Demirdöküm Nitromix Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Demirdöküm Nitromix P 24 – P28 – P 35 model kombilerde karşılaşılan arıza kodları ve anlamlarını içermektedir.

F00/F10 Arıza Kodu Gidiş suyu sensör hatası.

Çözüm Gidiş suyu sensörü arızalı olduğunda yada kabloları yerinden çıktığında bu mesele yaşanabilmektedir. Tespit ve müdahale için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

F01/F11 Arıza Kodu Dönüş suyu sensör hatası.

Çözüm Dönüş suyu sensöründe arıza olduğunda yada kabloları yerinden çıktığında bu problemle karşılaşabilirsiniz. Bu arıza durumunda işi uzmanına bırakarak servis yardımı almalısınız.

F20 Arıza Kodu Aşırı ısınma hatası.

Çözüm Kombide bulunan sensörlerin yüksek sıcaklığa eriştiğini belirten hata kodudur. Bu durumda ilkin aygıt petek konumunda ise petek vanalarını deneyin. Vanaların kapalı olmadığından, açık olduğundan güvenli olun. Minimum 3 petek vanası ne olursa olsun açık olsun. Buna karşın mesele devam ederse eğer resetleme işlemi uygulayın. Maksimum 3 resetleme sonrasında da mesele devam ediyor ise; pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş yada tıkanmış olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir yada kalorifer tesisatı tıkalı olabilir. Net tespit ve çözüm için ne olursa olsun Demirdöküm Servisi’nden yardım almalısınız.

F22 Arıza Kodu Döşem su tazyik hatası.

Çözüm Tesisatta bulunan suyun 1 bardan daha azca bulunduğunu gösteren hata kodudur. Nitromix kombinin sağ alt tarafında bulunan mavi doldurma musluğunu sola çevirmeniz sisteme 1,5 bar kadar su basmanız gerekir. Musluğu çevirdiğiniz an kombiden su sesi gelir ve basınçta ilerleme olur. Ekranda beliren bar kıymetini takip edin. İdeal basınca ulaşmış olduğu vakit doldurma musluğunu ne olursa olsun sağa çevirerek kapatın. Bu sayede mesele çözümlenmiş olur. Düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapabilirsiniz. Gene de netice alamazsanız yada işlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.

F23 Arıza Kodu Maksimum ısı farkı hatası.

Çözüm Tesisattaki sirkülasyon hızının ya fazlaca fazla ya da asla olmadığını bildiren hata kodudur. Bu durumda döşem ve kalorifer vanalarına bakarak kapalı ise vanaları açmalısınız. Problem devam ederse de ne olursa olsun Demirdöküm Servisi’ni aramalısınız.

F26 Arıza Kodu Gaz valfi hatası.

Çözüm Kombide gaz valfinin yerinden çıkmış bulunduğunu ya da arızalı bulunduğunu bildiren hata kodudur. Kullanıcı olarak cihaza müdahale edemezsiniz. Yardım için Demirdöküm Nitromix Servisi’ni aramalısınız.

F27 Arıza Kodu Alev idrak etme hatası.

Çözüm Nitromix kombide bu hata kodu var ise iyonizasyon elektrodu arızalı anlamına gelir. Bu şeklinde durumlarda mesele elektronik kartı ile ilgili da olabilir. Bu arıza durumunda teknik açıdan servis müdahalesi gerekmektedir.

F28 Arıza Kodu Gaz besleme (gaz yokluğu) problemi.

Çözüm Bu durumda ilkin dairenizdeki gazı deneyin. Gaz kontrolü yapın ve konutunuzda gaz olduğundan güvenli olun. Gaz vanaları kapalı ise ne olursa olsun açın. Konutunuzda gaz yoksa eğer doğalgaz dağıtım şirketinden data ve yardımları alın. Dairenizde gaz olmasına rağmen gene de aygıt bu problemi yaşattırıyor ise resetleme işlemi uygulayın. 3 resetleme sonrasında mesele hala devam etmekte ise servisi arayın. İyonizasyon ateşleme elektrodunda, elektronik kartta yada gaz valfinde mesele olabilir.

F29 Arıza Kodu İyonizasyon hatası.

Çözüm Cihazın emek verme esnasında gaz beslemesinin kesildiğini belirten arıza kodudur. Alev algılanmıyor anlamına gelir. Bu durumda servis öncesi cihaza reset atın. Düzelme olmaz ise; gaz valfinde, anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Servisi arayarak tespit ve çözüm ile alakalı yardımları alabilirsiniz.

F32 Arıza Kodu Hatalı hava tazyik problemi.

Çözüm Kombide donma korumasında fan hızında bir mesele bulunduğunu belirten hata kodudur. Hatalı hava basıncı olduğundan aygıt muhtemelen emek verme yapmayacak bloke olacaktır. Fan, anakart şeklinde parçalarda mesele olabilmektedir. Net teşhis ve müdahale için servisi aramalısınız.

F49 Arıza Kodu Voltaj hatası.

Çözüm Iletişim bağlantı problemi bulunduğunu bildiren hata kodudur. Şu demek oluyor ki konutunuza gelen yada kombinize gelen voltaj düşük ya da yüksek olabilir. Bu durum bir süre sonrasında düzelebilir. Bu yüzden bir süre beklemelisiniz. Bir süre bekleme sonrasında sorunda düzelme durumu olmaz ise servis yardımı alınmalıdır. Bu şeklinde durumlarda olası mesele elektronik kart ile ilgili olmaktadır. Elektronik kart voltaj sebebi ile yanmış yada hasar görmüş olabilir. Bu durumda elektronik kart tamiri ya da değişimi ile mesele çözümlenir. Yalnız probleminin yeniden etmemesi amacı ile ne olursa olsun kombi regülatörü kullanmalısınız.

F61/F62/F63/F64/F65/F67 Arıza Kodu Ana kart hatası.

Çözüm Kombide ana kart problemi bulunduğunu belirten hata kodlarıdır. F62 arıza kodunda mesele gaz valfiyle de ilgili olabilmektedir. F65 arıza kodunda anakart devresinde aşırı ısınma problemi görülebilir. F67 arıza kodunda ise alev idrak etme durumu sebebi ile elektronik kart problemi olabilir. Net tespit ve müdahale için bu şeklinde durumlarda ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

F68 Arıza Kodu Alev sinyali dalgalanması.

Çözüm Kombide alev idrak etme problemi bulunduğunu belirten hata kodudur. Bu duruma genel anlamda karşımıza arızalı olarak çıkan parça elektronik karttır. Net tespit ve çözüm için ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

F70 Arıza Kodu Kartlar içinde uyumsuzluk hatası.

Çözüm Kombide bulunan ana kart ve ara yüz kartının birbirine tanımlanmamış bulunduğunu belirten hata kodudur. Bu duruma servis müdahale edeceği için Demirdöküm Servisi’ni aramalısınız. Evvelde kartlardan birine müdahale edildi ise yanlış bağlantı olabilir. Müdahale olmadı ise mesele elektronik kart ile ilgili olabilir.

F71 Arıza Kodu Su akış sensör hatası.

Çözüm Kombide su akış sensörü kablosunun yerinden çıkmış olabileceğini ya da sensörde mesele bulunduğunu bildiren hata kodudur. Bu durumda cihaza uzman servis tarafınca müdahale edilmelidir.

F72/F84/F85 Arıza Kodu Kalıcı maksimum ısı farkı hatası.

Çözüm Bu mesele kombide gidiş dönüş sensörünün aynı sıcaklığı okuduğunu belirtir. Bu durumda kullanıcı olarak Demirdöküm Kombi Servisi telefonunu aramanız gerekir.

F73/F74 Arıza Kodu Tazyik sensör hatası.

Çözüm Bu hata kodlarından biri ekranda belirdiğinde sensörün kısa dönem yaparak arızalandığını ya da kablosunun yerinden çıktığını söyleyebiliriz. Bu duruma sadece Nitromix Servisi müdahale edebilir. Servis yardımı almalısınız.

F76 Arıza Kodu Termal sigorta hatası.

Çözüm Nitromix kombide aşısı ısınma sigortasının yerinden çıktığını ya da eşanjörde aşırı ısınmanın meydana geldiğini belirten hata kodudur. Probleminin çözümlenmesi adına ilkin aleti resetlemelisiniz. Arıza durumu devam etmekte ise Nitromix Servis’ini aramanız gerekmektedir.

F77 Arıza Kodu Gaz valfi motor hatası.

Çözüm Bu kod ekranda belirdiğinde ilkin Nitromix kombiyi birkaç kez resetleyin. Netice alamadığınız durumda ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

F83 Arıza Kodu Brülör devreye girmiş olduğu halde ısı yükselmiyor.

Çözüm Bu durumda ilkin su basıncını deneyin. Döşem suyu tamamlanmamış olabilir. Tazyik düşük ise su basma işlemi uygulayın. Tazyik düzgüsel değerde ise sensörlerin okumuş olduğu ısı farkının emek verme koşullarına uygun olmadığını belirtir. Bu durumda aleti resetlemeli, mesele devam ediyor ise uzman desteği almalısınız.

F86 Arıza Kodu Yerden ısıtma kontak hatası.

Çözüm Cihazın bu uygulamayı sağlamadığı belirten hata kodudur. Arıza tespiti ve müdahale için Demirdöküm Servisi’nden yardım almalısınız.

Err Arıza Kodu Kullanıcı ara yüz hatası.

Çözüm Kullanıcı ara yüz kartında iletişim problemi bulunduğunu belirten hata kodudur. Ilk olarak kombiyi resetleyin, netice alamadığınız her durumda Demirdöküm Servisi’ni arayarak yardım alabilirsiniz.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x