Demirdöküm Neva Hata Kodları

Makalemizde yer verdiğimiz bilgiler Neva HK 24 – Neva HK 28 model kombilerde geçerlidir.

F01 Arızası Aşırı ısınma problemi

Çözüm Döşem su sıcaklığının 98° üstüne çıktığını belirten bir arıza kodudur. Aygıt bu durumda bloke olur ve çalışmaz. Ekranda da F01 Arızasının yanı sıra “reset” yazısı da yer alır.

F02 Arızası Kullanım suyu sensör problemi

Çözüm Demirdöküm Neva kombide bu hata kodu yer almış olduğu süre kombiden sıcak su alamazsınız. Kombide sıcak su için vazife alan parçalardan önde gelen sensörün arızalı bulunduğunu özetleyen hata kodudur. Parça değişiklik işlemi gerekebilir. Sensör kablolarında kopma-kısa dönem durumu yada borularda nemlenme durumu söz mevzusu olabilir. Bu sebeple de yardımları Neva Servisi’nden almalısınız.

F03 Arızası Döşem devresi gidiş sensör problemi

Çözüm Neva kombi içinde bulunan kaloriferler için çalışmakta olan sensörde problem olduğu süre Neva kombide bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durum karşısında peteklerinizde ısınma durumu olmaz yada azca ısıtır. Genel anlamda kış aylarında karşılaşılan bir arıza kodudur. Kalorifer sensörünün yanı sıra, kablolarda kısa devre-kopma, borularda nemlenme olduğunda da bu problem yaşanabilir. Bu şeklinde durumlarda uzman yardımı almanız gerekir.

F04 Arızası İyonizasyon-ateşleme problemi

Çözüm Neva kombide ateşleme yada alev algılamama problemi olduğunda ekranda bu hata kodu ile beraber “reset” yazısı da belirir. Bu durumda ilkin dairenizde gaz olup olmadığına bakmalı ve gaz olduğundan güvenilir olmalısınız. Daha sonrasında Neva kombiyi maksimum 3 kez resetlemelisiniz. Bu uygulamalardan sonrasında da netice aynı ise ateşleme sisteminde problem var anlama gelir. Bu durumda; elektronik kart, gaz armatörü, iyonizasyon ateşleme elektrodu şeklinde parçalarda problem olabilir. Servis yardımı almanız gerekmektedir. uzman Demirdöküm Servisi ile görüşebilirsiniz.

F05 Arızası Hava akış problemi

Çözüm Neva model kombilerde prosestat problemi olarak da adlandırabileceğimiz arıza kodudur. Yalnız hava akış sorunlarında tek sebep prosestat değildir. Bu parçanın yanı sıra anakart yada fan şeklinde parçalarda da problem olabilmektedir. Arıza durumu yerinde görülür ve yerinde tespit yapılır ise probleminin sebebi bulunur ve ihtiyaç duyulan çözümleme yapılarak problem giderilir.

F06 Arızası Döşem devresi dönüş sensör problemi

Çözüm Döşem dönüş sensöründe, kablolarda yada sensör borularında problem olduğunda ekranda bu hata kodu yer alır. Bu arıza durumunda teknik açıdan tespitlerin yerinde yapılması gerekir. Demirdöküm Servisi’nden yardım almalısınız.

F07 Arızası Gaz valfi geri besleme problemi

Çözüm Gaz valfi geri besleme problemi yaşandığında cihazda genel anlamda ateşleme problemi yaşanır. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak aleti resetlemelisiniz. Ekranda “reset” yazısı da belirecektir. Resetleme işleminden sonrasında da problem düzelmez ise servis yardımı almalısınız.

F08 Arızası Gidiş suyu sensöründe aşırı ısı problemi

Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensör sıcaklığının 95° üstüne çıktığını belirten arıza kodudur. Bir süre kadar beklemeli sorunda düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapılmalıdır. Gene de netice alınamıyor ise servis yardımı alınmalıdır.

F09 Arızası Hava akış anahtarı kısa dönem problemi anlama gelir.

Çözüm Neva kombinin çalışmaya başlamasından sonrasında hava akış anahtarının kapalı olması yada anakart ile hava akış anahtarı arasındaki kablolarda kısa dönem durumu olması halinde ekranda bu hata kodu yer alır. Müdahale ve çözüm için ne olursa olsun servis yardımı almalısınız.

F10 Arızası Döşem devresi su tazyik problemi

Çözüm Neva model kombilerde düşük yada yüksek su tazyik sorunlarında ekranda beliren hata kodudur.

F11 Arızası Sirkülasyon problemi

Çözüm Döşem gidiş ve döşem dönüş sıcaklığı arasındaki ısı farkının 40°C bulunduğunu belirtir. Bu arıza durumunda döşem vanalarının açık olduğundan ve petek vanalarının açık olduğundan güvenilir olunmalıdır. Ihtiyaç duyulan kontrollerden sonrasında da netice değişmiyorsa birkaç resetleme işlemi yapılmalı. Gene de netice aynı ise ne olursa olsun uzman Demirdöküm Servisi’nden yardım alınmalıdır.

F12 Arızası Düşük voltaj problemi

Çözüm Neva model kombiye gelen voltajın 165 V ın altında bulunduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda bir süre kadar voltajın düzelmesini beklemelisiniz. Aygıt bu aşamada otomatik resetlenecektir. Uzun süre bekleme sonucunda netice değişmiyorsa eğer bu durumda Demirdöküm Servisi yardımı alınmalıdır. Neva kombilerde düşük voltaj sorununda genel anlamda anakart arızası ile karşılaşılmaktadır. Anakart voltaj sebebi ile yanmış yada hasar görmüş olabilir. Anakarta müdahale edilerek problem çözümlenir fakat voltaj sebebi ile aynı problem yeniden edeceğinden KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanmanız tavsiye edilir. Aksi halde tekrardan voltaj problemi yaşandığında müdahale edilen anakart garantiye girmez ve çözüm için tekrardan ücret ödemek durumunda kalırsınız.

F13 Arızası Döşem devresi sensörleri ters yada takılmamış

Çözüm 20 saniye süresince döşem dönüş suyu sıcaklığı, gidiş suyu sıcaklığından 7°C kadar fazla olursa ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda döşem devresindeki sensörler ya ters bağlanmıştır ya da takılmamıştır. Çözüm için ne olursa olsun uzman yardımı almalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x