. Net tespit ve çözüm için Demirdöküm Kombi Servisinden yardım almalısınız.

F21 Arıza Kodu Düşük su tazyik problemi.

Çözüm Döşem su basıncının düşük bulunduğunu ve tesisata su basılması icap ettiğini belirten arıza kodudur. Çoğunlukla karşılaşılabilir. Kombiye su basmanız gerekir. İsofast kombi altındaki mavi yada siyah doldurma musluğunu sola çevirerek ekrandaki hata kodu silinene kadar su basmalısınız. Ekrandaki hata kodu silindiğinde doldurma musluğunu kapatmayı ihmal etmeyin. Problem düzelecektir. İşlemi yapamadığınız yada yapmanıza rağmen probleminin devam etmiş olduğu durumlarda ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x