Demirdöküm Kalisto Arıza Kodları

Kalisto model kombilerin kendi içinde bacalı ve hermetik çeşitleri bulunmaktadır. Kalisto Bacalı kombi modelleri: BK D 220 – BK D 224 – BK D 230 dur. Kalisto Hermetik kombi modelleri: HK D 220 – HK D 224 – HK D 230 dur. Aşağıda sunacağımız bilgiler bu iki çeşit kombi arıza kodlarını kapsamaktadır. Kalisto model kombilerin kendi içinde  bir de Basic ve Digital modelleri yer alır. Arıza durumları da ona nazaran değişmektedir.

Kalisto Basic Model Arıza Kodları

30 Ledi Yanıp Sönüyor ise Döşem suyu sensör problemi.

Çözüm Kalorifer ntc si arızalı olabilir. Ntc kablolarında kopukluk, kısa dönem durumu yada ntc borularında nemlenme olabilir. Bu şeklinde durumlarsa tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

40 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kullanım suyu sensör problemi.

Çözüm Sıcak su ntc si arızalı olabilir. Ntc nin doğrusu sıra mesele kablolarla ilgili yada boru ile ilgili olabilir. Direkt sensör arızalı diyemeyiz. Net teşhis ve çözüm için ne olursa olsun servisi arayarak yardım almalısınız.

50 Ledi Yanıp Sönüyor ise Döşem su basıncı düşük.

Çözüm Kalisto Basic model ledli kombilerde 50 ledi yanıp söndüğünde tesisatta su olmadığını yada azaldığını anlayabilirsiniz. Panelin sol tarafındaki bar göstergesine bakın. 1 barın altını gösterdiğini anlayabileceksiniz. Bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan şey basıncı yükseltmektir. Kalisto kombinin sol alt tarafındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirerek açmalı, bar göstergesini takip ederek 1,5 bar değerine vardığında sağa çevirerek kapatmalısınız. Bu sayede su basma işlemi tamamlanır ve mesele çözümlenir. Problem çözümlenmez de devam ederse resetleme (açma-kapama) işlemi yapabilirsiniz. İşlemi yapamasanız yada yapmanıza karşın mesele düzelmezse servisi arayabilirsiniz.

60 Ledi Yanıp Sönüyor ise Hava akış problemi.

Çözüm Bu arıza durumunda Kalisto model kombinin çeşidi önemlidir. Doğrusu bacalı mı yoksa hermetik mi? sorusunun yanıtını bilmek gerekir. Arızalı parçalar çeşidine nazaran değişim göstermektedir. Size her iki kombide de mevcut arızalı parçalar hakkında detayları sunalım. Bacalı Kalisto kombilerde; baca sensöründe mesele olabilir, baca tıkalı olabilir ya da baca çekmiyor olabilir. Bu şeklinde durumlarda uzman yardımı gerekir. Hermetik Kalisto kombilerde; prosestat, fan ya da anakartta mesele olabilir. Bu durumda tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

70 Ledi Yanıp Sönüyor ise Aşırı ısınma problemi.

Çözüm Kalisto kombiniz kış modunda ise kalorifer vanalarını deneyin. Kapalı şekilde ise ne olursa olsun açın. Problem düzelmezse ya da aygıt yaz konumunda ise resetleme (açma-kapama) işlemi uygulayın. İşlemlerden sonrasında mesele düzelmez ise; üç yollu vana arızalı olabilir, ana eşanjörde kireç yada tıkanma olabilir, pompa sıkışmış olabilir, döşem tıkalı yada kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Net tespit ve çözüm için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Gaz beslemesi problemi.

Çözüm Doğrusu ateşleme problemi olarak adlandırabiliriz. Bu şeklinde durumlarda ilkin konutunuzda gaz olduğundan ve Kalisto model kombinize gaz geldiğinden güvenli olmalısınız. Dairenizde gaz var ise kombi tarafındaki gaz vanasını deneyin, kapalı ise açın. Gaz olduğundan eminseniz eğer resetleme işlemi doğrusu kombiyi kapatıp açma işlemi uygulayın. Uygulama sonrasında netice değişmiyorsa eğer; elektrotlarda (iyonizasyon-ateşleme), gaz valfinde yada elektronik kartta mesele olabilir. Tespit ve çözüm için önerimiz Demirdöküm Servisi’ni aramanızdır.

Kalisto Digital Model Arıza Kodları

F1 Arızası Aşırı ısınma güvenlik termostat problemi

Çözüm Kalisto kombi ekranında beliren bu hata kodunda kombide aşırı ısınma durumu söz mevzusudur.

F2 Arızası Kullanım suyu sensör problemi

Çözüm Demirdöküm Kalisto kombide mevcut olan bu hata kodunda sıcak su kullanımınız sınırlanır. Doğrusu kullanım sağlayamazsınız. Kullanım suyu sensöründe bir öteki deyiş ile ntc sensörde mesele var anlama gelir. Sensör kablolarında kopukluk, kısa dönem durumlarında yada borularda nemlenme olduğunda da bu mesele yaşanabilmektedir. Bu şeklinde durumlar sebebi ile uzman yardımı alın önerisinde bulunabiliriz.

F3 Arızası Döşem suyu sensör problemi

Çözüm Bu arıza kodu kalorifer suyu sensöründe bir mesele bulunduğunu belirtir. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda kaloriferlerin emek vermesi durur yada kaloriferler beklenen sıcaklıkta ısıtma yapmaz. Kalorifer sensörü olarak da adlandırdığımız ntc de mesele olabilir, ntc kablolarındaki kopukluk ve kısa dönem durumlarında, borularında nemlenme durumlarında da bu mesele yaşanabilir. Net teşhis ve müdahale için servisi aramalı yardım almalısınız.

F4 Arızası  İyonizasyon-ateşleme problemi

Çözüm Kalisto kombilerde karşınıza sıkça çıkabilen arıza durumlarından biridir. Ateşleme sistemi problemi yada gaz yokluğu problemi olarak da adlandırılabilir. Bu arıza kodu ile karşılaştığınız süre ilk olarak dairenizde gaz olduğundan güvenli olmak adına gaz vanalarını deneyin. Ocağınız doğalgazlı ise ocağınızı çalıştırmayı deneyin. Dairenizde gaz yoksa doğalgaz dağıtım şirketinden yardım alın. Dairenizde doğalgaz var ise kombinizi resetleyin. En fazla 3 resetleme işleminden sonrasında da mesele düzelmez ise servis yardımı almanız gerekir. Bu şeklinde arıza durumlarında; iyonizasyon ateşleme elektrodunda, anakartta yada gaz valfinde mesele olabilmektedir. Tespit icra eden uzman Demirdöküm Servisi ekibi ihtiyaç duyulan müdahaleyi de yerinde yapmış olacaktır.

F5 Arızası Atık gaz sensör problemi

Çözüm Bu arıza durumunda Kalisto model kombinin çeşidi önemlidir. Kalisto bacalı kombilerde F5 Arızasının sebepleri: bacanın tıkalı olması, çekmemesi yada baca sensöründe arıza olmasıdır. Kalisto hermetik kombilerde F5 Arızasının sebepleri: elektronik kart, fan yada prosestat şeklinde parçalarda mesele olmasıdır. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapabileceğiniz işlem bulunmamaktadır. Net teşhis ve müdahale için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

F6 Arızası Dış hava sensör bağlantı problemi

Çözüm Dış hava sensörü dış ortama takılarak dış ortam sıcaklığına nazaran kombiyi çalıştıran bir parçadır. Her kombide yer almaz. Kombide dış hava sensörü var ise eğer bağlantısında mesele var anlama gelir. Kombide dış hava sensörü yoksa ve olmamasına rağmen bu mesele yaşanılmakta ise bu durumda elektrik sisteminde bir mesele var anlama gelir. Net tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

F7 Arızası Döşem su basıncı problemi

Çözüm Kalisto kombinin döşem su basıncının düşük yada yüksek bulunduğunu belirten arıza kodudur. Panelin solunda yer edinen bar göstergesine bakın bu sayede basıncın düşük yada yüksek bulunduğunu anlayabilir ona nazaran bir uygulama yapabilirsiniz. Kalisto kombi basıncını yükseltmek için kombinin sol alt kısmında monteli durumda olan siyah doldurma musluğunu sola çevirerek açmalısınız. Açtığınız süre tazyik kıymeti terfi edecektir ve 1,5 değerine gelecektir. Bu kıymet ideal su tazyik konumudur. Bu değere kadar su basın ve doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı ihmal etmeyin. Bu uygulama sonrasında mesele düzelecektir. Düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapın. Problem gene de düzelmezse yada işlemi yapamadıysanız eğer ne olursa olsun Demirdöküm Servisi yardımı alın. Kalisto kombi basıncını düşürmek için kombiye en yakın kaloriferin havasını alın. Hava alma kısmı açın ve su alın. Su aldıkça bir taraftan da bar göstergesini takip edin. Tazyik 1 ile 2 barın ortasını gösterdiğinde işlemi sonlandırın. Bu şekilde problemi çözümlemiş olacaksınız.

OC Arızası 

Dış hava sensörünün araya girdiğini gösterir. Bu bir arıza durumu olmamaktadır. Bilgilendirmedir.

CC Arızası 

Dış hava sensörünün devrede olmadığını gösterir. Bu bir arıza durumu olmamaktadır. Kombi enerjisi kesilip tekrardan verildiğinde bu uyarı kodu ekranda belirir. Bir süre sonrasında silinecektir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x