Demirdöküm Nepto Arıza Kodları

Demirdöküm Nepto HK T 224 – HK T 228 model kombilerde yaşanılan arıza kodları ve anlamları aşağıdaki metinde sunulmuştur.

F01 Arızası Aşırı ısınma problemi

Çözüm Nepto kombide döşem suyu sıcaklığının yüksek bulunduğunu belirten arıza kodudur.

F02 Arızası Kullanım suyu sensör problemi

Çözüm Kullanım suyu sensöründe arıza bulunduğunu belirten uyarı kodudur. Döşem gidiş-dönüş sensörleri Nepto kombide kullanım suyu ihtiyacını karşılar. Bu problem yaşandığında sensör arızalıdır diyebiliriz. Sensör arızasının yanı sıra kablolarda kopma-kısa dönem, borularda nemlenme benzer biçimde durumlar olabilir. Teşhis ve müdahale için servisi aramalısınız.

F03 Arızası Döşem devresi gidiş sensörü problemi

Çözüm Döşem suyu gidiş sensöründe problem bulunduğunu ya da kablo bağlantılarında hata bulunduğunu belirtir. Arızanın net teşhisi ve müdahalesi adına servisi arayarak yardım talep etmeniz gerekmektedir.

F04 Arızası İyonizasyon ve ateşleme problemi

Çözüm Bu benzer biçimde problemler gaz yokluğu sebebi ile yaşanmaktadır. Bu durumda ilk olarak konutunuzda gaz olup olmadığına bakın. Gaz vanaları kapalı ise açın. Daha sonrasında resetleme işlemi yapın. Resetleme işleminden sonrasında problem düzelmez ise servis yardımı alınmalıdır. Ateşleme sorunlarında; anakart, gaz valfi, iyonizasyon ateşleme elektrodunda problem olabilmektedir. Sıkça karşılaşılan bu sorunda uzman yardımı almak gerekmektedir.

F05 Arızası Hava akış anahtarı problemi

Çözüm Nepto kombide hava akış anahtarı problemi genel anlamda prosestat problemi olarak bilinmektedir. Yalnız bir tek prosestat problemi anlamına gelmez. Hermetik Nepto kombilerde prosestatın yanı sıra fan ya da anakartta problem olabilmektedir. Bacalı kombilerde ise baca sensörü arızalı olabilir yada baca tıkalı olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.

F06 Arızası Döşem devresi dönüş sensör problemi

Çözüm Nepto kombide döşem suyu dönüş sensöründe problem bulunduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu durumda sensör arızalı olabilir. Bunun yanı sıra kablo bağlantılarında problem olabilir. Probleminin çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekir.

F07 Arızası Gaz valfi geri besleme problemi

Çözüm Nepto kombide kablo problemi ya da değişik etmenler sebebi ile anakartın gaz geri beslemesinde problem olup sinyalin ulaşmadığını belirtir. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına Demirdöküm Servisi’ni aramanız gerekir.

F08 Arızası Döşem devresi gidiş sensöründe aşırı ısınma problemi

Çözüm Nepto kombide döşem devresi gidiş sensörünün ölçümü 91°C nin üzerine çıkmış olduğu süre bu hata kodu ekranda belirir. Bu durumda kullanıcı olarak aleti bir tek resetleyebilirsiniz. Arıza çözümlenmez de problem devam ederse Demirdöküm Servisi’ni arayarak yardım almanız gerekir.

F09 Arızası Hava akış anahtarı kapalı problemi

Çözüm Nepto kombinin çalışmaya başlamasının derhal sonrasında prosestatın kontaklarını kapatması ya da emek verme esnasında prosestat kontrolü esnasında fanın duruyor olmasına karşın prosestatın kontaklarının gene de kapalı durumda olması sonucunda meydana gelen bir hata kodudur. Bu durum bir tek prosestat ile ilgili olmayabilir. Anakart yada fan motorunda da problem olabilir. Tespit ve müdahale için servisi aramanız gerekmektedir.

F10 Arızası Döşem su basıncı problemi

Çözüm Döşem su basıncının yüksek yada düşük bulunduğunu belirtir. Bar göstergesine bakarak basıncın hangi seviyede bulunduğunu görebilir ve ona bakılırsa müdahalede bulunabilirsiniz. Tazyik düşük ise Nepto kombinin sağ alt köşesinde yer edinen mavi doldurma musluğu ile su basmalısınız. Yüksek ise en yakın petek havasını alarak basıncı düşürmelisinizSonrasında problem düzelecektir. Sorunda düzelme eğer olmazsa resetleme işlemi yapabilirsiniz. Gene de problem devam etmekte ise bu durumda servis yardımı almanız gerekmektedir.

F11 Arızası Sirkülasyon problemi

Çözüm Döşem gidiş ve döşem dönüş suyu içinde 40°C ısı farkı olduğu süre ekranda F11 arıza kodu belirir. Kullanıcı olarak döşem vanaları ve petek vanaları açık mı diye denetim etmelisiniz. Kapalı ise açmalısınız. Açmanıza karşın problem gene de devam eder ise Demirdöküm Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

F12 Arızası Düşük voltaj problemi

Çözüm Şebeke gerilimi 165 V dan azca olduğu süre Nepto kombi ekranında bu hata kodu belirmektedir. Aygıt otomatik resetlenecektir. Şebeke voltajının düzelmesini beklemeniz gerekmektedir. Bir süre kadar bu şekilde bekleyin. Uzun süre beklemenize karşın düzelme durumu olmaz ise düşük voltaj sebebi ile Nepto kombide problem meydana gelmiş olabilir. Bu benzer biçimde durumlarda genel anlamda elektronik kart yanmış yada hasar görmüş oluyor. Gene de net teşhis için servis yardımı almanız gerekmektedir. Bu problemi bir kez daha yaşamamak adına yada asla yaşamamak adına KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanabilirsiniz.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x