Demirdöküm Nitron Arıza Kodları

Makalemizde sunduğumuz bilgiler Demirdöküm Nitron HK F 224/ HK F 230 model hermetik kombiler için geçerlidir.

F1 Arıza Kodu Limit termostat problemi.

Çözüm Kombi sıcaklığının yükselmesi sebebi ile limit termostatın araya girdiğini aleti emniyete aldığını belirtir.

F2 Arıza Kodu Kullanım suyu ntc problemi.

Çözüm Sıcak su sensörü arızasında, sensör bağlantılarında kopukluk yada kısa dönem olduğunda ya da sensör borularında nemlenme olduğunda bu mesele yaşanır. Bu şeklinde arıza durumlarında net teşhis ve müdahale için servis aranmalı yardım talep edilmelidir.

F3 Arıza Kodu Döşem suyu ntc problemi.

Çözüm Kalorifer sensörü arızalandığında, sensörün bağlantılarında yada borularında mesele olduğunda bu sorun ile karşılaşılabilir. Bu durumda net teşhis ve müdahale için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

F4 Arıza Kodu Ateşleme problemi.

Çözüm Karşımıza sıkça çıkan bu arıza durumunda ekranda “RESET” ve anahtar sembolü de belirir. Cihazın ateşleme yapmadığını belirten bir arıza kodudur. Bu durumda ilkin konutta gaz olduğundan ve kombiye gaz geldiğinden güvenli olunmalıdır. Gaz girişlerinde mesele yoksa kombi resetlenmelidir. Maksimum 3 reset uygulamasından sonrasında da mesele devam etmekte ise ne olursa olsun servis yardımı alınmalıdır. Ateşleme problemininin yaşanmasındaki olası sebepler; elektronik kart, gaz valfi, iyonizasyon ateşleme elektrodu arızasıdır. Hangi parça ya da parçalarda mesele bulunduğunu sadece uzman servis ekibi yerinde görerek size bildirebilir ve onayınız ile lüzumlu müdahale sağlanabilir. Ne olursa olsun uzman yardımı almalısınız.

F5 Arıza Kodu Atık gaz sistem problemi.

Çözüm Hava akışı problemi bulunduğunu belirten hata kodudur. Nitron model kombiler hermetik olduğundan atık gaz ve temiz hava alışverişini fan ve dışarı uzanan hava akım borusu ile sağlar. Fan, prosestat ve elektronik kart arızalı olduğunda bu mesele yaşanır. Bu parçaların hangisinde mesele bulunduğunu bulmak için uzman servis ekiplerinin arızayı yerinde görmesi gerekir. Müdahale de arızalı parçanın arıza durumuna bağlı değişmektedir.

F6 Arıza Kodu Dış hava sensör problemi.

Çözüm Nitron kombilerin her birinde dış hava sensörü bulunmamaktadır. Dış hava sensörü dışarı monte edilen ve dış ortamın ısısına nazaran kombiyi çalıştırmakta olan bir sensördür. Nitron model kombinizde var ise arızalı bulunduğunu belirtir, yoksa da elektrik aksağında mesele olabilmektedir. Net tespit ve müdahale için ne olursa olsun servisi aramalısınız.

F7 Arıza Kodu Hava akış sensörü bağlantı problemi.

Çözüm Nitron kombilerde hava akış sensörü prosestattır. Prosestat bağlantılarında mesele olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Parçada mesele da olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için ne olursa olsun Demirdöküm Servisi ile görüşmelisiniz.

F8 Arıza Kodu Fan hareketi yok.

Çözüm Nitron kombilerde hava akışı fan ile sağlanmaktadır. Fanın hareketsiz kalmış olduğu durumlarda ekranda bu mesele yaşanır. Bu durum fan ile yada elektronik kart ile ilgili olabilir. Bu durumda tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

F9 Arıza Kodu Kablolama problemi.

Çözüm Prosetat kablosu köprülenmemiş ise ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda çözüm odaklı yardımları almak suretiyle servisi aramalısınız.

F10 Arıza Kodu Kalorifer tesisatı su tazyik problemi.

Çözüm Nitron kombi su basıncının düşük yada yüksek bulunduğunu belirten arıza kodudur. Ekranda F10 arıza kodu ile beraber anahtar sembolü belirir ise bu basıncın düşük bulunduğunu, ekranda F10 arıza kodu ile beraber anahtar sembolü yanıp söndüğünde basıncın yüksek bulunduğunu anlayabilirsiniz. Tazyik yüksek ise en yakın kalorifer havasını alın ve yüksek basıncı düşürmelisiniz Mesele işlemler sonrasında düzelmez ise resetleme işlemi yapın. İşlemleri yapamadığınız durumda yada probleminin düzelmediği durumda servis yardımı almalısınız.

F11 Arıza Kodu Sirkülasyon problemi.

Çözüm Nitron model kombide devir daim doğrusu sirkülasyon sağlama görevinde olan pompada arıza bulunduğunu belirtir. Su dolaşımı olmadığı için bu arıza durumu yaşanır. Aygıt petek konumunda ise petek vanalarının açık olduğundan güvenli olun. Kapalı ise ne olursa olsun açın. Petek vanaları açık yada kombi yaz konumunda iken bu mesele yaşandı ise pompa arızalı olabilir. Ne olursa olsun servis yardımı alınız. Pompa tamiri ya da değişimi gerekebilir.

F12 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi

Çözüm Şebeke geriliminin 165 V altında olduğu durumlarda kombi ekranında bu hata kodu belirir. Bu durumda bir süre kadar bekleyin. Kombi kendi kendini resetler. Uzun süre bekleme sonucunda mesele devam ediyorsa eğer elektronik kart yanmış yada arızalı olabilir. Müdahale için servis yardımı almalısınız. Yalnız probleminin yine etmemesi amacı ile de ne olursa olsun kombi regülatörü kullanmanız gerekir.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x