Demirdöküm Sargon Condense Arıza Kodları

Oluşturduğumuz bu makalemizde yazılan bilgiler Sargon Condense HK B224C- Sargon Condense HK B230C model kombilerde geçerlidir.

F0 Arızası Döşem su tazyik problemi

Çözüm Bu durumda Sargon Condense kombinin su basıncını denetim etmelisiniz. Basıncın 1 ile 2 bar arası olması gerekir. Tazyik 1 bardan azca ise; su basma işlemini kombinin sol alt kısmında yer edinen siyah doldurma musluğu ile yapabilirsiniz. Bar kıymet ihtiyaç duyulan seviyeye ulaştığında işlemi sonlandırın. Cihazda düzelme olacaktır. Tazyik 2,5 bar üstündeyse en yakın petekten su alarak basıncı düşürmelisiniz. İşlem sonrası düzelme eğer olmazsa da aleti resetleyin. Reset işlemini düzelme olmadığı durumda 3 kez daha tekrarlayabilirsiniz. Gene de düzelme olmaz ve problem devam ederse yardım için servisi aramalısınız.

F1 Arızası Limit termostat problemi

Çözüm Sargon Condense kombide aşırı ısınma problemi olarak da adlandırabileceğimiz arıza kodudur. Limit termostat kombideki su sıcaklığı yüksek olduğunda, yüksek ısı sebebi ile aleti korumaya alır. Bu durumda aygıt arızaya geçer ve bloke durumda kalır.

F2 Arızası Kullanım suyu ntc problemi

Çözüm Sargon Condense kombide sıcak su sensöründe kısaca ntc sinde problem bulunduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu problem yaşanıldığında sıcak su alamazsınız. Probleminin en mühim sebebi sıcak su sensörünün arızalı olmasıdır. Buna istinaden; sensör kablolarında kopma yada kısa dönem, borularda nemlenme olduğunda da problem yaşanacaktır. Bu durum için de kesinlikle servis yardımı almanız gerekmektedir.

F3 Arızası Döşem suyu ntc problemi

Çözüm Cihazda bulunan kalorifer sensöründe kısaca ntc sinde sorun bulunduğunu anlayabileceğimiz arıza kodudur. Bu durumda da peteklerinizde ısıtma durumu olmaz. Kalorifer sensörü arızasının yanı sıra, kablolarda kopma yada kısa dönem, borularda nemlenme olması benzer biçimde durumlarda da yaşanabilmektedir. Bu durumda net tespit için uzman Demirdöküm Servisi yardımı almalısınız.

F4 Arızası Ateşleme-iyonizasyon problemi

Çözüm Ekranda F4 arıza kodu ile beraber “reset” yazısı belirir. Bu durumda cihaza gaz gelmiyor yada aygıt gazı algılamıyor diyebiliriz. Ilk olarak gaz vanalarının açık olduğundan ve konutunuza gaz geldiğinden güvenli olmalısınız. Gaz geldiğinden eminseniz eğer kombinize reset atmalısınız. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise bu durumda servis yardımı almalısınız. Gaz yokluğu sorunlarında; anakart, gaz grubu, iyonizasyon ateşleme elektrodunda problem olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

F5 Arızası Hava akış anahtarı problemi

Çözüm Sargon Condense model kombilerde hem bacalı hem de hermetik çeşit bulunur. Bu arıza durumunda cihazın çeşidine bakılırsa hava akışı ve bu işlevi elde eden parçalar değişmiş olur. Sargon Condense model hermetik kombilerde; fan, anakart ya da prosestat arızası söz mevzusu olabilir. Sargon Condense model bacalı kombilerde; bacanın çekmemesi, bacanın tıkalı olması yada baca sensöründe problem olması durumunda sorun yaşanır. Bu benzer biçimde durumlarda tespit ve çözüm işin uzmanına bırakılmalıdır. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

F6 Arızası Dış hava sensör arızası

Çözüm Dış hava sensörü bir çok kombide yer almaz. Dışarıya takılır ve dış hava sıcaklığına bakılırsa aleti çalıştırır. Arızalandığı süre genel anlamda ekranda bu hata kodu yer alır. Fakat dış hava sensörü olmayan kombiler de vardır. Olmayan kombilerde karşılaşılan bu sorunda elektrik aksağında bir problem vardır denilebilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almanız gerekmektedir.

OC Arızası

Dış hava sensörü devreye girmiş olduğu süre ekranda belirmektedir. Arıza değildir. Data amacı ile ekranda belirmektedir.

CC Arızası

Dış hava sensörünün devreye giremediğini belirtmektedir. Arıza değildir. Kombi şalterinden kapatılıp tekrardan açıldığında ekranda belirir. Bir süre sonrasında ekrandan gider.

0 0 votes
Sayfa Reytingi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x